SİZİN BAHANENİZ HANGİSİ?

SİZİN BAHANENİZ HANGİSİ?
26 Şub
11:50

SİZİN BAHANENİZ HANGİSİ?

Türk gezginler aranıyor

Yola çıkalı tam 1 ay oldu, işten ayrılalı da 6,5 ay.

Karşılaştığım en ilginç durum; bir çok kişi “Bırak kadını erkeği, bugüne kadar hiç Türk gezginle karşılaşmadım” diyor bana! Hepsi de abartıyor olamaz dimi?

Bakınca gezmek isteyen çok var, ama nedense cesaret edip kendini yola vuran azınlık kalıyor.

SİZİN BAHANENİZ HANGİSİ?

Para deseniz: Günlük yeme, içme, konaklama bütçem 30TL (yemek konusunda bonkör davranıyorum, daha ucuza getirmek mümkün) aynı parayı evinizin kirası ve market alışverişi için de harcamıyor musunuz?
Aktiviteler pahalı ama Türkiye’de de dışarı çıktığınızda bedava mı? Yada dışarı çıkıp çıkmamak sizin tercihiniz.

İş güç deseniz: Kariyer şart mı? Bi müddet çalışın, az para biriktirin, sonra dolanın dünyayı, dönünce bulursunuz yine karnınızı doyuracak bi iş. Hem yolda gezerken, otellerde restaurantlarda, surf yada dalış okullarında, müzisyen olarak vs.. iş bulup çalışan o kadar çok gezginle tanıştım ki..

Yabancı dil deseniz: OK ben İngilizce biliyorum, ama örnek şuan Orta Amerika’da onlar İngilizce bilmiyor. 3 gram İspanyolca öğrendim, o da işe yaramıyor; öğrenmek istesem buralarda öğretecek adam çok.
Vücut dili ile anlaşıyoruz; sessiz film oynar gibi. Harita üzerinde İspanyolca anlatıyor, ben Türkçe cevap veriyorum falan..

Çoluk çocuk deseniz: Ahan da dün gördüm, biri 10 yaşında, diğeri daha pusette bebeğiyle gezen Alman bir çift vardı hostelde. Çok isteyen yapabilir.

Kredi borç harç deseniz: Ev yada araba sahibi olmayıverin canım. Malın mı var, derdin var. Atın satın parasını yiyin çıtır çıtır.

Alışveriş deseniz: O kadar gereksiz bişeymiş ki; 2 pantolon, 2 kazak, 2 tshirt, 1 yazlık 1 kışlık ayakkabı yıllarca yeter. Kadınlar için kozmetik süper tuzak, düşerseniz girdabında kayboluyosunuz.

Geriye sadece sorumluluk duygusu kalıyor, bir de gelecek kaygısı. Türkiye’de gezgin olmak sorumsuzluk olarak görülüyor, çünkü at gözlüğünü çıkarabilmek için biraz gezip görmek, kafayı değiştirmek gerek… Gelecek de bir gün gelecek, ama bir müddet bugünü yaşamak lazım.

Carpe diem

TERCİHİNİ YAP, YOLA ÇIK…

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

« »
3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: