Yeşile Doymak İçin Ordu ve Çevresi Gezilecek Yerler Rehberi

Yeşile Doymak İçin Ordu ve Çevresi Gezilecek Yerler Rehberi
24 May
11:08

Gürcistan yayla köylerine gitmiş, Malezya çay bahçelerini gezmiş biri olarak biricik Karadeniz’imizi gezme fırsatı henüz bulamamıştım. Mayıs 2016’da 2 ayrı davet gelince uçarak kabul ettim.

 

İlki Karadeniz Teknik Üniversitesi Erasmus Kulübü davetlisi olarak, konuşma yapmak üzere Trabzon’a 2 günlüğüne gittim ve gençler sağ olsun Uzungöl’ü gezdirdiler. Gençlerin enerjisi ve Karadeniz havası muhteşemdi. Gel gör ki yemyeşil ormanın içerisinde, o güzelim gölün çevresinde, ahşap görünümlü de olsa yığma pansiyon ve restoran işletmelerini görmek içimi acıttı. Yıllardır Rize ve Artvin yaylaları hakkında duyduklarımın ne demek olduğunu anlamaya başladım.

 

İkincisi ise Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun davetlisi olarak, Gezginin Ayak İzleri organizasyonu ve sevgili Mustafa Sezer’in misafirperverliği ile 14 blog yazarı, 4 gün Ordu ve çevresini gezdik. Ordu’ya gitmeden önce umarım benzer manzaralarla karşılaşmam diyerek evrene sinyaller gönderdim ve gerçekten Ordu’nun henüz bozulmamış güzelliğini görünce kısa bir oh çektim. Uzun yıllar içerisinde neler olacağını göreceğiz.

 

ordu-valilik-basin-blog-turu

 

Vali Bey ile kahvaltı sohbetimizde “ahşap görünümlü de olsa pansiyon ve otel işletmeciliğinin doğru bir alternatif turizm yöntemi olmadığını, doğaya zarar verebileceğini ve kirlilik oluşturduğunu” haddimce belirttim. Daha sonra takipçilerimden de gelen yorumlarla; eğer turizm geliştirilmek isteniyorsa; göllerin, ağaçların dibine değil de, köy halkını da kalkındıracak şekilde, köylerin yakınına pansiyon ve kamp alanlarının yapılmasının daha uygun olacağını, yıldızlı otellerin konsepte uygun olmayacağını bu yazımla iletmek isterim. Hatta Kabakdağ Köyü’ndeki ya da Gürcistan’daki gibi “Ev-Otel” mantığının yaygınlaşmasını canı gönülden isterim. Gelen turistlerin, köy halkının evinde konaklaması hem köylüye gelir kapısı olacaktır, hem de yerel deneyimler yaşama şansı bulan Avrupalı turistler çok mutlu olacaktır. Paraya para demeyen Arap yatırımlarının bölgeyi ele geçirmesindense, köylünün kalkınmasının bu yolla daha kolay olacağını düşünenlerdenim.

 

“Doğa Turizmi” kontrollü ve doğayı koruyacak şekilde planlandığı zaman ancak uzun soluklu olabilir!

 

Gezginin Ayak İzleri’nin hazırladığı #OrdudaZaman konulu videoyu izleyebilirsiniz.

 

Yeşile Doymak İçin Ordu ve Çevresi Gezilecek Yerler Rehberi

İlk başta Ordu’da bizim için planlanmış olan gezi süresinin 4 gün olduğunu duyunca şaşırdım. “Tamam Karadeniz çok güzel diye duyduk ama 4 gün boyunca ne yapılabilir ki?” dedim. Gidip görünce ise 4 günün kesinlikle yetmeyeceğini hatta yaylalarda gezmeceli, dağlarda kalmacalı, şehir merkezini keşfetmeceli tatil için keşke 10 gün kalsaydık dedim. Gidin, siz de görün, şaşırın.

Yeşile Doymak İçin Ordu ve Çevresi Gezilecek Yerler Rehberi yazımda bahsettiğim konakladığımız, yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz veya tavsiye edeceğim noktaları Foursquare listemde toparladım. Siz de gittiğiniz zaman Gezi Tozu Ordu Foursquare Listemi açıp, akıllı telefonunuzdan fotoğraf ve yorumlara ulaşabilir, haritadan online yol tarifi alabilirsiniz.

Ordu  Ulaşım

 

Yeni açılan Ordu-Giresun (Or-Gi) Havalimanı şehir merkezine sadece 18 km uzaklıkta. Uygun uçak bileti alternatifleri karşılaştırmak istiyorsanız, Samsun ya da Trabzon Havalimanlarına da bakabilirsiniz.

Ordu çevresindeki yaylalara gitmek için ise merkezden dolmuşlar var ancak dura kalka gittiği için zamanınız az ise havalimanından araç kiralamak kesinlikle en pratik çözüm olacaktır. Normal binek araç da kiralayabilirsiniz ama yolların zaman zaman stabilize olduğunu hesaba katarsak 4×4 ya da Doblo gibi yerden yüksek araç  tavsiye ederim. Ordu-Giresun (Or-Gi) havalimanına uçmuyorsanız da, Samsun veya Trabzon Havalimanından da araç kiralayabilirsinizYol sadece 160 km.

Akamoy Boztepe Otel ve Restoran

 

Ordu gezimizde 3 gece kaldığımız Akamoy Dağ Evi’nin sahipleri Volkan-Çiğdem çifti ile kanka olduk. Karadeniz gecesi eğlenceleri mi, sabah kahvaltısında bana özel boy tam sevdiğim gibi kahve hazırlamaları mı, özel siparişimizle el yapımı domates çorbası yapmaları mı, gecenin bir köründe check-in için bizi beklemeleri mi bizim grubu cezbetti bilmem ama hepimiz baya kaynaştık.

 

ordu-dag-evi-akamoy-otel-restoran

Akamoy Boztepe Dağ Evi ve Restoran

 

Ordu’nun Boztepe tepesinde 2015’te kurulmuş dağ evlerinin konforu gayet başarılıydı. Ben hayatımda öyle iyi ısıtan kalorifer görmedim.

Hele bir manzara vardı ki; bir yanda yeşil, bir yanda mavi, bahçede hamak, elinde çay, değme keyfine… Diğer alternatifleri bilmiyorum ama bir daha Ordu’ya gidersem yine bu otelde kalırım.

 

Akamoy Boztepe Dağ Evi ve Restoran

Akamoy Boztepe Dağ Evi ve Restoran

 

Aybastı Perşembe Yaylası

 

Coğrafya derslerinden “menderes”in ne demek olduğunu hatırlayan var mı? Ben de Perşembe Yaylası’nı görünce hatırladım. Kopya veriyim; “Akarsuyun geniş vadi tabanı içinde, eğimin azalması nedeniyle yaptığı büklümlerdir”.

Keşke öğrencilik yıllarımızda ders için; dağların denize paralel uzandığı, yağışlı iklime sahip, iğne yapraklı yeşil ağaçlarla kaplı coğrafyayı, buralara gelip öğrenme imkanımız olsaymış. Perşembe’deki menderesler Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmeye aday doğal bir güzellik. Tepeden aşağı salın kendinizi, muhteşem bir yürüyüş rotası. Yol üzerindeki koyun sürüleri de cabası.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-persembe-yaylasi-menderesler

Aybastı Perşembe Yaylası Menderesler

 

Ordu ve çevresi gezilecek yerler denilince kesinlikle birinci sırada Perşembe Yaylası yer almalı. 1.500 mt rakımlı yaylada her yıl Temmuz ayı civarlarında yayla şenlikleri yapılıyor.

Biz gittiğimizde deli gibi rüzgar vardı. Yamaç paraşütü hocalarının bir analiz etmesini, eğer doğa şartları uygunsa bu bölgede yamaç paraşütü okulu açarak turizmi geliştirmelerini şiddetle tavsiye ederim. İlk öğrencileri ben olacağım.

 ordu-cevresi-gezilecek-yerler-aybasti-persembe-yaylasi  

Aybastı Kent Ormanı

 

Perşembe Yaylası’nın bağlı olduğu Aybastı Köyü’nün dışında Aybastı Kent Ormanı’nda piknikli, top oynamalı, bol yeşil manzaralı bir gün geçirebilirsiniz. Kendi yiyeceğinizi getirmediyseniz restoran ve çay bahçesi var. 

 ordu-cevresi-gezilecek-yerler-aybasti-kent-ormani.JPG

 

Aybastı Karaoluk Çiseli Şelalesi

 

Ordu merkezden 23 km mesafedeki Karaoluk Köyü’nde bulunan Çiseli Şelalesi araba ile ulaşılması kolay, yükseklik olarak da Türkiye’nin sayılı büyük şelalelerinden. Ayakları buz gibi suya sokunca resmen 3 kg hafifledim. Yazın yüzmek de şahane olurdu. Kenarına ufak bir çay ocağı ve tuvalet kondursalar güzel olabilir. Kesinlikle fazlası kondurulmamalı! Civarda bisiklet ve yürüyüş rotaları da var.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-karaoluk-ciseli-selalesi

  

Fatsa Kabakdağ Çveneburi Köyü

 

1800’lü yılların sonunda Gürcistan’dan göç edip Karadeniz’in belirli bölgelerine yerleşen teyzemlere, amcamlara ÇVENEBURİ deniyormuş. Kültürlerini ve 110 çeşit yemeklerini bölgeye getirmişler.

Air Bnb nedir bilmeden Ordu’nun Fatsa ilçesinin Kabakdağı Köyü’nde Ev-Otel sistemini geliştirmişler.
Gecelik kişi başı 60TL’ye kahvaltınız dahil, teyzemlerin, amcamların evinde kalabiliyorsunuz. Bilgi için Oksijen Tur web sitesi ya da 0452 400 15 55

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-kabakdag-konaklama

 

Kabakdağ köy meydanındaki tarihi evleri de koruma altına almışlar, açık hava müzesi gibi gezebiliyorsunuz.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-kabakdag-koyu-cveneburi 

Uzundere Şelalesi

 

Aybastı Köyü’nden sadece 15 km uzakta dediler, büyük bir merakla “Aha, sadece 15 km, hemen yola çıkalım” diyerek bir şehirli hatası yaptık 🙂 Eğer dağlık bölgeden ve köylerden bahsediyorsak 15 km’lik bir mesafenin; stabilize ve virajlı yollardan 1 saat sürebileceğini aklınızın bir köşesine yazın.

Onca yolu gittikten sonra Allahtan karşımıza şahane bir şelale çıktı. Kademeleriyle birlikte 100 mt. yüksekten dökülen şelale sayısı Türkiye’de sayılıdır. Bu arada şelale kar sularının erimesiyle oluştuğu için sadece ilkbaharda var; bunu da aklınızın bir köşesine yazın. Eğer giderseniz 1 günlük aktivite olarak planlayabilirsiniz.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-uzundere-selalesi.JPG  

Ablak Taşı

 

Çambaşı Yaylası yolu üzerinde molaya mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Norveç vadilerine kadar gidemiyorsanız, kısa bir trekking yapın, Ablak Taşı’na bir çıkın, vadiye bir bakış atın ve karizmatik bir poz verin.

Not: Yol üzerinde tabela yok, giriş yolunu kaçırmanız olası. Gitmeden önce köylülerden ve GPS’ten bilumum yardımları almanız gerekiyor. Yazılarımızı okuyan Ordu yerel yönetimleri tabela konusunda girişimde bulunurlarsa güncelleme için haberdar ederlerse seviniriz.

 ordu-cevresi-gezilecek-yerler-ablak-tasi

 

Çambaşı Yaylası ve Çambaşı Kayak Merkezi

 

Çambaşı Yaylası Ordu merkeze 60 km mesafede. Dağın öte yamacına kayak merkezi yatırımları yapmışlar. Oteller de açılıyor.
Şubat tatilinde kalabalık olmayan bir kayak merkezine gitmeyi düşünüyorsanız Çambaşı kayak merkezi aklınızda bulunsun.?Yayla ve kayak kombinasyonu değişik bir ikili.
Or-Gi Havalimanından araba ile 2 saatte gidebilirsiniz.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-cambasi-yaylasi-kayak-merkezi

 

Yeşilce Köyü

 

Çambası Yaylası yolu üzerindeki Yeşilce Köyü Türkiye’nin en Atatürkçü köyü olabilir. Tüm evlerin üzerinde Türk bayrağı ya da Atatürk resmi bulunuyor. Ayrıca köydeki evlerin çatılarını özellikle kiremit rengine restore ederek görsel bütünlük sağlamak istemişler, yakışmış.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-yesilce-koyu 

Gölköy Ulugöl

 

Kesinlikle ve kesinlikle sonbaharda görülmesi gereken bir doğa. Yeşil, kırmızı, turuncu, sarının tonlarına bürünen ağaçların arasında, kurbağa sesleri senfonisiyle yankılanan, şahane bir göl olan Ulugöl,  Bolu Yedigöller ile yarışır. Biz baharda gittiğimiz için yeşil, sarı kombinasyonlu fotoğrafı buyurun. Diğer görsellere Google’dan bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Yaz aylarında kalabalık ailelerin kalabileceği bungalov dağ evi mevcut. Çay kahve çekirdek alabileceğiniz kafe var, siz de kendi yiyeceğinizi getirip banklarda piknik yapabilirsiniz.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-ulugol

 

Yason Burnu

 

Ordu-Samsun karayolu üzerindeki Yason (Jason) Burnu; Karadeniz’e hakim deniz feneri ile yerli yabancı turistlerin duraklarından. Fenerin önündeki banka oturup, deniz manzarasına daldığınızda kafayı boşaltıyorsunuz.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-yason-burnu-feneri.JPG 

En güzel gün batımlarından birinin de Yason Burnu’ndan izlendiği söyleniyor. Ne dersiniz?

 yason-burnu-gun-batimi

 

Yason Kilisesi

 

Yason Burnu’nda kilise kalıntıları var. Kilisenin girişinde yazılı olan 1869 tarihinin; kilisenin yenilendiği yıl olduğu düşünülüyor. Gelin ve damat poz vermeye gidiyorsa, orası kesin görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

ordu-gezilecek-yerler-yason-kilisesi 

Ünye Kent Ormanı

 

Hafta sonu halkın akınına uğrayan piknik alanına biz hafta içi gittiğimiz için sessiz sakindi. Kasap da var, ızgara da; semaverci de var, dondurmacı da. Kalabalık grup gittiğimiz için etler biraz aceleye geldi; dışı yandı içi pişmedi ama siz yumuş yumuş etinizi kendiniz pişirebilirsiniz.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-unye-kent-ormani.JPG 

Ünye Kalesi

 

2.400 küsür yıl önce Pontus hükümdarı Mitrades tarafından yaptırılan Ünye Kalesi’ne yıllar içerisinde Osmanlılar da dahil çeşitli uygarlıklar eklemeler yapmış. Kral mezarları, sunaklar ve tüneller var. Tepedeki manzara tam fotoğraflık. Benim telefon anca bu kadar çekiyor.

 ordu-cevresi-gezilecek-yerler-unye-kalesi

 

Ünye Merkez

Ünye Belediyesi tarafından güzel bir rota çıkartılmış. Sokaklarda kaybola kaybola güzel 1 gün harcanabilir.

 

ordu-cevresi-gezilecek-yerler-unye-merkez 

Ordu Boztepe Teleferik

 

Ordu merkezde gezmeye çok fırsatımız olmadı ama sahil boyunda yürüyüp, yolun sonundaki teleferikle Boztepe’ye çıkıp, şehir manzarasını seyretmek şahaneydi. Tepede restoran da var. Bir çay içelim mi?

 

ordu-gezilecek-yerler-boztepe-teleferik

 

Yeşile Doymak İçin Ordu ve Çevresi Gezilecek Yerler Rehberi ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 12-16 Mayıs 2016

Yazı Tarihi: 24 Mayıs 2016

BENZER YAZILAR

DEVAMINI OKU…?

Antalya-ormana-koyu-dugmeli-evler

tekirdag-ucmakdere-yamac-parasutu

« »
7 Comments

  pınar karaman

  24 Mayıs 2016 at 11:08

  çok güzel, özendirici, açıklayıcı bir yazı olmuş emeğine sağlık 🙂

   Gezi Tozu Burcu

   24 Mayıs 2016 at 11:08

   Teşekkürler oda arkadaşım ? Yorucu ama güzel bir geziydi.

  Güneş AKDOĞAN

  25 Mayıs 2016 at 11:08

  Çok güzel özetlemişsin. Ordu’nun doğası anlatmakla bitecek gibi değil 🙂

   Gezi Tozu Burcu

   25 Mayıs 2016 at 11:08

   Daha yetiştiremediğimiz nereler vardı acaba… Yürürsün artık sen bi ara 🙂

  Bizimle Gez

  8 Eylül 2016 at 11:08

  Güzel ülkemin, güzel şehirlerinden biri.. Karadenizin incilerinden de biri… Ordu’ya gitmek lazım, yaylalarına, yeşiline doymak lazım.

  serpil

  23 Mart 2017 at 11:08

  o kadar güzel yazmışsın ki okumaya doyamadım. ramazan bayramı’nda 1 hafta ordu plani yaptik. tek korkumuz bayramda her yerin çok kalabalık olması. onun haricinde güzel bir gezi olacağını umuyorum. paylaşımlarının çok faydası olacak bize. ellerine ve ayaklarına sağlık 🙂

  Gezgin Kadraj

  12 Haziran 2017 at 11:08

  Ülkemizdeki bu güzel coğrafyaya mutlaka herkes gitmeli diye düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: