Zambiya Viktorya Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Zambiya Viktorya Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?
22 Tem
1:00

Zambiya ve Zimbabve sınırında yer alan dünya harikası Viktorya Şelalesi’ne ulaşım gerçekten hiç kolay değil. Türkiye’den direk giden tur bile pek duymadım. Bu yazımda Zambiya Viktorya Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? bilgiler vermeye çalışacağım.

2 ülke kombinasyonu şeklinde planlamak gerekiyor. Biz Tanzanya Serengeti’de Safari ve Zanzibar Adası’nda deniz-kum-güneş ile kombine edip; 2011 kurban bayramını yıllık izinlerimizle birleştirerek toplam 3 hafta Afrika gezmiştik.

Viktorya Şelalesi’ne en yakın yerleşim yeri Zambiya tarafında Livingstone, Zimbabve tarafında Victoria Falls şehirleri. Biz Zambiya tarafına gittiğimiz için Livingstone ulaşımı anlatacağım.

viktorya-selalesi-konum

Zambiya ve Zimbabwe sınırında Viktorya Şelalesi

Zambiya Viktorya Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

LIVINGSTONE UÇAK İLE ULAŞIM

 

Livingstone Harry Mwanga Nkumbula Uluslararası Havalimanına Johannesburg harici dünyanın pek bir yerinden direk uçuş yok. Zambiya uçak biletinizi Zambiya başkenti Lusaka’ya alıp, aktarma yapmanız gerekiyor. Bugün itibariyle Viktorya şelalesine İstanbul’dan gitmek istiyorsanız en az 2, hatta bazen 3 uçak aktarmasını göze almalısınız. Johannesburg, Dar Es Salaam, Addis Ababa, Lusaka, Dubai, Kahire, Kenya aktarmaları alternatifler arasında olabilir.

İstanbul’dan direk Johannesburg gidiş-dönüş uçak bileti alıp, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde safari yaptıktan sonra, Johannesburg-Livingstone-Johannesburg arasını British Airways ya da South African Airways gibi hava yolları ile uçarak Viktorya Şelalesini rotanıza bağlayabilirsiniz.

Lusaka üzerinden Livingstone’a gitmek isterseniz de en çok tavsiye edilen hava yolu şirketi Profilight Hava Yolları. Normalde bilet fiyatları tek yön 200USD civarlarında. Fiyat bize pahalı gelince otobüsle gitmek niyetindeyken havalimanında kayıp bagaj  maceramız dolayısıyla sırt çantalarımıza kavuşabilmek için Lusaka havalimanında gecelemek zorunda kaldık. Sabah Proflight Hava Yolları firmasının yetkilisi havalimanına gelip; bizim bankta uyuduğumuzu görünce yanımıza geldi ve “Livingstone uçağında boş koltuk var, son dakika bileti almak ister misiniz?” diye sordu. Uçak biletini 60USD’ye teklif edince, kırmadık adamcağızı. 13USD de havalimanı güvenlik vergisini ödeyip hayatımızda ilk defa 25 yolcu kapasiteli pırpır uçağa bindik.

 

Zambiya Viktorya Şelalesi'ne Nasıl Gidilir

25 kişilik pırpır uçağımız

 

LIVINGSTONE OTOBÜS İLE ULAŞIM

 

Livingstone-Lusaka arasında çeşitli otobüs firmaları varmış ama ulu kitap Lonely Planet’te de, internet kaynaklarında da sadece Mazhandu Family Bus öneriliyor. Biz de 1. sınıf tabir edilen otobüs için 20’şer USD ödeyerek 2 gün önceden almıştık biletlerimizi.

Sonradan gördük ki; 1. sınıf almasaymışız 1 sırada 4 koltuk değil, tam 6 koltuk olan otobüste yolculuk yapacakmışız. Bilmiyorum siz hayatınızda hiç tek sırada 6 koltuklu otobüs gördünüz mü? Koltuk genişliklerini tahmin edebilirsiniz. Afrika ırkının da fiziksel yapı itibariyle geniş kalçalı olduğunu da hesaba katarsanız bildiğiniz kucak kucağa yolculuk yapıyorlar.

Otobüs yolculuğu Zambiya manzaralarını seyrede seyrede 6 saat sürüyor. Otoban yoktu tabi ki, gidiş-geliş dümdüz yol vardı. Gece otobüsü var mı diye sormadık bile, güvenlik sebebiyle Afrika’da gece sokaklarda olmamamız sıkıca tembihlendiğinden paşa paşa gündüz yolculuğu yaptık.

Lusaka’da otobüs terminalini Gezi Tozu Foursquare listelerimde harita üzerinde işaretledim. Livingstone’da durak ise Livingstone müzesinin karşısı civarlarında.

Zambiya Viktorya Şelalesi'ne Nasıl Gidilir

Livingstone-Lusaka Mazhandu Family Bus

 

LIVINGSTONE ARABA İLE ULAŞIM

 

Lusaka-Livingstone arasındaki yol fena değil, otobüs yolculuğumuz rahat geçti. Araba kiralama opsiyonunu da göz önünde bulunduran çok turist varmış. Yalnızca trafik soldan akıyor, bilmem alışabilir misiniz… Aşağıdaki fotoğrafı en merkezi şehirlerden birinden geçerken çekmiştim.

 

zambiya-sehir-yollar

Zambiya şehirlerarası yollar

LIVINGSTONE TREN İLE ULAŞIM

 

Tazara Tren Yolculuğu yazımda da belirttiğim gibi Zambiya Kapiri Mposhi’den Lusaka’ya, Lusaka’dan da Livingstone’a trenle gelebilirdik. Yolculuk biraz uzun süreceği için ve zaten 2 gün boyunca Tazara yolculuğu yaptığımız için daha fazla tren tercih etmedik.

Zimbabve Bulawayo’dan gece treni yolculuğu tercih edenler oluyormuş.

Zambiya Viktorya Şelalesi'ne Nasıl Gidilir

Tazara tren rotası

Ulaşım dışında diğer rehber bilgileri, maliyetleri ve anılarımızı ise diğer yazılarımda bulabilirsiniz. DEVAMINI OKU… ?

victoria-selalesi-gezi-rehberi

victoria-selalesi-neler-yapilir

zambiya-victoria-selalesi-turu

Zambiya Viktorya Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Jambo

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com
Seyahat Tarihi: 2-6 Eylül 2011

Yazı Tarihi: Temmuz 2015

« »
1 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: