Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?
08 Haz
7:30

2014 Yılbaşı günü Gürcistan’a Nasıl Gidilir? artık şu işin adını koyalım, bi yılbaşı hediyesi alalım diyerek Pegasus Havayolları‘ndan Tiflis gidiş-Batum dönüş uçak biletimizi eşim bana, ben eşime, kişi başı 270 TL’ye aldık koyduk kenara.

Aradan bir müddet geçtikten sonra bir arkadaşım daha bizle gelmeyi düşününce ona da uçak bileti bakalım dedik, ama Pegasus’un internet sayfasında bir türlü Batum uçuşu bulamadık. Çağrı merkezini arayınca öğrendik ki, Pegasus Nisan 2014 itibariyle Batum uçuşlarını iptal etmiş, biz bilet sahiplerine de henüz bilgi verememiş, istersek uçuşumuzu değiştirebilir ya da iade edebilirmiş…

Bir kez Gürcistan’a gitmeyi kafaya koymuş, benliğimize işlemiştik ya; “iade” alternatifini rafa kaldırdık. Eşim ve ben 16 Mayıs Cuma Tiflis gidiş, 25 Mayıs Pazar Trabzon dönüş, Başak(görümç) ise 16-21 Mayıs Tiflis gidiş-dönüş olacak şekilde biletlerimizi değiştirdik. Fiyatı daha ucuz olduğu için 40’ar TL para iadesi aldık, hediye bize daha da ucuza geldi 🙂 Her işte bir hayır vardır diye boşa dememişler.

 

gurcistan-gezitozu-gidis-havalimani

 

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Uçakla Gidiş

Pegasus Havayolları; Nisan 2014 itibariyle Batum uçuşlarını kapattı, Hopa’ya zaten uçmuyordu. 2015’te Tiflis uçuşları devam ediyor, üzerine Kutaisi uçuşlarına başladı.

Türk Hava Yolları; Tiflis, Batum ve Hopa uçuşları var. Hopa (Artvin) yurtiçi olmasına rağmen THY’nin sitesinde çıkış işlemlerinin dış hatlar gidiş terminalinden yapılması gerektiği belirtiliyor.

Atlas Global (Atlas Jet); Tiflis’e uçuşu var.

Bora Jet; Eylül 2015’te Batum uçuşlarına başlıyor.

Yabancı havayollarının da aktarmalı olarak İstanbul’dan uçuşları var, ama hem süre olarak hem maliyet olarak genelde daha yüksek çıkıyor.  Skyscanner’dan ya da Turna.com‘dan alternatifleri araştırabilirsiniz.

Batum’a gidecekseniz Trabzon’a da uçabilirsiniz. Trabzon’dan Hopa otobüsle 1,5 saat, Hopa’dan Sarp sınır kapısı 20 dakika, gümrük işlemleri sonrası Sarp sınırından Batum merkez minibüsle 30 dakika.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Batum Otobüsle Gidiş

Türkiye’nin birçok yerinden Batum’a gidiş-dönüş otobüsler var. Bildiğiniz şehirlerarası otobüs bileti alıp yolculuk yapabilirsiniz. Biz Batum’dan Hopa’ya minibüsle, Hopa’dan da Trabzon’a Prens Kale ile 1,5 saat yolculukla kişi başı 20 TL’ye gittik mesela.

İstanbul’dan Batum’a 20 saatlik ya da Ankara’dan Batum’a 14 saatlik yolculuğa dayanırım, belim bacağım ağrımaz diyorsanız Lüks Karadeniz Ya da Doğu Karadenix Ekspres seçeneklerden ikisi; tek yön bilet fiyatı 100TL civarı.

İstanbul’dan Rota, Sakarya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa, Batum.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Trenle Gidiş

Bildiğim kadarıyla yok, denemedim, araştırmadım, bir bilene sormak lazım…

Gurcistan-Sarp-sinir-kapisi

Gürcistan-Türkiye Sarp sınır Kapısı

 

Gürcistan’a pasaportla mı gidilir, nüfus cüzdanıyla mı?

Bırakın Gürcistan vizesini, Türk vatandaşlarından pasaport bile istemeyen Gürcistan’a yurtiçinde geziyormuşsunuz gibi gidebilirsiniz.

İşin oluru:

* Güncelleme: 8 Haziran 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe giren bir kararnameyle, Gürcistan Hükümeti Türk Vatandaşlarının Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresini 90 günden 1 yıla çıkartmıştır.

* 90 günden kısa kalacaksınız;

*Nüfus cüzdanı yeterli aslında. Nüfus cüzdanıyla çıkınca yurtdışı çıkış harç pulu almanıza da gerek yok. Sadece pasaport kontrol noktasında memur ufak bir form doldurtuyor, Türkiye’ye dönene kadar kaybetmemeniz lazım.

Nüfus cüzdanınız ya da soğuk damgası yıpranmışsa Türkiye’den çıkarken de, Gürcistan’a girerken de bıtbıt edebiliyorlar. Kimlikteki fotoğraf tahrip olmuş falan diyerek Türkiye’ye geri gönderdikleri oluyormuş Gürcistan’ın, aman dikkat.

Elektronik eşya alıp Türkiye’ye getirmeyi ve Gürcistan havalimanında tax free’den para iade almayı düşünüyorsanız nüfus cüzdanının yeterli olmadığını, noter tasdikli tercümesini de ibraz etmeniz gerektiğini belirtenler var ama ben elektronik almadım, tekrar araştırmanızda fayda var.

* Oldu kimliğiniz yıpranmış ya da yanınızda değil Pasaportla çıkıyorsanız yurtdışı çıkış harç puluna gerek var.

*Ehliyetle çıkış yok.

* 90 günden uzun kalacaksanız ve oturma izni alacaksanız işte o zaman pasaporta ihtiyacınız olacak.

Mayıs 2015’te 12 kişilik grup olarak gittiğimizde de her yiğit kendi yoğurt yiyiş tarzıyla göğüsledi olayı; pasaportuyla geçenler de oldu, nüfus cüzdanına güvenenler de. Bazılarımız sağlama bağliim diyerek yurtdışı çıkış harç pulunu da aldı, bazılarımız almadı. Kimse sıkıntı yaşamadan geçti.

 

Gürcistan'a Nasıl Gidilir

Gürcistan’a Nüfus Cüzdanıyla mı gitsem, Pasaportla mı?

 

Batum uçak bileti mi almalı, Hopa mı?

Geldik 2. muamma soruya. Batum (Gürcistan) ve Hopa (Türkiye) uçak bileti ile ilgili biraz kafa karıştırıcı bir durum var.

Batum bileti; yurtdışı fiyatlandırma politikaları gereği Hopa biletinden daha pahalıya satılıyor, ama Batum bileti alan da, Hopa bileti alan da aynı uçağa biniyor. Hopa’da havalimanı yok, uçak Batum havalimanına indikten sonra yolcuları 2’ye ayırıyorlar. Cık cık cık, insanları kategorize mi ediyorlar diyebilirsiniz, ama evet bildiğiniz Hopa bileti alan uyanıklar ve Batum bileti alan zenginler durumu var.

Hopa bileti alıp Batum gezmek istiyorsanız; havalimanından 35 km ücretsiz servisle Gürcü polisi refakatinde Hopa’ya gidiş, gümrükten çıkış-tekrar giriş (yurtdışı çıkış pulu almak her ne şartta olursa olsun zorunlu), 35 km Batum’a minibüs ya da taksi ile geri dönüşü göze almanız gerekiyor. Batum gezecekken bu atraksiyonlara girip Hopa bileti alıp, 3-4 saat dolanıp dolanmamak sizin tercihiniz. Hele bi de Sarp sınır kapısında kuyruk varsa kolay gele.

Batum bileti alıp Batum gezmek istiyorsanız havalimanı şehir merkezine sadece 9 km uzakta ve taksi, minibüs, belediye otobüsü, hepsiyle de ulaşım çok kolay.

 

Batum Hopa Havalimanı

Batum Hopa Havalimanı

 

Ekstra not: Gürcistan’da içki, sigara ve benzin ucuz olduğu için, casinolar yasal olduğu için özellikle hafta sonları Doğu Karadeniz illerinden Batum’a gidip gelen çok oluyor. Bu durum Sarp sınır kapısında yoğunluk yaratabiliyor. Gümrük Bakanlığı önüne geçmek için yurtdışında 3 günden az kalanların muafiyetten yararlanma hakkı yoktur demiş, ama Türk halkım yine de yılmıyor. Arabanın depoyu doldurmaya gidenler bile var.

 

Batum-Sarp-icki-sigara-sinir

 

Gürcistan’a Nasıl Gidilir? ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Gürcistan Gürcistan’da gezilecek yerler, Gürcistan’a ne zaman gidilir, Gürcistan para birimi,  gibi bilgiler için GÜRCİSTAN GEZİ REHBERİ yazımı okuyabilirsiniz.

gurcistan-gezi-rehberi

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 16-25.05.2014

Yazı Tarihi: 08.06.2015

 

 

« »
45 Comments

  Güneş AKDOĞAN

  19 Kasım 2015 at 07:30

  Oldukça detaylı, güzel bir yazı olmuş. Bir çok soru işaretini de ortadan kaldıracaktır.

  Ankara’dan otobüsle gitmiştim Batum’a. Biraz zahmetli oldu ama keyifli bir yolculuktu.
  Kesinlikle gitmeye, görmeye değer bir yer Gürcistan.

   GeziTozu

   19 Kasım 2015 at 07:30

   Sınır geçişinde sıkıntı yaşamış mıydın? Tecrübeni, hatta varsa link alalım.

    ASKIN

    14 Mart 2016 at 07:30

    BUGYN BATUM DAKİ TURKIYE BAS KONSOLOSLUGUNU ARADIM GURCUSTANA TURIST OLARAK 1 YIL KALABILIYORMUSUZ ARTK UC AY DIYE BISEY YOK

     GeziTozu

     14 Mart 2016 at 07:30

     Bilgi için teşekkürler.
     Yazıdaki bilgiler yazıldığı tarih için geçerlidir.
     Değişiklikleri sizlerin yorumları sayesinde güncelleyebilirsek güzel olur.

  Mesut

  15 Ocak 2016 at 07:30

  Yaza doğru gitmeyi planlıyorum. Detaylı ulaşım bilgileri için teşekkür ederim.

  CEM KEDÜK

  22 Ocak 2016 at 07:30

  HAY ALLAH RAĞZI OLSUN. TEK SEFERDE HERŞEYİ ÖĞRENDİM.

   GeziTozu

   22 Ocak 2016 at 07:30

   Şimdiden iyi yolculuklar o zaman

  SERDAR DAVAZLI

  9 Mayıs 2016 at 07:30

  Harika bilgiler… Seyahatim için soru işaretlerim ortadan kalktı… Çok teşekkürler 😉

  sinan

  20 Mayıs 2016 at 07:30

  para olarak hangi döviz götürülmeli hangi dövizin kuru orada daha avantajlı birde nerede para bozdurma lı bankamı bürolar mı daha yüksek bozuyor önerilecek bir yer varmı

  Vadullah gülüşken

  24 Mayıs 2016 at 07:30

  Burcu hanim cok bilgiledirici bir yaziniz olmus sagolun allah razi olsun.ben birsey soracaktim cevaplarsaniz cok memnun olurum.turkiyeden kimlik ile çıkış ve gurcistana pasaport ile gecis olurmu.yani kimlikle turkiyeden cikacam ama gurcistan sinirina varinca pasaport gisterecm olurmu acaba cevap verirseniz cok memnun olurum.vaad_30@hotmail.com simdiden tesekkur ederim

   Gezi Tozu Burcu

   24 Mayıs 2016 at 07:30

   Malesef bilemiyorum ama sanki olur gibi geliyor. Gürcistan’a girerken pasaporttaki kaşelere bakıyorlar mı emin değilim.

  eser

  12 Haziran 2016 at 07:30

  rentacar araba ile gidilebiliyormu.

  vedat

  10 Temmuz 2016 at 07:30

  slm ben motorsikletimle gezi amaçlı 1. hafta kalma düşüncesindeyim motorumla gidersem sorun yaşarmıyım gümrük geçişinde. ve para birimi olarak TL. geçiyormu. veya DOLAR. VEYA ERO mu almam gerekiyor.tşk.

   Gezi Tozu Burcu

   10 Temmuz 2016 at 07:30

   Mrb. Motosiklet ile geçişi bilmiyorum ama araç ile aynıdır diye düşünüyorum. Batum’da TL geçen ve bozan yerler var. Daha içerdeki şehirlerde TL sıkıntı olabilir. USD götürmüştük biz. EUR da kabul ediyorlar tabi ki.

  Uğur Şengül

  12 Temmuz 2016 at 07:30

  günübirlik gitsem otobüsle 5 litre alkol 2 karton falan da sigara alıp dönsem girebilir miyim bunlarla Türkiye’ye?

   Gezi Tozu Burcu

   10 Ağustos 2016 at 07:30

   Yazının son kısmında belirttiğim gibi normalde 3 günden az kalırsanız içki ve sigara getiremezsiniz. Bahsettiğiniz miktarlar da limitlerin üzerinde. Ama yolunu bulan yok değil…

  hanife

  21 Temmuz 2016 at 07:30

  Mrb biz kisin gitmeyi dusunuyoruz. 🙂 belki 2017 yi orda kutlayabiliriz.10 gun kalmayi dusunuyoruz ailecek esim ve çocuklarım.biz memuruz.arabamizla gitsek sikinti olurmu.ve orda sigara ve alkol ucuzmus.gelirken alabilirmiyiz.ayrica oteller falan gezlcek yerler guzelmi bilgi verirseniz cok sevinirim.

   Gezi Tozu Burcu

   10 Ağustos 2016 at 07:30

   Mrb, araba ile giden çok. Ruhsat sahibi kişinin araçta bulunması yeterli. 3 günden fazla kalacağınız için limitler dahilinde sigara ve alkol getirebilirsiniz. Gürcistan ile ilgili yazılarıma http://gezitozu.com/category/gurcistan/ ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi yıllar ?

  Erden Balin

  22 Temmuz 2016 at 07:30

  Gürcistan dan arabama çıkma küçük bir parça alacağım.Bir sorun yaşar mıyım.Vereceğiniz cevap için şimdiden TŞK.

   Gezi Tozu Burcu

   10 Ağustos 2016 at 07:30

   Bilgi alanıma girmiyor malesef, yardımcı olamadım.

  behzat

  16 Ağustos 2016 at 07:30

  merhaba. istanbuldan eşim ve 2 çocuğum ile birlikte Gürcistan a ordandan da Azerbaycan a 6-7 günlük gezi düşünüyoruz (Aracımız Yok). nasıl bir yol izlememizi tefsiye edebilirsiniz. ( yollar) (oteller) (konuk evi) ve ( onların para birimini t.c denmi alalım yoksa gürcistan dan mı) yani uygun büçye ile nasıl idare edebiliriz bize bir yol haritası çıkarırsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler. bu arada sitedeki bilgilendirmeleriniz için ayrıca teşekkür ederim baya yararlı oldu

   Gezi Tozu Burcu

   17 Ağustos 2016 at 07:30

   Selam
   Öncelikle 6-7 günde 2 ülke çok fazla. Azerbaycan’a gitmedim, bilemiyorum. Gürcistan için ise uygun uçak bileti nereye (Batum, Tiflis, Kutaisi) bulursanız gidebilirsiniz. Rota, para birimi, konuk evi bilgileri zaten blogumda yazıyor. Bahsettiğiniz yol haritasını çıkartmak için birlikte saatler ve emek harcamamız gerekli. Şimdiden ailenizle iyi gezmeler tozmalar

  ercan

  8 Aralık 2016 at 07:30

  Slm. ben arabamla gidip.oradan Kafkas çoban köpeği satın alıp getirmek istiyorum.mumkunmu acaba bilgi verir misiniz?

   Gezi Tozu Burcu

   19 Aralık 2016 at 07:30

   Hiçbir fikrim yok. Barınaklarda bakıma muhtaç bir sürü köpek varken, yurtdışından getirmek neden? Ticaretinize ortak olamayacağım, kusura bakmayın.

  Cengizhan Hasman

  3 Mart 2017 at 07:30

  Mükemmmel bir yazı olmuş.Öncelikle teşekkür ederim.2.si İngilizcem mükemmel değil ama çat pat konuşabiliyorum Orada dil konusunda sıkıntı yaşarmıyım?Tavsiyeniz nedir?

   Gezi Tozu Burcu

   30 Mart 2017 at 07:30

   Gürcistan’da İngilizce idare edemediğiniz yerde Türkçe de bazen çözüm olabiliyor. Özellikle Batum’da çok Türk var, yoldan geçen birinden bile yardım isteyebiliyorsunuz. Akıllı telefonunuz varsa bi sözlük uygulaması indiriverin. Sessiz film oynamayı daha önceden denediyseniz vücut dili ile de birçok sıkıntınızı anlatabileceğinizi göreceksiniz.

  serkan aygör

  3 Nisan 2017 at 07:30

  selamlar ucak ile tiflis e gidecegim kimlıgımdeki resim 10 yıl onçeki her hangı bir sorun yada promlem olurmu tesekkurler

   Gezi Tozu Burcu

   3 Nisan 2017 at 07:30

   Kimliğinizin düzenlenme tarihi nedir? Resmi kurum değilim, kesin cevap veremeyeceğim ama ben 1 kez farklı bir kurumda kimliğim 10 yıldan eski olduğu için reddedilmiştim. Eşim 13 yıldır hiçbir yerde red yemedi… Şans.

  Merve Yıldırım

  2 Haziran 2017 at 07:30

  Merhaba,
  Haftaya Trabzona gideceğiz. Oradan da Batum’a geçmek istiyoruz, yazınız ve yorumlar çok yardımcı oldu, en azından kiralık araba ile geçemeyeceğimizi anladık 🙂
  Trabzondan en kolay nasıl geçebiliriz,ve Batum’dan neler getirebiliriz? Anladığım kadarıyla elektronik eşya kimlikle getiremiyoruz ancak içki sigaranında limitleri olduğunu belirtmişsiniz, limitler ne kadardır? ve oradan neler getirmemizi tavsiye edersiniz?

  Nazli Yilmaz

  15 Ağustos 2017 at 07:30

  Merhaba ben 1,2 gunluk gitmeyi dusunuyorum.2 kucuk kizim var .7 ve 3.5 yaslarinda kimliklerde resim yok sikinti olurmu?

  anıl oskay

  5 Eylül 2017 at 07:30

  Merhabalar.Trabzondan Batum a geçmeyi planlıyorum fakat otobüs firması bulamadım prenskale dışında.Önerirmisiniz bu firmayı veya tercih edermisiniz.

  ibrahim KEŞEN

  9 Eylül 2017 at 07:30

  9 Eylül güncel fiyatları ve Alternatifleri var size sormak istiyorum..
  uçak ile 1saat-3saat denliyor ama ohal nedeniyle 3,5saat önce gidin deniliyor yani uçak toplamda 7 saate mal olacak daha sıkı kontrol (2 kez) bekleme cabası ..160 tl ye kadar bilet var 2 ay sonrasına alırsanız…
  otobüs 22saat Istanbul-Tiflis=120 tl yeni nesil konforlu wifi+priz+ekranlı koltuk ile sizce değermi otbüse?
  2 ay sonra ne olacağını bilemem izin alamam belki şehirde olamam uçak bileti alsam bile iptal riski var veya +50tl verip 180tl mal olacak tarih esnetmek mümkün tavsiyeniz nedir?

  feyyaz

  13 Eylül 2017 at 07:30

  Öncelikle yazı için teşekkürler elinize sağlık. 2 günlüğüne gezmeye gideceğim dönüşte yakıt alıp aracımın deposunu fullemem sorun olur mu?

  İbrahim kesen

  22 Eylül 2017 at 07:30

  Merhaba ismim İbrahim.
  Arkadaşlar ısrar edince hem gezi hem ticaret icin tiflise gideceğim.
  iPhone+ipad+canon kamera alacağım.
  Hesaba gore 6000 tl=4000
  1.360 euro=4.037 lari=5.700 tl ile gideceğim.
  Üzerimde nakit para taşımak pek istemiyorum..
  1-Havaalaninda tum parayı lari yapip (büyük miktarda parayı saklamak
  2-Parayi 1360 euro ile 3-4 parca halinde götürüp lazim oldukça bozdurmak
  3-Ziraat-isbank hesap açıp atm den Lari çekmek
  4-Odemeyi direk kartla yapmak!!
  Hangisi mantıklı

  Ümit serpil

  8 Kasım 2017 at 07:30

  Merhaba öncelikle deneyimlerinizi bizlerler paylaştığınız için teşekkür ederim. Mesela araba aldık diyelim türkiyeye getirdik yabancı plakayla kullandığınımızda ne kadar sürede giriş çıkış yapmak zorundayız. Ben kulaktan duyma 2 yıl diye biliyorum ama aslı nedir?

  kerem

  26 Aralık 2017 at 07:30

  çok güzel bi yazı teşekkürler.. parmak izi alıyolarmı acaba ?

  EG

  10 Mayıs 2018 at 07:30

  YouTube da bir videoda yeni kimlik kartları yani çipli kimlik olmadan geçiş olmadığı söyleniyor. Gidip gelenlerde eski kimliklerde deforme olmamışsa kışır solma vs. Gidebilirsiniz diyor. Bununla ilgili net bir bilgi alırsam çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

  volkan

  23 Haziran 2018 at 07:30

  GÜMRÜK GEÇİŞLERİ HAKKINDA

  *Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “nüfus cüzdanı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.

  * Yeni kimlik kartı başvurusu yapmış olan vatandaşlarımız, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

  *T.C Kimliklerinin soğuk damgasının çok belirgin şekilde görülüyor olması, yırtık, deforme ve 10 yıldan eski kimliklerin turdan önce değiştirilmesi gerekmektedir.

  *Sarp sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

  Detaylı Bilgi

  laztour.com

  Erhan

  29 Kasım 2018 at 07:30

  Bugün geçerken geri çevrilenlerden biri olarak “şerefsizim kendimi ağlamamak için zor tutuyorum” dedim. Arkadaşımla seyahat edeceğim için amasyada – istanbula 12 saat – istanbuldan tiflise biletimizi aldık otobüs ile seyahet ededekken 20 saatlik sonuunda eski mavi kimliğimi deforme olması sebebi ile tekrardan kaplattırmıştım. Soğuk damgası fotoğrafı herşeyi tam ve yıpranması olmamış olan bir kimlik ile geçemedim. Sadece kendim kaplattırdığım için.

  Yalvar yakar sorunu tam çözdüm derken kimliği yırt sadece kapıt olsun kontrol edelim dediler. Yırttım herşey tamam geçtim. Bu sefer karşı taraf kanul ederek almadı. Tam arada kaldım. Sonuç o ki srkadaşı gönderdim, kimliği çıkartıp geri gider miyim bilmiyorum..

   Gezi Tozu Burcu

   13 Ocak 2019 at 07:30

   Geçmiş olsun, acı bir deneyim olmuş ama bundan sonra bu yazıyı okuyanlar için erken uyarı yapmış oldunuz, teşekkürler. Kendiniz tekrar kaplattığınız belgeye güvenmiyorlar, pasaport kontrol memurlarının insiyatifine çok kalıyor.

  Yusuf tosun

  27 Aralık 2018 at 07:30

  2018 Aralık ayı itibari ile Eski tc kimliğimle Gürcistana seyahat edebilirmiyim

   Gezi Tozu Burcu

   13 Ocak 2019 at 07:30

   Deneyimlerimize göre pasaport kontrol memurunun insiyatifine çok kalıyo. 2018 Ağustos’ta üzerinde TC kimlik numaralarımız yazılı olan gıcır gıcır nüfus cüzdanımızla ben geçtim, yan kontuardaki memur eşimi geçirmedi, pasaport Allahtan yanımızdaydı. Geç cevap verdim kusura bakmayın. Siz gidip döndünüz mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: