Filipinler Gezilecek Yerler

Filipinler Gezilecek Yerler
01 Mar
3:01

Siz de benim gibi kış aylarını sevmeyenlerden misiniz? Evde battaniye yorgan altında uyumak yerine kumsalda yıldızların altında uyumaya ne dersiniz? Ya da Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan kiliseleri, pirinç teraslarını, yeraltı nehrini gezmek, Tubbataha resifinde dalış yapmak nasıl olurdu? Tamamen tehlikesiz, dünyanın en büyük balıklarından balina köpek balıklarıyla yüzmek de ilginizi çekebilir. O zaman; tropikal iklimde yer alan Güney Doğu Asya’nın en gözde rotalarından Filipinler için hazırladığım Filipinler Gezilecek Yerler yazım size fikir verebilir.

Filipinler Gezilecek Yerler 

Ulaşım, Filipinler vizesi, Filipinler’e ne zaman gidilir, gözlemler ve genel bilgiler için de FİLİPİNLER GEZİ REHBERİ yazımı okuyabilirsiniz.

filipinler-gezi-rehberi

Biz tamamını gezemedik tabi ki ama Filipinler Gezilecek Yerler hakkında detaylı araştırma yaptıktan sonra Şubat ayında 2 haftacık tatilimiz için Palawan adası taraflarına gitmeyi tercih ettik. Konakladığımız, yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz veya tavsiye edeceğim noktaları FourSquare listemde toparladım. Siz de gittiğiniz zaman Gezi Tozu Filipinler Listemi açıp fotoğraf ve yorumlara ulaşabilir, haritadan online yol tarifi alabilirsiniz.

 Filipinler-gezilecek-yerler

Filipinler Gezilecek Yerler

 

Aşağıdaki yerlerin tamamını hızlı bir şekilde gezmeye kalkarsanız 1 aydan fazla süre ayırmanız şart. Eğer zamanınız varsa ne güzel, yoksa 1-2 hafta için Cebu ya da Palawan seçimini yapmanız lazım. En son zamanınız kalırsa Manila’dan Banaue pirinç teraslarına gidip Türkiye’ye dönüş yoluna geçebilirsiniz. Tabi hepsini birleştirmek mümkün ama çok koşturmacalı ve uçak masraflı olur. Kabaca bir rota çıkartacak olursak aşağıdaki şekilde olur herhalde.

 

7.107 adadan oluşan Filipinler’i 3 ana bölgeye ayırmışlar:

* Luzon: Başkent Manila ve Banaue pirinç teraslarının olduğu kuzey bölge.

* Visayas: Boracay, Cebu ve Palawan gibi turistik yerlerin olduğu bölge. Boracay ve Cebu turizm ve imkanlar açısından gelişmiş, Palawan ise daha emekleme aşamasında olan yerler.

* Mindanao: Ulaşım zor olduğu için çok turist çekmeyen ama doğal harikalara sahip ve Müslüman kesimin yaşadığı uzak bölge.

filipinler-haritasi

 

MANİLA CİVARLARI GEZİLECEK YERLER

 

MANİLA: 1,5 milyon nüfusuyla ülkenin başkenti olan şehir için çok kişiden “aman uzak durun, çok tehlikeli, yan kesici çok, sokakta yaşayan çok insan var, size rahat vermezler, trafik facia” laflarını duydum. İstanbul için de aynılarını söylüyorlar ama 1 güncük ayırıp misal Sultan Ahmet’i görmeye değmez mi? Manila’da surların içine kurulmuş tarihi Intramuros bölgesi ve bu bölgedeki Unesco Dünya Mirası Listesine girmiş kiliseleri gezmek şart bence. Rizal Park da gayet keyifli ve güvenli gözüküyordu. Eğer İstanbul metrobüsüne alışkınsanız Manila metrosu çok eğlenceli, kadınlara ayrı vagon bile yapmışlar. Manila trafiğini gördükten sonra İstanbul trafiğine şükretmeyi öğreniyor insan. Konaklamak için bize gelişmiş olan Makati bölgesini tavsiye etmişlerdi ancak biz gezilecek yerlere yakınlığı açısından Malate bölgesini tercih ettik. Her iki bölgede de gece hayatı var. Nitekim kaldığımız Tambayan Capsul Hostel gece hayatının merkezindeydi. O yorgunlukla gürültüyü falan duymadan mışıl mışıl uyumuşuz.

Filipinler-Manila-Unesco-Kilise Filipinler Gezilecek Yerler

Manila Unesco Dünya Mirası Listesinde San Agustin Kilisesi

 

ANGELES CITY: Bizim seyahatlerimizde gece hayatı nerdeyse hiç yok. Manila’nın kuzeyinde bulunan bu şehirde belki 1-2 gece casino ve eğlence hayatı için kalınabilir. Güvenlik tedbirlerini sakın elden bırakmayın, Foursquare’de Angeles City Police Office  check-in noktası oluşturmuşlar…

BANAUE-BATAD PİRİNÇ TERASLARI: Manila’nın kuzeyinde yer alan pirinç terasları Unesco Dünya Mirası Listesinde. Dağlık bir bölge olduğu için sıcaklık bir kaç derece daha az. Otobüs yolculuğu, yürüyüş, fotoğraf, keyif için 3 gündüz ayırsanız iyi olur. Fotoğraf Gezen Kelebek’in blog yazısından alıntıdır.

Banaue-pirinç-teraslari

 

VİGAN: Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan 16. yüzyılda kurulmuş İspanyol koloniyal mimarinin Asya’da en iyi korunduğu şehir. Latin Amerika’ya gidemiyorsanız Filipinler’e gelmişken burayı gezebilirsiniz.

TAAL VOLKANI (TAGAYTAY): Bizim için hayal kırıklığı oldu. Manila’dan günübirlik kendi imkanlarınızla gidip dönebiliyorsunuz. Trafik yoğunluğu hiç bitmeyen bir istikamet olduğu için şehirlerarası otobüsün içinde gidiş-dönüş 6 saatiniz geçiyor. Orada da tricycle ve tekne yolculuğu ile ulaştığınız volkana sıcağın altında tırmanmak ve sadece bir göl görmek bence çok tatmin edici değil. Çıkıldığına değecek dünyada başka güzel aktif volkanlar var, kendinizi oralara saklayın (bkz: Mt. İjen-Endonezya).

Filipinler Gezilecek Yerler Taal-Volkanı  

PALAWAN CİVARLARI GEZİLECEK YERLER

 

PUERTO PRINCESA: Palawan adasının, uluslararası havalimanına sahip yönetimsel başkenti. Filipinler şehir yaşamını görmek istiyorsanız 2 ana cadde, 2 ana kavşak üzerine kurulmuş düzenli ve kolay bir şehir. 1 gün de gezip bitirirsiniz. Devamını oku…

Puerto Princesa Kilisesi

Immaculate Concepcion Katedrali

 

SUBTERRANEAN UNDERGROUND RIVER NATIONAL PARK (SABANG): Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ulusal parkın en çok ziyaret edilen noktası; bir zamanlar dünyanın en uzunu sayılan yeraltı nehri.

Puerto Princesa’dan günübirlik tur almanız şart gibi bir şey.  Kendiniz gitmeyeseniz diye bütün işleri zorlaştırmışlar. Önerim Kalipayan Travel and Tours  Adres: Circon Commercial Complex, Ground floor, Valencia St. Rizal Ave. Telefon: 0908 869 3241 e-mail: circonbusinessmansinn@gmail.com

Gidiş dönüş kara+tekne yolculuğu toplam 7 saat, mağaranın içinde dolaşmak yarım saat sürüyor ama mağaranın içine girip; sarkıt dikitleri ve yarasaları gördükten sonra kesinlikle yola değdi diyorsunuz. Devamını oku…

Filipinler Gezilecek Yerler Puerto-Princesa-Underground-River

Puerto Princesa Yer Altı Mağarası

 

HONDA BAY: Adalar ülkesi olan Filipinler’de “island hopping” dedikleri ada turları çok meşhur. Günübirlik turlarla gidebileceğiniz gibi 2 kişi limana gidip tekne de kiralayabilirsiniz. Eğer El Nido’ya gidecekseniz Honda Bay için 1 gün zaman harcamanıza gerek yok. Biz sadece Luli adasındaki tramplende eğlendik. Devamını oku…

Luli-Island

Luli Adası

 

PORT BARTON: Palawan adasının nadide sakin koylarından birisi. El Nido’dan daha küçük bir yerleşim yeri. Zamanı yeterli olmayanların genelde pas geçtiği bir yer olduğu için daha bakir. Sırt çantalı gezginlerin tercih ettiği noktalardan. Palawan Camping’de kafanızı dinleyebilirsiniz.

EL NİDO (BACUIT ARCHIPELAGO): Doğa ananın kayalıkların arkasına gizlediği; lagünlerden ve beyaz kumsallardan oluşan ada turları (island hopping) ile meşhur bir şehir. Filipinler gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından; Small Lagoon, Big Lagoon, Secret Lagoon, Hidden Beach, Secret Beach, Mantinloc manzarası ölmeden önce 2 gününüzü ayırmanız gerekenler yerler.

Turların belirlediği ıssız bir adada gece kamp yapıp, kısmen survivor da yaşayabilirsiniz.

Ekstra 2 gününüz daha varsa Las Cabanas Plajı, zip line ve Nacpan Plajı (Twin Beach) için vakit ayırabilirsiniz. Devamını Oku… ?

Filipinler Gezilecek Yerler El-Nido-Hidden-Beach

El Nido ada turu Hidden Beach

 

BUSUANGA: Coron şehrinin de bulunduğu Palawan bölgesinin en büyük adasında Afrika’da safari kadar etkileyici olmasa da doğal ortamda bir benzerini sunan Calauit Game Preserve and Wildlife Sanctuary 1 gün gezebilirsiniz. Busuanga Francisco B. Reyes (USU) havalimanına uçabilirsiniz.

CORON: Ülkenin en çok kaydedilen görsellerinden biri olan Kayangan Lake’e tekne turu ile gidebilmek için kalmanız gereken şehir. 2. Dünya Savaşında Amerikalıların batırdığı Japon gemilerine de dalış yapabilirsiniz.

1 gün Kayangan Lake turu, 1 gün de gemi batıklarına dalış için zaman ayırmanız yeterli.

Ulaşım meşakkatli ama Puerto Princesa-Coron-Manila arasında ring sefer yapan 2 Go Feribotu St. Augustin of Hippo gemisinde yolculuk bizim için çok eğlenceliydi. Devamını oku…?

Coron-Kayangan-Golu

Coron Kayangan Golu

 

BORACAY CİVARLARI GEZİLECEK YERLER

 

BORACAY: Fazla turistik ve popüler yerleri sevmeyenlerdenim. Lüks tatil köyleri ve ışıklı vitrinlerin olduğu caddeler beni bozuyor. Aynı beyaz kumsallar, turkuaz sular Filipinler’in dört bir yanında varken bu kadar gelişmişliğin ortasına gitmeyi tercih etmiyorum. Tercih size kalmış…

CEBU CİVARLARI GEZİLECEK YERLER

 

CEBU: Mactan Uluslararası Havalimanına (CEB) yakınlığı dolayısıyla bölgeye giriş noktası olarak kullanılan Cebu şehrinde 1-2 gün kiliseleri gezebilir, Filipinlerin yerel şehir hayatını gözlemleyebilirsiniz. Daha sonrasında kendinizi sakin plajlara ve doğaya bırakmak için diğer yerlere geçebilirsiniz.

MOALBOAL: En çok Pescador Island dalış noktası ile ünlü olsa da Cebu’dan ulaşılabilen Moalboal’de Kawasan Şelaleleri ve White Beach için mutlaka 1 gün zaman ayırın.

BOHOL: Kuru sezonda çikolata rengine dönüştüğü için Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills) ile ve nesli tükenmek üzere olan avuç içi büyüklüğündeki tarsier maymunu ile ünlü olan adaya genellikle Cebu’dan hızlı feribotla ulaşılıyor.

Balina köpek balıklarıyla yüzmek ya da sapan kuyruklu köpek balıklarıyla dalmak istiyorsanız en aşağıdaki bölümde yazdım.

DAVAO CİVARLARI GEZİLECEK YERLER

 

İspanyollar tarafından tamamen sömürgeleştirilemeyen Mindanao bölgesinde Müslüman nüfus da yaşamakta. Ülkenin en büyük camisi olan Sultan Hassanal Bolkiah Camisi Cotabato şehrinde. Maguindanao şehrindeki pembe Dimaukom Camisi hayatınızda görüp görebileceğiniz en renkli cami olabilir. Mindanao bölgesine giriş için Davao şehri kullanılıyor. Cagayan de Oro şehri rafting ve nehir yürüyüş sporları ile ünlü. Bohol’den feribotla da geçebilirsiniz. Ülkenin en güneyinde yer aldığı için mevsimi biraz daha farklı olan bölgeye yılın her ayı gidilebilir. Ağustos ayında Kagay-an Festival’i var.

Filipinler Gezilecek Yerler filipinler-pembe-cami

Dimaukom Camisi

FİLİPİNLER DALIŞ NOKTALARI

 

Filipinler’de her seviye dalgıç için inanılmaz dalış noktaları var. Turizm merkezlerinin olduğu şehirlerde dalacak bir yer kesin bulabilirsiniz.  PADI Open Water Diver eğitimi almak isteyenler için de fiyatlar 1.200TL civarlarında. Eğitime 3-4 gün zaman ayırmanız lazım. Ana dalış haritası aşağıdaki gibi.

 Filipinler-dalis-noktalari

 

FİLİPİNLER’DE DALIŞ YAPILACAK EN İYİ NOKTALAR

 

TUBBATAHA RESİFİ: Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan resife ancak Puerto Princesa’dan kalkan liveaboard dalış tekneleri ile ulaşabiliyorsunuz. Bizim bütçemize göre pahalı ve sadece kendine has 5-7 gün ayırmanızı gerektiren bir destinasyon olduğu için bu sefer gidemedik. Sezonu Mart ortasından Haziran ortasına kadar kısa bir süre olduğu için 1 yıl öncesinden rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.

APO RESİFİ: Dünyanın sayılı dalış noktalarından biri diye bahsedilen Apo Reef için yine zamanımız ve bütçemiz yetmedi. Görüş mesafesinin iyi olması için doğru sezonda gitmek de önemli.

Coron’dan konforlu liveaboard teknelerle, bir kaç ay öncesinden rezervasyon yaparak gidebilirsiniz.

Maceracı ve düşük bütçeliyseniz Sablayan şehrine ya da Pandan Island’a gidip 6-10 kişilik grubun oluşmasını bekleyip, banca teknelerle 1 gece 2 gündüz overnight dalış turu alabilirsiniz. Fiyat araştırmalarımız sırasında biz Apo Reef Club, Sablayan Adventure Camp, Pandan Island Resort, Dive Cal ve Rocksteady Dive Center ile iletişime geçtik. Coron’a gittiğimizde de daha ucuz fiyat soruşturacak vaktimiz olmadığı için konu askıda kaldı. Fiyat teklifleri için devamını oku…

MALAPASCUA ADASI: Cebu’dan gidilen Malapascua adası upuzun kuyruğuyla bilinen thresher shark yani sapan köpek balığı ile meşhur. Derin ve karanlık sularda yaşayan bu köpekbalıklarını yıl boyunca görme olasılığınızın dünyada en yüksek olduğu yer olan Monad Shoal-Shark Wall için gün doğmadan dalış hazırlıklarına başlamanız gerek. PADI Advanced Open Water sertifikası ve nitrox dalışı köpek balıklarını görme sürenizi arttıracaktır. Üzerine bir de manta görürseniz çok şanslısınız demektir.

 

ŞUBAT 2016’DA DALIŞ YAPTIĞIMIZ NOKTALAR

 

CORON BATIK DALIŞI: Amerikalıların 2. Dünya Savaşı’nda Japon gemilerini bombalayıp batırdıkları koyda şimdi dalış turizmi gelişmiş. Ana karadan 1,5 saat mesafedeki dalış noktasına günübirlik turlarla gidebilirsiniz ya da Sangat Island Dive Resort’da kalabilirsiniz. Bizim bütçemiz el vermediği için ana karadan dalgalı yolculuğa göğüs gerdik. Şubat ayı sezon dolayısıyla sanırım görüş mesafesi sadece 3-10 metre civarlarındaydı. Hayatımda ilk defa batık dalışı yapmış olmanın heyecanı dışında bir etkileyiciliği olamadı. Devamını oku…

Coron-Batik-Dalis-Noktalari

 

CORON BARRACUDA GÖLÜ: Göreceklerinizden çok hissedecekleriniz önemli. Termal suların derinlerde olduğu bölgede kollarınız soğuk suyu hissederken, bacaklarınız sıcak suyu hissedebiliyor. Sıcak su ve soğuk suyun karıştığı yerlerde de kristalleşme oluyor ki ilginç bir görüntü. Gölün adı Baraküda Gölü ve gölde sadece 1 tane baraküda balığı yaşadığını söylediler, biz onu gördük 🙂 Devamını oku…

Coron Baraküda Gölü Termal

Coron Baraküda Gölü Termal

 

GİTMİŞKEN DALINABİLİR NOKTALAR

 

LEYTE ve/veya APO ADASI: Cebu’dan ulaşım kolay olduğu için bir sonraki sefere asıl resiflere liveaboard yapamazsak yine bu destinasyonlar aklımın bir ucunda duruyor. Apo Adasını Apo Resifi ile karıştırmayın.

PUERTO GALERA: Manila’dan ulaşımın kolay olduğu dalış noktalarından biri. 

 

ŞNORKELLE BALİNA KÖPEK BALIĞI GÖRÜLECEK NOKTALAR

 

DONSOL ve OSLOB: Dünyanın en büyük vejetaryen balığı balina köpek balıklarıyla şnorkel yaparak yüzebileceğiniz noktalar. Oslob’a ulaşım Cebu’dan çok kolay ancak Donsol için Manila’dan çaba ve para sarf etmeniz gerek. Her ne kadar hayvanların korunduğu söylense de bölgeden uzaklaşmamaları için doğalarına aykırı olarak insanlar tarafından besleniyorlar. Yarattığı turizm sebebiyle bölge halkına geçim kaynağı oluşturması güzel ancak en azından başkaları dokunuyor diye siz de dokunmaya çalışmak yerine, dokunanları uyarabilirseniz sevinirim.

Dört bir köşesi doğa ve kültür harikası olan ülke oldukça popüler ve turizm gelişiyor. Bu yazıda daha bahsedemediğim daha birçok güzellikler var. Günün birinde sizin de rotanıza gireceğinden eminim.

 

Filipinler Gezilecek Yerler ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

Seyahat Tarihi: 30 Ocak – 14 Şubat 2016

Yazı Tarihi: 29 Şubat 2016

 

« »
6 Comments

  V.M

  8 Temmuz 2016 at 15:01

  Merhaba Burcu hanım.
  Şimdiye kadar okuduğum en güzel gezi yazılarından birini okuduğumu ve etkilendiğimi belirtmeliyim. Daha önce “yoldaolmak”sitesinde Kemal beyin etkisinde kalıp bir ay Bali Ada’sına gitmiştim.Şimdide sizinde etkinizle 15 günlüğüne 2017 Şubatında sizin planınızı uygulayacağım.
  Ellerinize sağlık.
  V.M

   Gezi Tozu Burcu

   8 Temmuz 2016 at 15:01

   Biz de geliriz belki ? Eksik kalan bölgeleri gezmek istiyoruz. Şimdiden iyi gezmeler tozmalar

  hasret

  20 Kasım 2016 at 15:01

  merhabalar burcu hanım bizde 24 subat 2017 için bilet aldık . 18 gün ama Endonezya da düşünüyoruz. hatta singapurda. abarttık mı:)) halen ayarlayamadık:( manila gidiş dönüş olacak sekilde biletlerimiz.

   Gezi Tozu Burcu

   22 Kasım 2016 at 15:01

   Şubat ayında Manila bileti almışsanız Filipinler gezilir bence. Süre harika, hem Palawan, hem Cebu, hem pirinç tarlalarını gezebilirsiniz. Programa başka ülke dahil etmek süre ve para kaybı olur BENCE, tabi ki sizin keyfiniz bilir 🙂

  Ünal

  3 Nisan 2017 at 15:01

  Mrh öncelikle paylaştığınız bütün bilgiler için teşekkür ederim filipine gitmeyi çok isteyen biri için çok güzel paylaşımlar yıllardır isteyipte bir türlü gidemediğim ama şimdi gideceğim sormak istediğim ilk defa gidiyorum ama tarih olarak temuz ayında 10 günlük bir gezi manila ve davao şehrinde ordan bir arkadaşım olacak kısıtlı bir bütçeyle gidiyorum olmazsa olmazkarjndan gitmen ve görmen gereken diyebileceğin bir yer varmı teşekkür ederim

   Gezi Tozu Burcu

   3 Nisan 2017 at 15:01

   Merhaba Davao’ya gitmedim. Eğer birgün gidersem diye araştırmalarım sonucu belirlediğim Davao civarlarındaki birkaç yeri zaten yazımda belirttim. Temmuz muson ve fırtına sezonudur. Oradan arkadaşınız varsa zaten benden daha fazla bilgiye sahiptir. 10 günün tamamını arkadaşınızla Manila ve Davao’da geçirecekmiş gibi yazmışsınız. Yok eğer başka bir yerlere de geçelim diyorsanız bence El Nido’yu görmeden dönmek olmaz. İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: