Zambiya Victoria Şelalesi Gezi Rehberi

Zambiya Victoria Şelalesi Gezi Rehberi
05 Ağu
1:56

Yer kabuğunun kırılıp oluşturduğu devasal uçurumlardan, sonsuz miktardaki suyun dökülmesi muhteşem bir doğa oluşumu bence. 1,7 km genişliğiyle dünyanın tek parça en büyük şelalesi olan Victoria Şelalesi az gidilen rotalardan. Ulaşım zor, imkanlar sınırlı, bilgi az. Victoria Şelalesi nerede, ne zaman gidilir; vize gibi konularda bildiklerimi Zambiya Victoria Şelalesi Gezi Rehberi yazdım. Ayrıca Victoria Şelalesi turunuzu Serengeti safari ya da Zanzibar Ada tatili ile birleştirebilirsiniz. DEVAMINI OKU… ?

victoria-selalesi-nerede

zambiya-victoria-selalesi-turu

tropik-zanzibar-adası-gezi-rehberi

masai-masa-serengeti-safari-nedir

Victoria şelalesi ve çevresindeki aktiviteler hakkında fikir sahibi olmak için bir kuple video izleyebilirsiniz.

 

 

Zambiya Victoria Şelalesi Gezi Rehberi

VICTORIA ŞELALESİ HAKKINDA

 

Eski İngiliz sömürgesi olan Zambiya ve Zimbabwe sınırında bulunan şelaleyi ilk olarak 1855’te David Livingstone adında bir gezgin keşfetmiş. Zamanla çevresinde gelişen Zambiya’nın bu en turistik şehrine Livingstone, Zimbabwe’nin en turistik şehrine Victorya Falls adını vermişler, şelaleye de Birleşik Krallık kraliçesinin adı olan Victoria’yı uygun görmüşler. Bu muhteşem doğa güzelliği 1989’da da Unesco Dünya Mirası listesine girmiş.

 

Victoria Şelalesi; Zambiya ve Zimbabwe sınırını oluşturan Zambezi Nehrin’den 1,7 km genişliğinde ortalama 100 mt. yükseklikten dökülüyor. Şelale bu kadar yüksekten döküldüğü için havaya hatırı sayılır miktarda su buharı yükseliyor. Yerel halk şelaleye bu sebepten dolayı, “Gürleyen Duman” anlamına gelen “Mosi oa Tunya” da diyor.

 

Zambiya Victoria Şelalesi Gezi Rehberi

 

VICTORIA ŞELALESİ’NE NE ZAMAN GİDİLİR?

 

Tamamen sizin tercihinize bağlı:

 

* Eğer “helikopterle uçmak ve su buharının en yüksek seviyelerini görmek istiyorum” diyorsanız Şubat sonu-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran başı en yüksek aylar. Unutmayın yürüyerek gezmek istediğinizde sırıl sıklam olacaksınız ve hatta bazen su buharından dolayı göz gözü görmeyecek. Bu dönemde gökyüzüne yükselen “gürleyen duman” 400 mt’ye kadar heybetleniyor, 50 km uzaktan görülebiliyor, sesi 40km öteden bile duyulabiliyormuş.

 

* Eğer “şelaleyi patikadan yürüyerek gezeyim, varsın şelalenin bir kısmı kurumuş olsun ama rafting yapayım, Devil’s Pool’da mutlaka yüzeyim” diyorsanız Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim tercih etmeniz lazım.

 

Biz özellikle bu havuzda yüzebilmek için dumanın heybetinden ziyade, uçurumun adrenalinini hissedelim dedik ve kurak sezonda gittik. Şelaleden düşmeden yüzebilmek bence muhteşem özel bir deneyim.

 

Victoria Şelalesi’nde neler yapılır yazımı okuyabilirsiniz. Şelaleyi her yanından gezmek, uçmak, yüzmek için 2 gün yeterli bir süre. Ulaşım pahalı ve uzun olmasa hafta sonu kaçamağı bile yapılabilir :p

 

viktorya-selalesi-seytanin-havuzu

 

LİVİNGSTONE’DA NEREDE KONAKLAMALI?

 

Dünyanın en önemli şelalelerinden biri olunca çevrede konaklama alternatifleri de gelişmiş. Zambiya tarafında da Zimbabwe tarafında da 5 yıldızlı oteller ve Safari Lodge adı verilen oteller ağırlıkta.

Livingstone’da hostel olarak tavsiye edilebilecek 3 yer var. Jolly Boys, Livingstone Backpackers ve diğeri ise bizim kaldığımız Fawlty Towers.

Eşyasız ve duşsuz geçen 2 günlük tren yolculuğunun arkasına otostop macerası ekledikten sonra Livingstone’a varınca yatakhane odasında kalmayalım dedik. 2 kişilik özel oda fazlasıyla konforlu geldi bize.

Yatakhane odalarında cibinlik, ortak banyoda sıcak vardı 🙂 Kahvaltımızı bazen ortak mutfakta hazırladık, bazen de sipariş verdik. Havuz var ama havuza girmelik değil, seyretmelik takılanlardanım.

Gezi Tozu Foursquare Listelerimde harita üzerinde gerekli yerleri işaretledim. Zambiya’da internet alırsanız haritam üzerinden yol tarifi alarak kendiniz gezebilirsiniz.

 

Livingstone-Hostel-konaklama

 

NE YESEK?

 

Livingstone küçük bir şehir ve bahsettiğim hosteller aynı bölgede. Bizim kaldığımız Fawlty Towers’ın hemen karşısında küçük bir alışveriş merkezi var. Shoprite Supermarket’te aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Yemek için yerel lezzetler denemeyi çok tercih etmediğimden; bir akşam fast food yeri olan Hungry Lion’da, bir akşam Olga’s Pizza’da, bir akşam da Meksika restoranında yedik.

Zambiya Victoria Şelalesi Gezi Rehberi

 

ZAMBİYA VİZESİ – ZİMBABWE VİZESİ

 

Tüm Türk vatandaşları Zambiya vizesine de Zimbabwe vizesine de tabi. Ancak formaliteyle uğraştırmıyorlar; ana sınır kapılarında tek girişli 50USD, çift girişli 80USD karşılığı alabiliyorsunuz. Zambiya’ya iş görüşmesi için gittiğinizi ispat edebilirseniz Zambiya vizesinden yırtabilirsiniz.

Eğer Victoria Şelalesi için Zambiya ve Zimbabwe’yi bağlayan köprüden geçiyorsanız:

Zimbabwe’den Zambiya’ya günübirlik (gece konaklama yapmadan) vize 10USD.

Zambiya’dan Zimbabwe’ye vize 100USD. (köprü üstünde Zimbabwe öpüyor anlayacağınız)

Her zaman için reddedilme riskiniz var.

Farklı durum yaşayan varsa bana mesaj atabilirseniz sevinirim.

 

Zambiya-vizesi

 

ZAMBİYA HAKKINDA

 

* Zambiya başkenti Lusaka

* Yerel para birimi Kwacha.

* Ülkede tam 73 ayrı dil konuşuluyor. Bir köydeki diğer köydekini anlamadığı için resmi dil olarak İngilizce kullanıyorlar; gazete, televizyon İngilizce.

* Ülke 1964’te İngiltere’den bağımsızlığını almış ancak hala izlerini yoğun bir şekilde taşıyor.

* Ekonomileri turizm ve bakır madenine dayalı. Tarım olarak gelişmemişler; her yerde sadece domates tarlaları gördük.

* En büyük gelir kaynaklarından biri turizm olduğu için turiste değerli gözle bakıyorlar aslında. Yine de hava karardıktan sonra güvenlik sebebiyle sokaklarda dolaşmamakta fayda var. Sarhoşu, hırsızı dünyanın hiçbir yerinde belli olmaz.

* HIV-AIDS’li oranı yaklaşık %12.

* Çok eşli kabile reisleri var. Mesela 1 adam kendi köyünü kurmuş; son sayımlara göre 23 karısı varmış, çocuk sayısını siz tahmin edin.

* Kadın başına düşen çocuk sayısı ortalama 6. Dolayısıyla ülkenin yaş ortalaması çok düşük; 17!!

* Çoğu 45 yaşına kadar anca yaşayabiliyor. 60 yaşında insan görebilmek çok zor.

* Kızlar ergenliğe girer girmez doğurmaya başlıyor, 15 yaşında anne olan bir sürü çocuk var. Bu kızı çocuğun ablası zannetmiştik, meğersem annesiymiş 🙁

 

zambiya-hakkinda

 

 SAĞLIK

 

Her şeyin başı sağlık yazımda çok yakında yazacağım. Malarya hapları ve sarı humma aşısı şart. Danışma için Seyahat Sağlığı.

 

Zambiya Victoria Şelalesi Gezi Rehberi ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Jambo

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

Seyahat Tarihi: 2-6 Eylül 2011

Yazı Tarihi: 5 Ağustos 2015

« »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: