Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler ve Altınbeşik Mağarası

Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler ve Altınbeşik Mağarası
21 Nis
8:46

Orda bir köy var, uzakta

O köy bizim köyümüzdür.

Gezmesek de, tozmasak da

O köy bizim köyümüzdür.

 

Orda bir ev var, uzakta

O ev bizim evimizdir.

Yatmasak da, kalkmasak da

O ev bizim evimizdir.

Ahmet Kutsi Tecer

 

 Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler ve Altınbeşik Mağarası

 

ORMANA KÖYÜ VE CİVARI VİDEO İÇİN  ?

Ormana Active Projesi Nedir?

 

Sizin memleketiniz neresi? Özgüven ailesinin memleketi; Antalya Toros Dağları’nda, İbradı Belediyesi’ne bağlı Ormana Köyü. Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler ile ünlü olan köy, geçim sıkıntısı sebebiyle büyük şehirlere çok göç vermiş. Şimdilerde ise Özgüven ailesi; Ormana Active Projesi ile tarihi düğmeli evleri restorasyon ve koruma projesi ile turizme kazandırarak köyde istihdam yaratmayı hedefliyor.

İstanbul’da demir çelik taciriyken işleri durdurup, 2011’de köylerine dönmüşler. Her projede olduğu gibi ilk başlarda imkansız olduğunu düşünenler olmuş tabi ki. Buna rağmen yatırımlarını tamamlayıp 3 ayrı düğmeli evi (Berberoğlu evi, Doğan Konağı, Aktepe evi) restore edip, konaklama ve restoran hizmetine 2014’te açmışlar. 2 ayrı evin ve bir organik çiftliğin projesini de 2016’da bitirmeye çalışıyorlar.

ormana-berberoglu-restoran

 

Ekolojik turizm kapsamında yöre halkından temin ettikleri peynirleri, keçi sütünü, yumurtayı, balı kahvaltılarında sunuyorlar. Köylü amcaların dağlardan topladığı kuzugöbeği mantarını ve teyzelerin topladığı otları, sabah kahvaltısında da akşam yemeğinde de yiyebilirsiniz. Restoranda çalışanlar ise köyün yerlisi, iş imkanı buldukları için çok mutlular.

 

Kaloriferlerine, kapılarına, kapı kollarına kadar dikkat edilerek; aslına uygun dekore edilmiş odalarda, sedir katran ağacının kokusuyla uyumaksa muhteşem. Köy evinde, butik otel konforuyla, otantik bir tatil yapabilirsiniz. 2 kişilik oda kahvaltı fiyatı yüksek sezonda 180TL, ancak Gezi Tozu’nun sayfasında okudum derseniz size özel 150TL.

Ulaşım, bölgedeki aktiviteler, yemek, davet ve konaklama için iletişim:  Ormana Active  – Tolga Özgüven – 0532 211 4527

ormana-active-butik-otel

 

Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler Nedir?

 

Toros Dağları Akseki bölgesine özel düğmeli evlerden Ormana Köyü’nde de 300 den fazla tarihi ev bulunmakta. Aralarında 300 yaşına kadar ulaşmış; kimisi yıkılmaya yüz tutmuş, kimisinde hala yaşam olan, kimisi restorasyon ile hayata döndürülen evler var.

Antalya-Ormana-Tarihi-Dugmeli-Evleri-toroslar

 

DÜĞMELİ evler denilmesinin sebebi ise mimarisinden geliyor. Sedir katran ağacından kestikleri ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, binayı taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapmışlar. İskeletin dışarda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler demişler. Köydeki evlerin tarihi silueti korunmuş; 2012’de Çekül Vakfı’nın TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’ne üyeliği kabul edilmiş.

Antalya-Ormana-Tarihi-Dugmeli-Evleri

 

Ormana’ya Nasıl Ulaşılır?

 

Ormana; Toros Dağları’nda, Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı; Antalya’ya 170 km, Manavgat’a 60 km mesafededir.

Arabayla: Antalya yönünden; Avasun dağ yolunu ya da Akseki yolunu kullanarak, Beyşehir yönünden ise Gembos Ovası’ndan geçerek Ormana’ya ulaşabilirsiniz. Antalya havalimanından yol 2 saat sürüyor. Antalya Havalimanı Rent a Car‘dan araba kiralayabilirsiniz.

Akseki Ateş İbradı Birlik: Antalya otogardan hareket eden minibüs, yol üzerindeki köylere de uğrayarak 4-5 saatte Ormana’ya varıyor. Kişi başı 20 TL.

Ormana Active Travel özel transfer: Antalya Havalimanı, Antalya Otogar ya da belirleyeceğiniz noktadan grubunuza özel 2016 model 19 kişilik minibüsle transfer hizmeti veriyorlar.  Araç başı 350 TL. Ormana Active iletişim: 0242 692 30 30  

 ormana-active-ulasim

 

Ormana’da Neler Yapılır?

 

Antalya’da yaygın olan her şey dahil turizme alternatif olarak kendinizi Toros Dağları’nın doğasına ve Ormana köy halkının muhabbetine yaz-kış bırakabilirsiniz. Sadece bir hafta sonu kaçamağında aşağıda sayacağım tüm aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

 • Ormana Köyü ve komşu Ürünlü Köyü sokakları

 

1.000 mt rakımdaki köyler; Antalya sıcağından bunalanlara nefes almaları için süper bir fırsat. Sokak aralarında kaybolup, bölgeye özgü Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler fotoğraflayabilirsiniz. Sabah erken saatlerde uyanırsanız daldan dala atlayan trikleri (sincap) kovalayabilirsiniz. Denk gelirseniz bölgenin köçekleri o kadar kıvrak dans ediyor ki, size özel gösteri yapabilirler. Ormana Kültür Evi’ni ziyaret etmeyi unutmayın, şimdilik giriş ücreti yok.

ormana-dugmeli-evler

 

 • Onas Parkı Seyir Terası

 

İstanbul’da boğaz manzarasına karşı, Ormana’da yeşillikler içinde köy manzarasına karşı çay kahve içmenin keyfine doyum olmaz. Yaz aylarında giderseniz cafe var ancak bahar ve kış aylarında giderseniz termosunuzu doldurun da gidin. antalya-ormana-koyu

 

 • Eynif Ovası Yılkı Atları ve Tol Han Kalıntıları

 

Osmanlı döneminde süvarilerin atlarını Eynif Ovası’na salmışlar ve zaman içinde yılkı atlarının sayısı 100’ün üzerine çıkmış. Bahar ve yaz aylarında yılkıların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

eynif-ovasi-yilki-atlari

 

Ayrıca Selçuklular zamanında kervansaray olarak kullanılan Tol Han kalıntılarını görebilirsiniz. 3 duvarı hala ayakta duran bu kervansaray zamanı vaktinde ne gezginler ağırlamıştır.

eynif-ovasi-tol-han-kalintilari-selcuklular

 

Ova’ya 2 yoldan giriş var:

Biri çok dar ve taşlı bir yol olduğu için 4×4 araçtan başka bir araçla girebilmeniz mümkün değil. Ormana Active’in arazi aracı ve çocukluğu bu dağlarda geçmiş Muhittin Abi’nin rehberliği sayesinde sanki Afrika’da safari yapıyormuşsunuz hissi yaşıyorsunuz.

eynif-ovasi-ormana-active-arazi-araci

 

Diğer yol ise Konya Antalya otobanı inşaatı. Otoban açıldıktan sonra ovadaki vahşi yaşam bitmez umarım.

 

 • Keçi Çoban Yatağı ziyareti

 

Etinden, sütünden, tüyünden faydalanılan keçileri yetiştiren çobanların kurduğu yatakları ziyaret edebilirsiniz. Gün boyu arazide otlayan keçilerin, akşam oğlaklarını beslemek için buluştukları anı izlemek çok duygusal. Doğa ananın nasıl bir iç güdüsü var diyorsunuz. Anneler ve yavrular birbirini meleyerek seslerinden tanıyorlar. (Yukardaki videonun sonunu izlediniz mi?)

Sürülerini doğal afetlerden ve yırtıcı hayvanlardan korumak için çaba sarf eden, elektriksiz susuz dağın başında yaşayan çobanların hayatı ise çok zor. Yatağı ziyaret ederek bir katkı sağlayabilirsiniz.

ormana-keci-coban-yatagi

 

 • Üzüm Dere kıyısında alabalık

 

Köy yolu üzerinde Akseki Üzüm Dere’de mola verip, ayaklarınız derenin serin suları içinde Handost Restoran’da alabalık yiyebilir ya da çay, kahve, alkol içebilirsiniz. 0542 637 8871 uzumludere-handost-alabalik-restoran

 

 • Festivaller

 

Her yıl Ağustos sonu, Eylül başı civarlarında Geleneksel Üzüm Festivali düzenleniyor. İpek Yolu kervan gelenekleriyle, rahvan at yarışlarıyla, yöresel düğün tören canlandırmalarıyla görülmeye değer.

Yine her yıl Ağustos sonu, Eylül başı düzenlenen Artoros Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali ise Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçıları ağırlıyor. Köyde yaptıkları sanat eserlerini köye katkı olarak bırakıp dönen sanatçılar da var.

 

 

 • Altınbeşik Mağarası ve Milli Parkı

 

Türkiye’nin en büyük yeraltı gölü Altınbeşik Mağarası; Filipinler’de gördüğümüz UNESCO dünya mirası listesindeki Puerto Princesa Yeraltı Nehri’ne benzerliğiyle beni sevindirdi. Ancak ülkemizin makus kaderi, böyle doğal güzellikleri korumak ve sahiplenmek adına durum henüz netleşmediği için Altınbeşik Mağarası şu anda ziyarete kapalı. En kısa zamanda açılıp, böyle bir değer olabilir umarım.

altinbesik-magarasi-giris

 

İlk olarak 1966 yılında Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilen mağarada bir dönem Japonlar, Fransızlar, İngilizler; şimdi ise Çek Cumhuriyeti’nden mağaracılar çalışıyorlarmış. Teknik dalış gerektiren mağara araştırmalarında 4,5 km’lik kısmı keşfedilebilmiş. 3 kattan oluşan mağaranın sadece girişteki ilk 200 mt’lik göl kısmı halkın ziyaretine açık. Kanoyla gezilebilen bu kısımda sarkıtlar, dikitler ve doğal bir köprü bulunuyor. Mağara çok geniş olduğu için ve suyun berraklığı muhteşem olduğu için kapalı alan korkusu yaşamıyorsunuz.

altinbesik-magarasi

 

Antalya’nın İbradı İlçesi’ne bağlı Ürünlü ve Ormana köylerine yakın bulunan Altınbeşik Mağarası’na ulaşım için yol İbradı’ya kadar asfalt, sonrasında stabilize şekilde.

 

Daha fazlası için Toros Dağları’ndaki havayı solumak üzere Ormana Active ailesi sizi bekliyor.

 

Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler ve Altınbeşik Mağarası ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

 

Seyahat Tarihi: 16-17 Nisan 2016

Yazı Tarihi: 21 Nisan 2016

 

BENZER YAZILAR

DEVAMINI OKU…?

Yesile-doymak-için-ordu-gezi-rehberi

« »
5 Comments

  Nergiz

  12 Mayıs 2016 at 08:46

  Çok güzel bir yazı.
  Emeği geçenlere teşekkürler.
  Görülesi, yaşanası yerler.

  Mustafa

  11 Kasım 2016 at 08:46

  Gezitozundan okudugumuzu belirttik ama kasim ayinda bile 180 tl ucret odeyecegiz sizin yazilariniza hic kiymet vermemisler 🙂

  Kazım

  22 Mayıs 2018 at 08:46

  Cok tesekkurler

  Coskun

  19 Temmuz 2018 at 08:46

  Antalya’da yaşıyoruz ama güzelliklerinden haberimiz yok. Yazınız gayet güzel olmuş. ilk fırsatta görmeye gideceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: