Ucuz Tropik Balayı Adası Tanzanya Zanzibar Turu

Ucuz Tropik Balayı Adası Tanzanya Zanzibar Turu
31 Ağu
2:00

Zambiya Victoria Şelalesi’nde yüzüp, Tanzanya Serengeti’de safari yaptıktan sonra yorulan bünyeyi dinlendirmek için Ucuz Tropik Balayı Adası Tanzanya Zanzibar Turu hak etmez mi insan? Günlüğümüz bu yazıda, kendiniz gezmek isterseniz Zanzibar’a nasıl ve ne zaman gidilir, nereler gezilir, maliyetler gibi rehber bilgiler de diğer yazılarımda. DEVAMINI OKU… ?

tropik-zanzibar-adası-gezi-rehberi

afrika-zambiya-tanzanya-zanzibar-turu-fiyatlar

zambiya-victoria-selalesi-turu

serengeti-safari-turu

Ucuz Tropik Balayı Adası Tanzanya Zanzibar Turu

14 EYLÜL 2011 – STONE TOWN

Fabrika tatilinin bayramla birleşiyor olmasını fırsat bilip, 3 haftalık iznimizde değişik bir yerlere gidelim diyerek, eşimle Tanzanya ve Zambiya gezmeye karar veriyoruz. Kahire aktarmalı Dar Es Salaam uçak biletlerimizi Haziranda alıp ve yolculuk tarihini bekliyoruz. Kabaca rotamızı belirliyoruz ama iç uçuş biletlerimizi almıyoruz. Sonunda yolculuk vakti gelip çatınca Zambiya Victoria Şelalesi’nde 1 hafta, Tanzanya Serengeti safaride 1 hafta geçirdikten sonra Kilimanjaro’dan FLY540 ile Zanzibar’a uçak biletimizi alıyoruz.  Ucuz Tropik Balayı Adası Tanzanya Zanzibar Turu başlıyor.

Ucuz Tropik Balayı Adası Tanzanya Zanzibar Turu

Uçağımız Kilimanjaro’dan zamanında kalkıyor. Özlediğim turkuaz sulara kavuşmak üzereyiz. Alçalmada çok güzel mercan resif manzaraları var. Zanzibar gelişmemiş ama ilginç bir şekilde düzenli yapılanmış bir ada. Hint Okyanusunda bulunan ada, iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı, özerk bir bölge, kendi yönetimleri var. 1800’lü yıllarda Umman Sultanı’nın hakimiyetindeyken deniz ticaretini geliştirip Zanzibar’ı baharat merkezi haline getirmiş. Baharat ticareti, turizmden sonra adanın hala önemli bir gelir kaynağı.

Zanzibar havaalanında, girişte pasaport kontrol yok, ama bi deftere pasaport bilgilerinizi işlemeniz gerekiyor. Ve evet sonunda Sarı Humma aşımızı soran birileri var. 2 haftadır Afrika’da 2 ayrı ülke geziyoruz ama Zanzibar’a kadar hiç kimse sertifikalarımızı sormuyor. Aşımızı yaptırmış olmanın huzuruyla hemen sertifikaları gösterip geçiyoruz.

Jasper’ın Zanzibar’daki bir arkadaşından yardım alıyoruz ve havaalanından bizi karşılamaya geliyorlar. Tur şirketinin ofisine gidiyoruz, bi bakıyoruz Eco Tour; Löplöpçüler de aynı tur şirketi ile anlaşmıştı 🙂 Çantaları ofise bırakıp Stone Town’da otel arıyoruz. 2-3 otel geziyoruz. Elektrik sıkıntısı olduğu için su pompaları da çalışmayabiliyor ve çoğu ucuz otelde jeneratör olmadığı için bence büyük sorun. Zanzibar sıcak bi ada, elektriksiz, susuz dayanamayacak olan ben bütçeyi 20USD daha arttırıp konforlu Zenji Otel’i tercih ediyorum.

Stone Town’u geziyoruz. Merkezde dala dala duraklarının karşısında balık pazarı var. Çok ilginç ve olabileceğini düşünmüştük, ama içerdeki kokuya dayanamayıp ben dışarı kaçtım, eşim de fotoğrafları çekip çıkıyor.

 

zanzibar-foradhani-gardes-yemek

Sahilde Foradhani Gardens diye akşamları kurulan tamamen turistik bi yer var. Bir sürü tezgah açılıyor ve deniz mahsulleri, pizza, şeker kamışı suyu vs.. satıyorlar. Balık pazarında gördüğümüz hijenik olmayan manzaradan sonra burada yememeye karar veriyoruz. Ayrıca önceden pişirmiş oldukları yiyecekleri, sipariş geldikçe ısıtıp satıyorlar. Yani balık pazarında hangi koşullarda kaç gün beklediği, kaç gün önce pişirildiği, kaç kere ısıtıldığı belli olmadığı ve her yerde sinekler uçuştuğu için biz yemiyoruz. Duyduğumuz kadarıyla mideyi bozan da çokmuş, ama bozmayan bozmuyor. Denemek serbest.

 

Az ilerde bi Tourist Info noktası var, Mohammad bilgiler vermeye başlıyor, anlıyoruz ki, bildiğimiz tur acentesi aslında 🙂 Baharat ve yunus turu için Mohammad’le anlaşıyoruz. Özel tur da talep edebiliyorsunuz, grup turuna da katılabiliyorsunuz. Tabi ki grup turu daha ucuz olduğu için biz grup turunu tercih ediyoruz.

Zanzibar kapıları meşhur, çok güzel bir işçilik var ve adada bu kapılardan yüzlerce var.

Akşam yemeği Hint Restoranında. Zanzibar %95 Müslüman olduğu için adada alkol bulmak biraz zor, sadece belli restoranlarda var.

15 EYLÜL 2011 – BAHARAT TURU ve KÖLE MAĞARASI

 

Sabah Toyota minibüs ile otelimizden almaya geliyorlar. Bizden başka 5 kişi daha var. Bu tur şirketinin anlaşmalı olduğu bahçeye gidiyoruz. Girişte mobilyacılıkta kullanılan, pahalı ama dayanıklı tik ağaçları var.

Hayatımda ilk defa kakao ve kahve ağaçlarını, tarçını, zencefili, karanfili, karabiberi dalında görüyorum.

 

Öğle yemeği: 7 ayrı baharatla yapılmış pilav ve etli patates yemeği.

Yemekten sonra araç adanın kuzeyine Nungwi‘ye gidiyor, eğer tura devam etmek istemezseniz yol ayrımında inip dala-dalaya binip stone town’a dönüyorsunuz. Biz kuzeyi de görmek istediğimiz için devam ediyoruz ancak çok bir şey göremiyoruz. Slave cave, bir köle tarafından bulunmuş bi mağara, götürdükleri sahil de çok yüzülecek bi sahil değil. Duş-tuvalet-kabin-tesis hiçbir şey yok. Yarım saat oturup denizi seyrettikten sonra Stone Town’a dönüyoruz. Akşam yemeği: pizza

zanzibar-baharat-turu

16 EYLÜL 2011 – KİZİMKAZİ YUNUS TURU ve JOZANİ ORMANI

Sabah yine Toyota minibüs otelimizden bizi alıyor, adanın güneyindeki Kizimkazi‘ye gidiyoruz. Çok sessiz sakin bi bölge. Güzel oteller mevcut.

Sahilden maske, şnorkel, paletlerimizi alıp tekneye biniyoruz. 2 Alman, 3 Japon, 2 Türk’üz; fıkra gibi 🙂 Yunusların olduğu bölgeye gidiyoruz ve onlarca yunus var 🙂 tekne yunusların önüne geçiyor, biz suya atlıyoruz, yunuslarla yüzüyoruz, yunuslar gidiyor. Biz tekneye biniyoruz, tekne yeni bir grup yunus buluyor, biz atlıyoruz, yunuslar gidiyor. 5-6 atlayıştan sonra yunus görmeye de doyuyoruz ve dönüyoruz. Öğle yemeği: patates, pilav.

zanzibar-kizimkazi-yunus-turu

Bu akşam adanın doğu kıyısındaki Jambiani’de kalacağımız için biz gruptan ayrılıyoruz ve önceden ayarladığımız özel aracımıza geçiyoruz. Bu arada Jozani Ormanları da yolumuzun üzerinde ve 1 saat şoför bizi bekliyor, biz geziyoruz. Rehberimiz ağaç türlerini anlatıyor.

Bu adada endemik bir tür olan red colobus maymunları yaşıyor. Toplam nüfusları 2350 ve sürekli ürüyorlar.

zanzibar-jozani-ormani-red-colobus-maymunlari

 

Şoförümüz ile önceden anlaştığımız şekilde, Jambiani sahil şeridindeki 3-4 tane otele girip bakıp fiyatlarını soruyoruz ve en son en beğendiğimiz Sea View Lodge‘da çantalarımızı indirmeye karar veriyoruz. She&He Bungalows, Teddy’s Place ve Pakachi Beach Resort ile de önceden mailleşmiştik, ama rezervasyon yaptırmamıştık. Gidip görüp, yüz yüze pazarlık yapınca kesinlikle Sea View Lodge daha uyguna geliyor.

Denize sıfır, hatta yemek yenilen bölümü direk kumsalın içinde.

 

Toplam 4 odaları var. Biz gittiğimizde sadece 2 odaları doluydu, ertesi gün onlar da gitti ve otel tamamen bize kaldı, belki de fiyatı onun için o kadar indiriyorlar.

zanzibar-musluman-cocuklar

16-17 EYLÜL 2011 – JAMBIANI OTEL

Hint Okyanusunun sessizliğiyle huzur bulmak isteyenler için ya da yeni evli çiftler için ideal; sessiz, sakin, dingin tropik ucuz balayı adası Zanzibar.

Yemekleri de gayet başarılı. İlk akşam bize özel Zanzibar pizza yapıyorlar. Bizim lahmacunun Türk işi pizza olması bu da onların Zanzibar pizza da; pide üstünde domates sosu ve bol kıymadan ibaret. Ertesi gün de balık ve özel soslu spagetti yiyoruz, çoook lezzetli. Kahvaltıda sosis bile var ?

Zanzibar’ın doğu kıyısı gel-git’in en etkin yaşandığı bölge; deniz günde 2 kez 200-300 metre kadar çekiliyor. Çekildiği zaman sahile yakın duran tekneler karaya oturuyor.

 

Denize girmek de mümkün olmuyor, çünkü kozmetikte kullanılmak üzere yosun yetiştiriliyor. Deniz her çekildiğinde kadınlar mesailerine başlıyor; yosunları toplayıp, kurutup, satıyorlar.

 

zanzibar-jambiani-yosun-tarlasi

Deniz çekildiği zaman kıyıdan 1-2 km uzaktaki resifler ortaya çıkıyor. Şnorkel için tekne kiralamanız mümkün, ama biz başka tropik adalarda çok daha renkli dalışlar yaptığımız için, Zanzibar’da şezlonglarda dinlenmeyi tercih ediyoruz.

 

Öğle yemeğinde; King Fish. Bizim palamudun biraz daha büyüğü, ama tadı kesinlikle farklı.

 

Jambiani’nin köylerinde yaşayan çocuklar da yiyecek, içecek, bir şeyler verirsiniz diye plajda geziniyorlar. Biz de elimizde kalan her şeyi dağıtıyoruz, herkes çok mutlu.

Son gecemizde ise Red Monkey Lodge’da beach party olduğunu duyuyoruz ve Cumartesi gecesini geçirmek için güzel bi alternatif olacağını düşünüyoruz. Beklentimiz çok yüksek değil ama sahilde yakılan ateş, Afrika dans gösterileri, çok da ünlü olmasa bile Avrupa’dan gelen dj’ler bizi fazlasıyla şaşırtıyor. Adanın her yerinden turistler akın akın partiye geliyor. Yaş ortalaması oldukça karışık; 15-65 arası 🙂

18 EYLÜL 2011 – TÜRKİYE DÖNÜŞ

Ve artık eve dönüş zamanı geliyor. Öğlen saatlerinde ortak bir taksi ayarlıyoruz. Stone Town’dayken Dar Es Salaam’a dönüş için Azam deniz otobüsü biletimizi almıştık. Öğleden sonra az bir gecikme ile deniz otobüsümüz kalkıyor. Tam 1 hafta önce Zanzibar’dan Pemba’ya giden eski bir deniz otobüsü, fazla yolcu ve yük aldığı için batmış, 500 kişi ölmüştü. İçimizde biraz korkuyla deniz otobüsüne biniyoruz ve ama derslerini alan deniz otobüsü işletmesi artık kapasitesinden fazla yolcu almıyor. İyi ki biletimizi 1st class bölümden almışız diyoruz, çünkü diğer bölümlerde klima yok. Hint Okyanusu’nun dalgaları daha bi şiddetli ve deniz tutmaması mümkün değil, zaten her koltuğun cebinde “sea sickness bag” var. Yetişkinler daha dayanıklı tabi ki ama 2 saatlik yolculuk boyunca çocuklar kesinlikle dayanamıyor ve çok güzel kokular geliyor…

2 saatin sonunda deniz otobüsünden sağ salim iniyor olmanın verdiği mutlulukla yine ortak bi taksi ayarlayıp havaalanının yolunu tutuyoruz. Aslında uçağımızın kalkmasına daha 6 saat var ama Dar Es Salaam’da yapacak pek bi şey olmadığı için ve hava karardıktan sonra dışarılarda olmamamız tavsiye edildiği için havaalanında beklemeyi tercih ediyoruz. Bu arada Dar Es Salaam havaalanı binası çok küçük. Dolayısıyla check-in saati gelmeyen yolcuyu bina içine almıyorlar. Dışarıdaki banklarda ya da yerde oturup beklemeniz gerekiyor.

6 saati bi şekilde geçirdikten sonra uçağımız zamanında kalkıyor ve Kahire aktarmalı İstanbul’a iniş yapıyoruz. 3 hafta göz açıp kapayana kadar geçiyor. Evimize, yatağımıza, yastığımıza, ailemize ve en önemlisi çamaşır makinemize kavuşuyoruz ?

Zanzibar’da çektiğimiz yüzlerce fotoğrafın hepsini yazıya koyabilmek mümkün olmadığı için aralarından size özel seçmece fotoğraflarımızdan oluşan bir video hazırladım, beğenirsiniz umarım.

 

Ucuz Tropik Balayı Adası Tanzanya Zanzibar Turu ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Seyahat Tarihi: 14-18 Eylül 2011

Yazı Tarihi: Eylül 2011

Güncelleme Tarihi: Eylül 2015

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Jambo

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

« »
10 Comments

  alev

  9 Ekim 2015 at 02:00

  yazına bayıldım. videoda oraya gitmiş kadar oldum:) ayrıca müziğe de bayıldım. o halde hakuna matuta ve şansın bol, yolun açık ola:)

   GeziTozu

   9 Ekim 2015 at 02:00

   Teşekkür ederim 🙂
   Senin de yolun açık olsun.
   Şarkıyı bazen rüyamda görüyorum…

  Serdar Uzun

  12 Ekim 2015 at 02:00

  Harika bir yazı olmuş. Gitmiş kadar oldum, eline sağlık.
  Yunus turunda yunuslarla sarmaş dolaş sahneler oldu mu? Yüzgecinden tutarak yüzmeler, dalma anları. 🙂 Fazla mı Free Willy oldu. :))

   GeziTozu

   13 Ekim 2015 at 02:00

   Evet fazla oldu :)) Onların hızına yetişebilmek mümkün değil. Ayrıca dokunmak rahatsızlık da verebilir hayvana. Maske şnorkel palet, takip ettik, yetti.
   Kızıl Deniz’de 1 kez yunusların çiftleşmesine şahit olmuşluğumuz da var.
   Doğa ana muhteşem!

  Malik

  18 Ekim 2015 at 02:00

  Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Kasım ayı içerisinde Tanzanya’ya gitmeyi planlıyorum, yazınızdan yararlandım. Teşekkürler….

   GeziTozu

   18 Ekim 2015 at 02:00

   Safari ile ilgili daha detaylı yazılar yazım aşamasında. Çok yakında yayınlarım. İşinize yarar umarım. İyi gezmeler tozmalar

  Selda Çetin

  3 Haziran 2016 at 02:00

  Merhaba, yazı için teşekkürler:) otel ve tur rezervasyonlarını gitmeden mi yaptırmamızı önerirsiniz yoksa orda da ayarlamamız mümkün mü?
  Biz dar es salaam’a inip ordan feribotla geçeceğiz. Dönüş ise pırpırla olacak. Yanıtınız için teşekkür ederiz.

   Gezi Tozu Burcu

   3 Haziran 2016 at 02:00

   Merhaba.
   Diğer Zanzibar yazımda da rehber bilgiler var.
   Turları gidince ayarlayabilirsiniz.
   Otel için; yüksek sezon ise gitmeden önce yaparsanız daha çok seçeneğiniz olur. Jeneratörlü ve cibinlikli otel bulun.

  Yolculog

  4 Ocak 2017 at 02:00

  Merhaba,
  Zanzibar’a balayı için gittik sizden beş sene sonra yapmış olsak da çok beğendik. Bu arada İstanbul’dan direkt seferler de başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: