Tekirdağ Yamaç Paraşütü Uçmakdere’de Uçmak

Tekirdağ Yamaç Paraşütü Uçmakdere’de Uçmak
10 Tem
11:46

“H” harfinin kelime başında kullanılmadığı Trakya yöresinde neler yapılır diye bir solukta saymaya kalkarsak herkesin aklına; Tekirdağ köftesi, Tekirdağ rakısı, Şarap bağları, Edirne Ciğeri, Selimiye Cami, Ezine peyniri, Kırkpınar güreşleri gelir. Bense dalmaya çıkmaya, kayıp uçmaya çok meraklıyımdır bilirsiniz; dolayısıyla aklınıza Tekirdağ Yamaç Paraşütü sokmak niyetindeyim.

 

Tekirdağ Yamaç Paraşütü

Tekirdağ Yamaç Paraşütü

 

Üniversite yıllarımda yaz tatillerimin çoğunu Fethiye Kelebekler Vadisi’nde geçirmiş biri olarak ekonomik şartlar dolayısıylan Babadağ’dan Ölüdeniz’e yamaç paraşütü yapmak bi nasip olmadıydı. Arkadaşlarla her gidişimizde bu sefer kesin atlayacağız diyip, EUR cinsinden fiyatları duyduğumuzda o zaman uzaya çıkmakla aynı maliyet gibi gelirdi. Yıllar geçtikçe de yolumuz Fethiye’ye düşmez oldu, yamaç paraşütü hayali öyle kursakta kaldı durdu. Ta ki, Tekirdağ Yamaç Paraşütü fırsatı olduğunu duyana kadar.

Tandem Yamaç Paraşütü İçin Gerekli Şartlar:

* 2 gram cesaret

* 100 gram rüzgar

* 1 adet uçuş kulübü

* 1’er adet kalkış ve iniş pisti

* 1 uzman pilot

* 1 paraşüt

* Zevkinize bağlı spor kıyafetler

 

 Tekirdağ Yamaç Paraşütü

 

Tandem: Sizin hiçbir teknik bilgi bilmenize gerek kalmadan, tamamen pilotun yönlendirdiği, özel ekipmanlarla pilota bağlanarak yaptığınız ikili uçuşa denir. Size sadece azıcık koşmak, sonra oturup manzaranın keyfini çıkarmak kalır.

Cesaret: Yamaç paraşütünün sandığınız gibi yükseklik korkusuyla alakası yok bence. Zambiya’da 100 mt yükseklideki uçurumun kenarına gelince soğuk terler atmaya başlamış, atlayış yapmaktan vazgeçmiştim. Tandem paraşütte ise yamaçtan koşup 625 mt yüksekliğe bırakıverdim kendimi. Kuş gibi süzülmeye başlayınca aşağıdaki manzarayı seyre doyamadım. Hatta hocayla da konuştuk da, adam 4. kattaki evinin balkonundan aşağı bakamıyormuş.

Hava şartları: 12 ay yapılabilen bu spor için en önemli unsur rüzgar. Rüzgar varsa uçuş var, yoksa yok. Pilotlar resmen rüzgar duasına çıkıyorlar, hangi yönden estiği bile çok önemli. Yağmur yağınca da uçulabiliyor aslında ama ekipman ıslanınca zarar görmesin diye tercih etmiyorlar (ki bizim başımıza geldi, ilk uçuş denemesi iptal oldu).

Uçuş Kulübü: Çeşitli uçuş okulları var. Okulları denetleyen, sertifikalandıran ya da standartlaştıran bir kurum yok. Biz Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla TEKİRDAĞ YAMAÇ PARAŞÜTÜ kulübü Teyak ile uçuş yaptık.

Pist: Tekirdağ Uçmakdere’de 260 mt ve 625 mt’de olmak üzere 3 ayrı kalkış pisti var. Pist dediysem de az eğimli, az otlu yamaç işte. İniş için de deniz kıyısında az çakıllı plaja iniyorsunuz. Teyak’ın ufak bi tesisi var, elzem ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Koya çadır atmak serbest.

Pilot: Tandem uçuşta hocaya “Pilot”, size de “Yolcu” deniyor. Ben salıncak gibi sallanıp, sağa sola yatmalı atraksiyonlar tercih etmediğim için Sanlı hoca ile yere konana kadar 10 dakika dalış muhabbeti falan yaptık.

Tekirdağ Yamaç Paraşütü

Paraşüt: Teknik hiçbir bilgiye sahip değilim, tandem yapacaksanız sizin de bilmeniz lazım değil. Rengarenk paraşütleri, bağlamaları falan hepsini onlar hallediyor zaten.

Kıyafet: Atlayış sırasında otların üstünden koştuğunuz için uzun paçalı pantolon ve kapalı spor ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ben tamamen bilinçsizce sandalet giydim gittim, bişi olmadı. Yukarısı az rüzgarlı, 10 dakikalık uçuş heyecanlı geçtiği için ben üşümedim.

Ücretler: Fikir vermesi açısından hangi pistten atlayacağınıza bağlı olarak yaklaşık fiyatlar 100-150TL arasında. Pilotlar Go Pro kamera ile çekimlerinizi yapıp, cd’ye basıp veriyorlar, fiyata dahil. Kendi kameranızı ya da cep telefonunuzu yukarı çıkarmanız güvenlik sebebiyle yasak.

Limitler: Kalp ve dolaşım rahatsızlığı olmayan, 5-15 mt koşabilecek fizikler yeterliliğe sahip, 35-100 kg arasındaki herkes tandem uçabilir. Yaş üst limiti yok; 60 yaşındaki sırtçantalı Gezgin Denizkızı ablamız da bizle birlikte atladı.

Ulaşım: Malesef sıkıntılı; Uçmakdere’ye köy minibüsü bile yokmuş.

Kendi aracınız varsa; Tekirdağ merkezden, 260 metredeki atlayış pistine az virajlı asfalt yoldan 30 dakikada gidebiliyorsunuz. Arabayı oraya park edebilirsiniz.

Kendi aracınız yoksa; Tekirdağ’a otobüsle gelip, uçuş kulübünün aracı ile sabah şehir merkezinde buluşup, onlar akşam merkeze dönene kadar plajda takılabilirsiniz. Kişi başı 10TL.

Kendi aracınızla gitseniz bile plajdan dağın tepesindeki kalkış pistine stabilize yol kısmını Teyak’ın arazi aracı ile ücretsiz çıkıyorsunuz.

Tekirdağ Yamaç Paraşütü

Bunun nasıl muhteşem bir deneyim olduğunu yazmaya çalışmayacağım. Hayatımda ilk kez bir video hazırladım. Movie Maker ile yapılmış acemi bir video ama ilk atlarkenki surat ifadem size ne hissettiğimi anlatmaya yetecektir. Size de aynısından diliyorum 🙂

Videoyu iyi çözünürlük için 1080pHD olarak izleyebilirsiniz.

Bize Tekirdağ Yamaç Paraşütü imkanı sağlayan Gezginin Ayak İzleri ve Trakya Kalkınma Ajansı‘na çok teşekkürler.

 

Dip Not: Abe Tekirdağ Rakı fabrikası Anadolu’da bi yerlere taşınacakmış be ya; bulduğunuz şişeleri stoklayın derim.

Gerçek Not: Blogda yazılanlar kişisel deneyimlerdir. Bilgilerin kullanılması sonucu oluşabilecek maddi-manevi zararlardan gezitozu.com sorumlu tutulamaz.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

 

Seyahat Tarihi: 28 Haziran 2015

Yazı Tarihi: 10 Temmuz 2015

BENZER YAZILAR

DEVAMINI OKU…  ?

Tekirdağ Yamaç Paraşütü

« »
6 Comments

  GRİ LADY

  24 Temmuz 2015 at 11:46

  Videonuzu öyle hissederek izledim ki , şimdi farkına vardım , başından beri ağzım kulaklarımdaymışş 🙂 Ben de çok istiyorum Uçmakdere’de yaşadığınız gibi bir deneyimi… Bloğunuz,paylaşımlarınız cesaret verici.. Sevgilerimi sunuyorum..

   GeziTozu

   29 Mart 2016 at 11:46

   Yorumunuzu yeni gördüm kusura bakmayın sistemsel bir sıkıntı herhalde.
   Uçmakdere’ye gidebildiniz mi? Gidemediyseniz 2016 sezonu başlıyor 🙂

  sibel çelikkol

  1 Eylül 2015 at 11:46

  Uçmakdere köyü hakkında bilgi ararken sizin yazınızı ve videounuz u heyecanla izledim. deneyimlerinizi paylaşmanız çok faydalı olmuş. Teşekkürler;)

   GeziTozu

   1 Eylül 2015 at 11:46

   Uçmakdere şirin bir köy. Yazıyı yazdıktan sonra sahildeki kamp alanına da gittik, keyifliydi. Tavsiye ederim.

  Serdar Cihan Cesur

  6 Ocak 2018 at 11:46

  İstanbul’da yaşayanlar için çok güzel bir macera 🙂

  Filiz

  20 Temmuz 2018 at 11:46

  Ya bende çok binmek istiyorum ama 2018 sezonunda fiyati ne kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: