MOSKOVA GEZİ REHBERİ

MOSKOVA GEZİ REHBERİ
11 Eki
7:54

MOSKOVA GEZİ REHBERİ

Dünya’nın en büyük ülkesi Rusya’nın başkenti ve nüfus olarak en kalabalık şehri olan Moskova’ya iş seyahati için 2004 Ekim’inde gitme fırsatım olmuştu. Patronlara; fuar hazırlıkları, stant kurulumları için mutlaka önceden gidip, işin başında durmam gerektiğini söyleyip, aralarda hak ettiğim boş zamanlarımı Moskova sokaklarını yalnız başıma gezerek harcamıştım.
Şimdi eskiye dönüp, fotoğrafları tozlu raflardan çıkartıp, Google sayesinde hafızayı tazeleyip, tekrardan Moskova’ya gidip gelmek MOSKOVA GEZİ REHBERİ yazmak zamanı.

MOSKOVA’DA GEZİLECEK YERLER yazımı okuyabilirsiniz.

 

Moskova’da Nerede Kalınır?
Moskova; pamuk elinizi cebinize götürdüğünüzde maliyetlerin elinizi yakacak derecede yüksek olduğu şehirlerden birisi. Komünizmin yıkılmasından sonra kapitalizm ile birlikte turizmden gelir sağlamak için geç kalkınan ülkelerden Rusya, turistler üzerinden çok para kazanmaya çalışıyor maalesef.

Ülke, caddeler ve binalar geniş olduğu halde evler, odalar küçücük. Hal böyle olunca otel konaklama da pahalı. Gecelik en ucuz hostel 10 USD seviyelerinden başlıyor. 2015 Ekim’de bir arkadaşım sorduğu için araştırmıştım; fiyat/puanlama/lokasyon anlamında tavsiye edebileceğim hosteller: Vagabond, Comrade ve Bolshoi Hostel.

Ben ki şanslıydım; iş sebebiyle gittiğim için otel rezervasyonum şirketim tarafından bonkörce karşılanarak; 5 yıldızlı Ukrayna Hotel (Radisson Royal Hotel)‘de yaptırılmıştı. 5. kattan daha yüksek katlarda konaklamak istiyorsanız Superior oda kategorisine girdiği için gecelik oda kahvaltı 300-400USD seviyelerindeydi diye hatırlıyorum. Şimdilerde 600USD civarlarında, işte öyle bişey 🙂 Hayatımda bir otelin, yüksek bir katında (14. kat) kalmanın anlamlı bir şey olabileceğini hiç düşünmezdim.

1976 yılına kadar "dünyanın en yüksek oteli" san'ı ile anılmış Ukraine Hotel, yani Radisson Royal Hotel

1976 yılına kadar “dünyanın en yüksek oteli” san’ı ile anılmış Ukraine Hotel, yani
Radisson Royal Hotel

Ukrayna Hotel tarihi: 1957 yılında otel olarak kullanılmaya başlanmış ve 1976 yılına kadar “dünyanın en yüksek oteli” san’ı ile anılmış (34 kat). 2009 yılından bugüne Radisson Royal Hotel olarak hayatına devam eden otelde yaklaşık 1.200 tablodan oluşan, sergi gibi inanılmaz bir Rus sanat arşivi var.
Kalmasanız bile Moskova Nehri’nin kıyısındaki oteli, görülecek yerler listenize alabilirsiniz.

Radisson Royal Hotel'de 14. kattaki odamın manzarası

Radisson Royal Hotel’de 14. kattaki odamın manzarası

 

Moskova’ya Nasıl Gidilir?

Moskova’da 3 havalimanı var; Sheremetyevo (SVO), Domodedovo (DME), Vnukovo (VKO). Türk Hava Yolları, Pegasus ve Aeroflot’un direk uçuşları var. Uçuş süresi yaklaşık 3 saat.

Rusya Vizesi:

Bir ülkeye gitmeden önce karar vermemdeki en önemli etkenlerden birisi vize. Türkiye ve Rusya arasında yapılan anlaşma ile 2011 senesinden itibaren Rusya Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırdı. Dolayısıyla hafta sonu Kadıköy’e gider gibi uçağa atlayıp Rusya’ya gidebilirsiniz. Sadece girişte bir form doldurmanız ve seyahatiniz boyunca saklamanız yeterli.

Güncelleme: 2016’da yaşanan ülkeler arası kriz dolayısıyla vize durumları karıştı 🙁

Moskova’ya Ne Zaman Gidilir?

İstanbul’dan 14 paralel daha kuzeyde olan Moskova’da, Ekim sonunda hava sıcaklığının 5 derecelere düştüğü günlerde, kışın ortasındaymışız gibi donarak, atkı ve eldivenle gezmiştim.
Normalde yaz aylarında bile çok sıcak olmayan Moskova’ya 2010 Temmuz’da giden bir arkadaşım ise; sıcaktan eridiklerini, soğuk havalara alışık olan Rusya’nın başkent havaalanında bile klima sisteminin yetersiz kaldığını söylemişti. Klima fabrikasında çalıştığım o yıllarda ihracatta patlama yaşanmıştı.

Küresel ısınmanın etkilerinin bariz kanıtı olan bu durum sonrası Moskova’yı gezmek için en ideal aylar Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim. Tabi votka ile ısınıp, karlar altındaki Kızıl Meydan’ı gezmek isterseniz Aralık-Mart arasında da gidebilirsiniz. Dünyanın ekseninin eğik olması dolayısıyla yaz aylarında Kutup noktalarına gidildikçe gündüzlerin uzayıp, gecelerin kısalıp, sadece 2 saate düştüğü beyaz gecelere şahit olmak istiyorsanız da gidilecek aylar Haziran-Temmuz.

Moskova Nasıl Gezilir?

Öncelikle Moskova sıkı bir tempo ile hafta sonunda gezilebilir ama tabi ki hakkını vermek ve derinlemesine gezmek için 1 hafta vaktiniz varsa çok şanslısınız.

Kızıl Meydan’ın etrafını anneannem bile yürüyerek gezebilir. Diğer yerlere de kaymak gibi metro sistemi var. Hiç öyle araba kiralasam mı diye aklınızın ucundan geçirmeyin. Metro ile kolayca, rahatça ve ucuzca gidip gelebilirsiniz. Hatta özellikle gezmeniz gereken metro durakları var; isimlerini ayrıca yazacağım.
İşinize çok yarayacak İngilizce ve Rusça metro haritası:

Metro Haritası İngilizce

Metro Haritası İngilizce

 

 

Metro Haritası Rusça

Metro Haritası Rusça

 

Birazcık zamandan kazanayım derseniz; hop-on hop-off otobüslerinden birine atlayabilirsiniz, şehrin ana arterlerini keşfetmek için yeterli, ama çok başarılı bir organizasyon beklemeyin. 48 saat geçerli otobüs+tekne kombinasyonlu fiyat yaklaşık 35 USD.

Rusya Hakkında Önemli Bilgiler:

Rusya’nın para birimi Ruble. Para bozdurmak için mutlaka banka yada döviz bürolarını kullanın. Kullanmayıp, sokaklarda yada kara borsada döviz bozdurmaya çalışırsanız olumlu yada olumsuz sonuçlarını bizle de paylaşın ki öğrenelim başınıza bişi geldi mi. Havaalanında kur düşük olabilir, şehir merkezini tercih edin.

Turistik noktalar dışına çıktığınızda İngilizce konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemel, onun için kendi rotanızı bulabilecek, tabelaları okuyabilecek kadar Kiril alfabesine aşina olmanız fena olmaz. Soru sormak isteyecek olursanız şansınızı genç nesilden yana kullanın, İngilizce biliyor olma ihtimalleri daha yüksek.

 

Rusça Kiril Alfabesi

Rusça Kiril Alfabesi

MOSKOVA GEZİ REHBERİ ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Seyahat Tarihi:  30.10.2004

Yazı Tarihi: 08.10.2014

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

« »
1 Comments

    Moskova

    9 Temmuz 2017 at 19:54

    Moskova hakkında harika pratik bilgilere yer vermişsiniz. Okuyan herkesin işine çok yarayacak. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: