OKYANUS AŞIRI UZUN UÇUŞ

OKYANUS AŞIRI UZUN UÇUŞ
31 Oca
2:00

OKYANUS AŞIRI UZUN UÇUŞ

Dünyanın öbür ucunda keşfedilmeyi bekleyen cennet adalara sahip ülkelere ya da herkesin hayali olan Amerika’ya ya da bayi toplantısı için kaçılan Tayland’a ya da iş görüşmeleri için gidilen Çin’e ulaşmak için okyanus aşırı uzun uçuş yaparsınız. 8-12 saat uçakta olmak hatta üzerine bir de başka ülkeye aktarma varsa yolculuk korkulu rüya haline gelir. Oysa ki uzun uçuşlarda yapılabilecek bir sürü şey, yiyip içilecek deli gibi ikramlar vardır.

Okyanus-asiri-uzun-ucus

 

UÇAKTA YEME İÇME

Can boğazdan gelirmiş. Uçuş süresi uzun ama merak etmeyin hiç aç kalmayacaksınız. Uçak biletine verdiğiniz parayı bol bol yiyerek çıkartabilirsiniz. Ekonomi sınıfta uçuyorsanız tabak yerine tepside ikram edilse de lüks restoran lezzetinde yemeklere ben bayılıyorum. Hosteslik yaptığım yıllarda evde yemek olsa da olmasa da uçaktaki yemekleri mutlaka yerdim.

Önce welcome drink kıvamında sıcak-soğuk içecek, alkollü-alkolsüz içki servisi var. Viskiden Campari’ye kadar bizim evde olmayan çeşitlerden denemeden uçaktan inmiyoruz biz mesela.

Arkasına 2-3 ayrı öğün yemek servisi yapılıyor. Öğünlerde de menü seçeneği var. Yani ana yemek olarak tavuk, balık, et ya da makarna seçebiliyorsunuz. Hatta özel bir isteğiniz varsa, biletinizi satın alırken tercihinizi belirtebiliyorsunuz. Mesela vejetaryenseniz ya da diyetteyseniz size özel tepsi yüklüyorlar uçağa. Çocuklar için de çocuk menüsü var.

İsteğiniz her zaman alkollü-alkolsüz içecek; yanında cips, çikolata, bisküvi, sandviç; sağlıklı besleneyim diyorsanız meyve isteyebilirsiniz kabin ekibinden. Biz sıkıldıkça bir şeyler yiyip durduk, biliyorum hiç sağlıklı değil.

Business class uçuyorsanız tepside değil tabakta; plastik bardakta değil, cam bardakta ikram ediyorlar. O kadar fiyat farkı ödemeye değer mi emin olamadım.

uçakta-yemek-menusu

 

EĞLENCE SİSTEMİ

Okyanus aşırı uçabilen büyük uçaklarda her koltuğun kendine ait eğlence sistemi vardır. Uçakta dağıtılan kulaklık ve her koltukta bulunan kumanda sayesinde ister onlarca film-dizi-belgeselden keyfinize göre olanı izleyin, ister müzik dinleyin, ister oyun oynayın.

 

ucakta-eglence-sistemi

 

Yabancı havayolu ile uçtuğunuzda dil tercihi genelde İngilizce oluyor tabi ki. Singapur uçuşumuzda alt yazılar Çince olmayaydı iyiydi.

Oyun sisteminde tek kişi ya da uçak içerisinde koltuk numarasını seçeceğiniz herhangi bir kişiyle interaktif oyun oynayabiliyorsunuz. Başo ve benim favorim tavla ve amiral battı.

 

ucakta-oyun-oynamak

 

 

Koltuk cebindeki aylık dergi de baya oyalayıcı.

Bazı yeni uçak modellerinde WI-FI internet bağlantısı da var. Dünyadan bağınız kopmadan sosyal medya ya da iş hayatınıza devam edebiliyorsunuz.

 

SAĞLIK

 

Uzun süre koltukta oturmak sırtınızı ve bacaklarınızı yoruyor. En azından saatte bir yerinizden kalkıp, koridorda dolanın, ara bölümlerde biraz esneme hareketleri yapın.

Uçaktaki hava iklimlendirilmiş hava olduğundan dolayı kurudur. Elleriniz, dudaklarınız ve burnunuz kuruyabilir. Bol su içmek ve nemlendirici kullanmak iyi fikir.

 

KONFOR

 

Her koltuğa ufak yastık ve battaniye koyuyorlar. Normalde uçak demirbaşı sayılıyor ama kimse duymasın biz giderken çaktırmadan çantaya atıyoruz, gezimiz boyunca kullanıyoruz, dönüşte uçağa geri bırakıyoruz. Yani kısmen yer değiştiriyoruz.

 

Herkese özel dağıtılan çorap ve diş fırçası kitini ise almak serbest. Eskiden kit içine uyku göz bandı, kulak tıkacı, dudak nemlendiricisi de koyarlardı ama şimdi ekonomi yapıyorlar galiba.

 

(Business class uçuyorsanız tillahını veriyorlar)

 

ucak-yolculuk-kiti

 

 

Bebekli yolcular için kabinin en ön tarafında koltukların önüne beşik asılabiliyor. Bebekle imkanı yok gezilmez diyenlere gelsin. Benim olduğum uçuşta bebek yoktu, onun için fotoğrafını çekemedim. Kendinize daha 40’ı çıkmadan New York-İstanbul uçağına bebekleriyle binen Löplöpçüler’i örnek alabilirsiniz.

 

TUVALETLER

 

Okyanus aşırı uzun uçuş mesafesi kat edebilecek uçakların yolcu kapasitesi daha fazla dolayısıyla daha fazla sayıda tuvalet var.

Genel olarak tüm uçaklardaki tuvaletler evde ya da restoranlarda alışık olduğumuzdan biraz farklı. Sifon yerine basınçlı hava flush sistemi var. Musluk yerine sıcak ve soğuk su düğmeleri ve lavabo suyunu boşaltmak için flush var.  Bazen sifonun nerden çekileceğini, suyun nasıl akacağını bilmeyen ve tuvaleti öyle olduğu gibi bırakan yolcular olabiliyor. Kabin ekibine sormaya utanmalarına gerek yok. Buradan yazayım da okusunlar; bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.

Tuvaletlerde klozet kapak örtüsü, sıvı sabun, el kremi ve kolonya her zaman mevcut. Hijyenik ped ya da bebek bezine ihtiyaç duyarsanız kabin ekibinden isteyebilirsiniz, genelde var.

 

 

Ucakta-tuvalet-kullanımı 

 

SİGARA

 

Malesef kendinizi uçaktan aşağı atmaktan başka çareniz yok. Eskiden uçakların arka kısmı sigara içilen, ön kısmı içilmeyen bölünmüş ama şükürler olsun artık hiçbir yerinde içilmiyor. Günümüzde tuvalette içmeye çalışan cahiller de kalmamıştır artık. Alarm öteceğini öğrenmişlerdir.

ucakta-sigara-yasagi

 

 

Sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 30 Ocak 2016

Yazı Tarihi: 30 Ocak 2016

« »
2 Comments

  sarpworks

  29 Nisan 2016 at 02:00

  6 saat ve uzeri ucuslarda ekonomi sinifinda ucmak tam bir iskence. gun gectikce daraltilan koltuk mesafeleri yuzunden; koltugunu yatirip uyumak isteyen birisi, resmen kucaginizda uyuyormus gibi oluyor. Birde kabine bavul ile gelen tiplere hayranim.

   Gezi Tozu Burcu

   29 Nisan 2016 at 02:00

   Bana işkence gibi gelmiyor… Sonuçta güsel bir yere varıyor olmak var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: