INDIANA JONES YOLUNDAN PETRA GEZİSİ

INDIANA JONES YOLUNDAN PETRA GEZİSİ
27 Eki
2:00

INDIANA JONES YOLUNDAN PETRA GEZİSİ

 

Ürdün’ün en önemli turistik şehirlerinden, Dünya Miras Listesinde yer alan, eski Nebati’lerin başkenti Petra‘yı gezmek için Ağustos 2011’de Amman’dan Petra’ya günü birlik gidip gelmiştim.

Petra’ya nasıl gidilir okumak için tıklayınız.

Petra giriş kapısından girdikten sonra, solda onlarca at ve at sahibi turistleri bekliyor. Birden üzerinize üşüşmüyorlar, ama klasik Arap kültürü “Where are you from? Do you want horse, it is free” cümlesi ile birileri yaklaşıyor yanınıza. Bazı turistler tuzak olduğunu düşünüp 1 km’lik yolu yürümeyi tercih ederek, her türlü pazarlık sürecinden korumuş oluyor kendini. Bazıları kabul edip Siq adı verilen ve ünlü Hazine’ye ulaşan yolu at sırtında gidiyor. Çok nadir bazıları ise at ile “İndiana Jones Yolu”ndan dağa tırmanıyor.

Petra fayton

Benim yanıma yanaşanlar ise Mahmut ve atı Rocky oldu, standart cümleleri kurduktan sonra bende bir belirsizlik yada heyecan yada meraklılık görmüş olacak ki, Indiana Jones filminin çekildiği yoldan gitmek konusunda ısrarcı oldu. İçimde bir korku vardı ama evet diğer yandan da gerçekten bu maceralı yolu çok merak ediyordum. Bugüne kadar sadece 1 kez ata binmiş olsam bile Mahmut bende bir güven oluşturdu. Vadinin tarihi ile ilgili güzel bilgiler de vermeye başlayınca ikna olup, “Let’s go Indiana Jones Way” diyip, kayalıklara tırmanmaya başladık.

20-30 metre önümde giden 1 çift daha vardı, arkadan da 1 kişi daha geliyordu, ama sonra mesafe ve patika ayrılınca onlar gözden kayboldu. Vadinin içinde bir ben, bir Mahmut, bir Rocky kalmıştık. Her taraf dağ, taş, inanılmaz ıssız, hiç bilmediğim bir yerde, zaman zaman atın üzerinde, bazen de kayalık bölgelerde attan inip tırmanarak ilerlemeye devam ediyorduk. Çığlık atsam bile beni duyabilecek bir allahın kulu yoktu. O kadar ıssızlıktan korkar gibi oldum, aklımdan senaryolar geçmeye başladı, ama ilerlemekten başka yapabileceğim bir şey yoktu…

Indiana-Jones-Yolu

Ve 1 saatlik tırmanışın sonunda olanlar oldu; vadinin tepesine vardık, tüm şehir ayaklarımızın altındaydı. Sağ taraftan bakınca %95 insanın aşağıdan gördüğü en ünlü Hazine’yi ben tepeden görüyordum. Sol taraftan bakınca Efes’teki antik tiyatrodan daha büyük olan tiyatro küçücük gözüküyordu. İlerde tapınaklar, mezarlar, müze hepsini kuş bakışı görebiliyordum. Tanrıya daha yakın olduğu için kurbanlarını bu Harun dağının tepesinde sunuyorlardı. Yersiz kaygılarım yerini bu inanılmaz manzara karşısında heyecana bırakmıştı. 1 saat kadar manzarayı hayranlıkla seyredip tadını çıkardıktan sonra vadinin aşağısına iniş yoluna geçtim. Aşağıya yüzlerce merdivenle iniliyordu. Atlar merdiven inemedikleri için Mahmut beni merdivenlerin başında bıraktı ve o Rocky’le geldiğimiz yoldan geri döndü. Bense %95 insanın nefes nefese çıkmaya çalıştığı yüzlerce merdiveni, elimi kolumu sallayarak indim 🙂

Petra-merdivenler

Harun Dağı’ndan inen merdivenler

Merdivenlerin bitiminde onlarca eşek ve deve bekliyordu. Rocky’nin üzerine gül koklamayıp, eşek yada deveye binmemeyi tercih ettim. Ama inanın sizi ikna etmek için çoook uğraşıyorlar. “Where are you from?” sorusuna durup cevap verirseniz, muhabbetin ne kadar süreceğini tahmin bile edemezsiniz. Ya aşırı cana yakınlar, yada sizden para koparmayı çok istiyorlar, çözemedim 🙂 …

Merdivenlerin bitiminden sola giderseniz, tiyatro, mezarlar, tapınak ve müzeye ulaşıyorsunuz, sağdan giderseniz Hazine’ye ve ordan Siq denilen tünelden çıkış kapısına varıyorsunuz. Ben öncelikle soldan gitmeyi tercih ettim, ama sakar ben ayağımı ciddi şekilde burkunca daha fazla ilerleyemeyip, Hazine’ye döndüm ve saatlerce orda oturdum. Saat ilerledikçe güneş Hazine’ye farklı açılardan vuruyor ve gittikçe gölge düşüyor fotoğraf için farklı kareler çıkıyordu.

Petra-Hazine

Petra Hazine

Harun Dağı’ndan gördüğüm manzara ve Hazine’de geçirdiğim keyifli saatlerden sonra, Mahmut da geri dönüp beni almaya gelmişti. Ayağımı burktuğum için Rocky, geri dönüş derdime deva oldu.

Eğer Petra’ya giderseniz vadinin tepesine INDIANA JONES YOLUNDAN PETRA GEZİSİ yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bir çok kişinin görmediği açıdan Petra’ya bakıp kendinizi 2000 yıl öncesinde Nebati’lerin bir parçasıymış gibi hissediyorsunuz. Ürdün’ün incisi bu antik kente hak ettiği değeri vermek için “ölmeden görülmesi yerler listenize” alın derim.

Petra-Hazine

Petra Hazine

 

INDIANA JONES YOLUNDAN PETRA GEZİSİ ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 20 Ağustos 2011

Yazı Tarihi: 27 Ekim 2014

« »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: