Ürdün Petra Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Ürdün Petra Antik Kenti Nasıl Gidilir?
20 Eki
10:32

İş seyahati için 2009’da Ürdün Amman’a gittiğimde hafta sonu kaçamağıyla Akabe’de dalış yapmış, Wadi Rum’da kum tepelerine tırmanmış, Beduin kamplarında kuzu tandır yemiştim ama Petra’yı gezmeye fırsatım olmamıştı. 2011’de bu sefer iş toplantılarımı bir şekilde ayarlayıp Petra’ya gitmeyi kafaya koymuştum. Böylece Ürdün gezilecek yerler listem tamamlanmış olacaktı.

Türk vatandaşlarından 90 güne kadar turizm amaçlı seyahatlerinde vize istemeyen Ürdün hiç de sanıldığı gibi boğucu bir Arap ülkesi değil. Gayet modern yaşam tarzı ile gelişmiş hatta refah seviyesi olarak Türkiye’den ileri bir ülke.

Taşların oyularak ev yapıldığı Kapadokya’yı alın, Efes’e yerleştirin, Likya kral mezarlarını ekleyin, girişine Hatay’daki Titüs Tüneli’ni koyun, Büyük Ada’daki gibi faytonlarla ya da at sırtında Petra’yı mutlaka siz de gezin derim.

Ürdün Petra Antik Kenti Nasıl Gidilir ?

 

Petra’ya gidebilmek için Amman’a ya da Akabe’ye uçmanız gerekli. Sonrasında Ürdün’ü kuzeyden güneye inen, nerdeyse dümdüz sayılabilecek otobandan ulaşılabiliyor Petra’ya. Uçak ile ulaşım yok, tek alternatifiniz kara yolu. Amman’dan Petra 250 km, Akabe’den Petra 130 km.

Amman’dan Petra’ya ulaşmak için ise 5 alternatifiniz var, keyfinize göre olanı seçebilirsiniz. Güvenlik açısından hiçbir sorun yok.

1- Araba kiralayarak: 12 yıllık şoförlüğüme rağmen, kendime ve tabelalara güvenmeyip bu alternatifi pas geçtim. Oysa Amman merkezden çıkmayı başarabilirseniz; ki tabelalar gayet başarılıymış sonradan gördüm; çift şeritli, dümdüz, kaymak gibi bir otobandan ulaşabiliyorsunuz. Akabe istikametini takip ediyorsunuz, Petra tabelasını görünce sağa ayrılıyorsunuz, yol sizi Petra’ya götürüyor.

Standart araç kiralama yaklaşık 30-40 JD/gün. Dizel 0,68 JD/lt, kurşunsuz 1,04 JD/lt.

Urdun-otoban

2- Taksi: Amman Queen Alia Havaalanı’ndan Petra’ya taksi 70JD. Amman merkezden Petra ise 60JD civarlarındaymış. Akşam dönüşte de taksi kullanacaksanız şoför sizi bekleyebiliyor.

3- Günübirlik turlar: Düşük sezonda grup turları düzenlemiyorlar; sadece size özel şoför, araç ve program düzenliyorlar. Ulaşım, rehber, öğle yemeği dahil yaklaşık 200JD (giriş ücreti hariç)

4- Minibüs: Mujamaaa Janobi istasyonundan kalkıp Wadi Musa’ya giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Hareket saatleri pek uygun olmadığı için tavsiye etmem. Ayrıca Cuma günleri çalışmıyorlar. Fiyat 5 JD.

5- Otobüs: Sadece bir otobüs firması var, JETT.  Web sitesinden online bilet alabiliyorsunuz. Abdali semtinden sabah 06:30’da kalkıyor. Petra’dan hareket saati ise 17:00. Bileti kestirebilmek için pasaport ya da kimlik beyan etmeniz şart. 9JD tek yön fiyatı.

amman-petra-jett-bus

Eylül-Nisan arası yüksek sezonmuş. Ben Ağustos’ta gittiğim için rezervasyona gerek yok dediler. Sadece kalkış saatinden yarım saat önce JETT ofisinde olmanız yeterli. Ben 05:55’de gittiğimde kimse yoktu, 06:00’da 30 kişi birden girdi ve 06:30’da otobüs rötarsız hareket etti.

Yol yaklaşık 3 saat sürüyor ve bir kez 15 dakikalık mola veriliyor. Mola tesisi beklentimin üzerinde.

Konaklamak isterseniz Petra’da oteller var.

Vadide sadece 3-4 yerde içecek satılıyor, yiyecek ise nerdeyse hiç yok. Yanınızda bol su ve sandviç götürmenizi öneririm. Tuvalet ise sadece 1 tane.

petra-hazine-binasi

 

Petra Antik Kenti Giriş Ücreti

 

Mısır’dan ya da İsrail’den günü birlik geldiyseniz turistik giriş bileti 90 JD.

Ürdün’de 24 saatten fazla kalmak şartı ile turistik giriş bileti 50JD.

2 günlük giriş 55JD, 3 günlük 60JD, ama 1 gün, bilemedin 2 gün tüm şehri gezmek için yetiyor.

Petra giriş ücretine at gezisi dahil, ama bahşiş hariç! Ana kapıdan girer girmez onlarca at sizi bekliyor. At sahibi ile bahşiş pazarlığını baştan yapmanızı tavsiye ederim. Aman ne gerek var, turist tuzağı; at turunu hariç tutup giriş fiyatını düşürselermiş diye düşünmüştüm, ama kesinlikle yanlış düşünmüşüm.

Çünkü atım Rocky ve sahibi Mahmut sayesinde inanılmaz bir deneyim yaşadım. Indiana Jones yolundan Petra turu hikayemi de ayrı anlattım.

Petra-Indiana-Jones-Way-horse-ride

Ürdün Petra Antik Kenti Nasıl Gidilir? ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Yazı Tarihi: 20.10.2014

Seyahat Tarihi: 20.08.2011

« »
6 Comments

  Cengiz

  1 Nisan 2016 at 22:32

  Merhaba, Petra yı gezmek için kaç gün ayırmaız gerekiyor. Şimdiden Teşekkürler.

   Gezi Tozu Burcu

   1 Nisan 2016 at 22:32

   1 gündüz yeterli ama 2 gündüz de gezseniz yavaş yavaş gezilir. Eğer akşam ışık şovunu da seyredecekseniz gece Petra’da kalmanız lazım.

  Duygu

  11 Ağustos 2017 at 22:32

  Selamlar ben Mart ayında Kudüs’e gideceğim cok vaktim olmayacak bir günü ürdün petraya ayırsam yeter mi gidiş ve dönüşümü gece olarak ayarlasam dönüşüm yine israilden çünkü günlük turlar nasıl oluyor nereden ulaşabiliyoruz şimdiden çok teşekkür ederim sevgi ve saygılar 🙂

  Arzu Özcan

  7 Ocak 2018 at 22:32

  Merhaba,
  Biz 3 hanım bu alşam Ammana uçuyoruz..Ammandan araba kiralayarak gezebilirmiyiz ayrıca Türkiye pasaportu geçerlimi?? Gezi yazılarınız çok faydslı,teşekkürler..

  şükran onuk

  27 Nisan 2018 at 22:32

  şu sıralar Ürdün olanı yaptığımdan birçok blogu okudum . En işe yarar bilgileri en sade anlatan sizsiniz 🙂 tebrik ederim .

  müjgan

  6 Ağustos 2018 at 22:32

  vadi ruma nasıl gidebiriz ammandan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: