Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri
28 May
2:13

Dünyanın %71’i sularla kaplı ve hayatınızda hiç scuba dalış yapmadıysanız SİZ “BU DÜNYAYI” HENÜZ GÖRMEDİNİZ demektir. Suyun kaldırma kuvvetinin hafifliğini ve rahatlatıcılığını hiç hissetmediniz demektir. Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri hakkında bilgiler verip suyun altında nasıl nefes alınır gibi kafanızdaki sorulara azcık da olsa cevap verebilirsem, dalış işinin kurallara uyulduğu ve sakin kalındığı müddetçe güvenli bir spor olduğunu söylesem, belki sizi de bu muhteşem dünyayla tanıştırmak için bir adım attırabilirim diye umuyorum. 

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Scuba Dalış Sertifikası Bröve – Mısır Sharm El Sheikh

 

Profesyonel eğitmen değilim, verdiğim bilgiler kendi kendinize dalmak için kesinlikle yeterli değil ama 2009 yılında aldığım CMAS 1 Yıldız ve üzerine PADI Advanced Open Water sertifikalarından sonra dünyanın çeşitli bölgelerinde 100 kadar dalışım oldu. Seyahatlerimizin odak noktasına da koyduğumuz bu doğa sporu hakkında başlangıçta bilmeniz gereken bilgiler aşağıda.

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Scuba Dalış – Malezya Sipadan Köpekbalığı

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

 

Deneme Dalışı Nedir? (Discovery Dive, Try Scuba)

 

“Eğitim almak konusunda kararsızım, kafamı suyun altına sokmaya korkuyorum, nasıl nefes alınıyor?” diyorsanız hoca ile birebir deneme dalışı yapabilirsiniz. Genelde hoca sizi tüpünüzden tutar, 5 mt derinlikte 30dk kadar gezdirir. Sizin tek yapmanız gereken nefes alıp vermek ve sualtının keyfini çıkartmaktır.

Yaz tatili için gittiğiniz herhangi bir beldede dalış okulu soruşturun; tekne turuna çıkın  ve hayatınızda 1 kez deneme dalışı mutlaka deneyin derim.

Vazgeçecekseniz, korkacaksanız denedikten sonra korkun… “İnsanları sadece bilinmeyen korkutur”

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Deneme Dalışı Nedir? Saroz İbrice

 

Scuba Dalışa Başlamak İçin Gerekli Şartlar

 

Suyun üstünde kalmayı becerebilecek seviyede yüzme biliyorsanız tamamdır ? Sonrasını eğitimlere ve dalış malzemelerine bırakın gitsin.

Sağlıklı hissettiğiniz müddetçe üst yaş sınırı yok. Bel probleminiz varsa; dalış ekipmanlarını denizde de giyebilirsiniz. Denize girerken lens kullanıyorsanız; dalışta da kullanabilirsiniz. Sadece kulak ile ilgili sıkıntılarınız varsa doktorunuza danışmanız gerekebilir. Çünkü derinliklere daldıkça değişen basıncı ufak bir hareketle eşitlemeniz gerekiyor.

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Scuba Dalışa Başlamak İçin Gerekli Şartlar – Endonezya Komodo

 

Scuba Dalış Kursu ve Dalış Sertifikası Bröve

 

PADI, CMAS ve SSI dünya çapında en yaygın geçerli sertifikalardır. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) sadece CMAS brövesini tanımaktadır. Diğer bröveleri tercih ederseniz de Türkiye sularında dalmak için federasyondan dalıcı izin kimliği çıkartılabilir. Başlangıç seviye herhangi bir bröveyi aldıktan sonra ileri seviyeye devam etmek istediğinizde başka birine geçiş de yapabilirsiniz.

Her çeşit başlangıç seviye bröveyi almak için; 2-3 günlük (12 saat) teorik eğitim sonrası müsait olduğunuz bir zaman denizde 2 günlük (5 dalış) pratik eğitim almanız gerekir. Dalış kursu genelde teorik dersleri hafta içi akşamları, pratik dersleri de hafta sonu bir tatil beldesinde verir.

İlk seviye eğitimi başarıyla tamamlayan dalgıçlar 18 mt. derinliğe dalabilir. 30 mt.’ye kadar dalmak istiyorsanız ileri seviye kurslara devam edip, pratik dalışlarınızı arttırmanız gerekir.

Dalışta mutlaka buddy yani eşli dalış kuralı vardır. Dalış öncesi hazırlıklar ve dalış sırasında karşılıklı kontroller güvenlik için mutlaka yapılır. Kendi eşiniz yoksa, dalış hocası dalış öncesi verilen brifing de dalgıçları eşleştirir.

Başlangıç seviye teorik + pratik dalış kursu fiyatları en uygun: Türkiye’de 300 USD, dünyada en çok dalış kursu verilen Tayland Koh Tao Adası’nda ise 250 USD civarlarındadır (konaklama ve ulaşım hariç)

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Scuba Dalış – Tayland Koh Tao Balina Köpekbalığı

 

Scuba Dalış Malzemeleri

 

Kafanızda bir şeyler canlanması için scuba dalış malzemeleri ile ilgili konu mankeni olarak kendimi kullandım.

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri – Belize Caye Caulker

 

Scuba: Self Contained Underwater Breathing Apparatus yani suyun altında nefes almanızı sağlayacak dalış malzemeleri demek oluyor.

Dalış Tüpü: Dalışta kullanılan tüpün içinde sadece oksijen olduğu sanılır ancak bildiğiniz solumakta olduğumuz hava vardır. Trimix falan denilen gaz karışımları da var tabi ki ama onlar ileri seviye işler, siz hiç güzel kafanızı karıştırmayın. Dalış tüplerinin çeşitleri var ancak başlangıç seviye bir dalgıç için 1 tüp ortalama 30-60 dakika arasında yeterlidir.

Regülatör: Suyun altında nefes almanızı sağlayan tüpe bağlı uzun borunun ucundaki ayarlayıcı dalış malzemesi. Ağız kısmı aynı şnorkeldeki gibidir; daha önceden şnorkel kullandıysanız, regülatör ile çok kolay anlaşırsınız. Başkalarının kullandığı maps (ağızlık) kullanmam ben diyorsanız, dalış malzemeleri satan bir dükkandan kendinize özel maps satın alabilirsiniz (10-20TL).

BCD: Bouyancy Control Device; suyun kaldırma kuvveti ve üzerinizdeki ağırlıkların batırma kuvvetini dengelemek için giydiğiniz yelektir. Ayrıca tüm dalış malzemelerini üzerine bağladığınız toparlayıcı unsurdur. Yeleğin içindeki havayı boşaltarak ya da tüpünüzden hava basarak suda dengede kalmanızı sağlar. Öyle ismi kadar afili bir şey değil, 2 tane düğme var; birine basınca batıyorsunuz, diğerine basınca çıkıyorsunuz.

Neopren Dalış Elbisesi: Hava ne kadar sıcak olursa olsun, suyun altı o kadar sıcak değildir. Dalış süreniz uzadıkça, hele ki Türkiye gibi soğuk sularda dalış yapıyorsanız üşümemek için dalış elbisesi mutlaka giymelisiniz. Dünya genelinde 3mm-5mm-7mm, başlıklı-başlıksız, uzun-kısa, tek parça-iki parça, bay-bayan ve ıslak-kuru olmak üzere elbise çeşitleri vardır. Vücuda sıkı oturması gerekir; çünkü bol olan bir elbisenin içine bolca su girer ve üşümenize sebep olur.

Size en büyük gerçeği baştan söyleyeyim, eğer su soğuksa ve dalgıç üşüdüyse dalış sırasında elbisenin içine idrarını yaparak dalışın belli bir bölümünün ılıman geçmesini sağlar. Dalış bittikten sonra elbiseyi denizin içinde tersinden çıkartmak temizlik için elzem bir yöntemdir. Bu o kadar tiksindirmesin, tuzlu deniz suyu güzel bir dezenfektandır.

Neopren elbise dar olduğu için ve yapılmış olduğu malzeme itibariyle giyilmesi bazen zor olabilir. Hem hijyen açısından temizlensin derseniz, hem de giyilmesi kolaylaşsın derseniz denize atlayıp giyinmenizi öneririm.

Ağırlık Kemeri: Suyun kaldırma kuvvetini Arşimet milattan önce bulmuş. Bizim dalış camiası da suyun kaldırma kuvveti ve scuba dalış malzemelerinin etkilerini nötrlemek için çok basitinden ağırlık kemeri icat etmiş. Vücut ağırlığınıza ve bazı kriterlere göre kaç kilo ağırlık ile dalacağınızı dalış kursu hocanız size söyleyecektir. Duruma göre 2kg ile 12kg arasında değişebilir. 1,70 boyunda 67 kg ağırlığında olan ben; tropik sularda 3 mm uzun elbise giyiyorsam 4 kg ağırlık kemeri kullanıyorum. 2kg x 2 adet ağırlığı belimin ön bölgesine takıyorum ki sırtımdaki tüpün ağırlığını dengelesin.

Dalış Maskesi: Gözlük değil lütfen ? Burnunuzu da kapattığı için teknik ismi maskedir. Maskenin uyup uymadığını anlamak için; maske kayışını başınızdan geçirmeden yüzünüze oturtun. Burnunuzdan nefes çekin. Maskeyi elinizle tutmayı bırakıp kafanızı öne eğin. Eğer maske yüzünüzden düşmüyorsa, cuk oturmuş demektir. Hava sızdırmaz, dolayısıyla dalışta su almaz.

Maskenin içi; su ve vücut sıcaklığı farkı sebebiyle genelde buğulanır. Önlemek için yöntem; dalıştan önce maskenin içine tükürdükten ya da bebe şampuanı döktükten sonra suya daldırıp çıkartmaktır. Dalış malzemeleri satılan dükkanlarda buğu öneyici spreyler de vardır. Görme bozukluğunuz varsa lens de kullanabilirsiniz, numaralı camlı maske de alabilirsiniz.

Palet: Anlatmama gerek var mı? Ayağımı vurmasın diye soket çorapla giyiyorum genelde. Taşırım derseniz bildiğiniz model palet ya da patikli ve arkası ayarlı teknik paletlerden alabilirsiniz.

Dalış Bilgisayarı-Dalış Saati: Suyun altında tüm kaydınızı tutan ve derinlik-sürenize göre sizi dalışta yönlendiren saattir. Çok isterseniz yatırım yapıp alabilirsiniz. Benim hala yok mesela; her dalışımızda hocayı takip ediyoruz; o batınca batıyoruz, çıkınca çıkıyoruz.

Dalış Defteri-Log Book: Dalışlarımızı kayıt altına almak için tuttuğumuz ufak defterdir. Derinlik, süre, sıcaklık, tarih, elbise türü, ağırlık, gördüklerimiz gibi tüm detayların yazılabileceği sütunları olan defter tutmakta fayda var. Her dalıştan sonra kaydetmeyi ve onay için hocaya kaşeletmeyi seviyorum ben.

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Dalış Malzemeleri -Meksika Cenote Mağara Dalışı

 

Dalış Malzemesi Satın Almalı mıyım?

 

Başlangıç aşamasında mayo ve havlu yeterli. Yüzünüze uygun maske almak isterseniz tutmiim sizi. Bi de içlik deniz t-shirt’ü belki olabilir. (Hani şu tüm Filipinler fotoğraflarımda gördüğünüz kırmızı t-shirt)

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Dalış Malzemeleri Filipinler

 

Bahsettiğim ekipmanlar benim gibi orta direk eski beyaz yaka için resmen yatırım yapmanızı gerektirecek kalemlerdir. Üstüne bir de gideceğiniz yere o kadar kiloyu taşımak ve uçakta ekstra bagaj ödemek var ki hiç sormayın.

Dünyanın her yerinde eski ya da yeni, temiz ya da değil tüm ekipmanları kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca kendi dalış malzemeleriniz olsa bile dalış fiyatında çok indirim yapmıyorlar.

Eğitimlerden sonra 5-6 gün daha dalış yaptıysanız, ben bu spora devam edeceğim diyorsanız, dalış sıklığınızı yılda 1-2 haftanın üzerine çıkarmayı planlıyorsanız o zaman dalış malzemelerini sıralayabilirsiniz ve emin olun yıllar içerisinde maliyetini çıkartırsınız.

İşe ilk olarak regülatör almakla başlayın. Dalış elbisesi alacaksanız da 3mm, uzun, tek parça, vücudunuza tam oturan en ucuzundan alın bi tane gitsin.

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

Dalış Kursu Tavsiyeleri – Tayland Koh Phangan

 

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Yazı Tarihi: 28.05.2016

 

BENZER YAZILAR

DEVAMINI OKU…?

Scuba Dalgıç Dalış Malzemeleri Dalış Kursu Tavsiyeleri

«
6 Comments

  Dh Yatçılık

  18 Ağustos 2016 at 14:13

  Dalış yapmak gerçekten bağımlılık yapacak bir tutkudur. Deniz altındaki o bambaşka dünyaları keşfe çıktığınızda artık sürekli tekrarlamak isteyeceğiniz bir tutku haline gelecek 🙂

  Dh Yatçılık

  19 Ağustos 2016 at 14:13

  Evet bağımlılık gibi.. O yüzden dalış yapacak arkadaşlara tavsiyemiz olsun. Birden bırakmayın azaltarak zamana yayarak bırakın dalış yapmayı 😀

   Gezi Tozu Burcu

   19 Ağustos 2016 at 14:13

   Yok yok hiç bırakmasınlar. 60 yaşında dalışa devam eden tanıdıklarım çok.

  Koray Gerçe

  21 Ocak 2017 at 14:13

  Keyifli ve bilgilendirici bir yazı olmuş neredeyse değinmediğiniz konu kalmamış çoğu dalış merkezinin sitesinde bu kadar kapsamlı anlatım yok blog yazarlarının dalışı bölgeleri tanıtmada etkisi çok büyük Ayvalık’ta ki kırmızı mercanları mutlaka gormelisiniz özellikle Deli mehmet i http://www.ayvalikdalis.com/deli-mehmet-dalis-noktasi/ cunda adasındaki merkezimize bekleriz misafir etmek isteriz.

   Gezi Tozu Burcu

   21 Ocak 2017 at 14:13

   Ayvalık’ın meşhur Temmuz-Ağustos rüzgarları sebebiyle dalış tekneleri gitmediği için Deli Mehmet sezonunu bir türlü yakalayamadık. 2017’de inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: