Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj

Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj
01 Tem
2:00

Her şeyin bir ilki vardır demişler. Bizim de ilk Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj vakası Afrikada başımıza geldi. Hani Avrupa Amerika olsa eşyasız kalmak yine bir nebze daha kolay, ama sırt çantalarımızın Afrika’da kaybolacağı tuttu 🙂 Tabi o acemilikle Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj durumunda neler yapılır, ne gibi haklarımız var bilmediğimiz için olayı akışına bıraktık gitti.

Önce hikayemizi anlatayım, yazının sonunda sizin de Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj durumu başınıza gelirse neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

 

Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj

 

Mısır Havayolları’ndan; Kahire aktarmalı İstanbul-Dar Es Salaam uçak bileti almıştık. Afrika maceramız; uçağın İstanbul’dan rötarlı kalkmasıyla başladı. İlk başta “bize ne canım, bizi bir sonraki uçuşa yetiştirmek Mısır Havayolları’nın sorunu” desek de, bir sonraki uçuş 2 gün sonra olduğu için; Kahire’ye iner inmez havalimanında bi depar koştuk, Dar Es Salaam uçağına son yolcu olarak bindik, kapılar kapandı, yetiştik 🙂

Sabahın ilk ışıklarıyla (05:30) Dar Es Salaam Havalimanına indik, vize işlemleri için formlarımızı doldurduk, bagajlarımızı almak için bandın başına geçtik, ama o güruhun içinden bizim sırt çantaları bir türlü çıkmadı. Macera aslında daha bitmemişti… Rötar dolayısıyla Kahire’de biz koşarak uçağa yetişmiştik, ama sırt çantalarımız o kadar hızlı koşamamıştı  🙁

Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj

Bagaj bandının arka tarafında bir kontuar, kontuarın yanında bekleyen onlarca bavul vardı. Evet kontuar “kayıp bulunan eşya kontuarı” idi ve tıklım tıklım doluydu. Sabahın köründe, Afrika maceramıza yeniden “günaydın” demiştik.

Biz biraz bıt bıt edince, kontuardaki bayan Mısır Havayolları’nın yetkilisini çağırdı. Mr. Moataz düzgün İngilizcesiyle çözüm alternatiflerini sıralamaya başladı ve tazminat olarak 100USD para ödenmesi için talimat verdi, form doldurturdu, iletişim bilgilerimizi aldı, bizden bol bol özür diledi.

En iyi ihtimal bir sonraki Mısır Havayolları uçağı 2 gün sonra olduğu için biz planımızı bozmayıp, sırt çantalarımız olmadan yola devam etmeye karar verdik. Planımız da öyle yenilir yutulur bir şey değil; Tanzanya’dan Zambiya’ya 2 günlük Tazara tren yolculuğu planıydı. Mısır Havayolları Zambiya’ya da uçtuğu için sırt çantalarımızı Dar Es Salaam’a değil Lusaka’ya göndermelerini istedik. Afrika köylerinin arasından geçerek, mola vermeden 2 gün boyunca ilerleyen tren yolculuğumuzda, o sıcağa rağmen duş imkanı olmadan aynı kıyafetlerle yolculuk yapmaktan başka şansımız yoktu.

 

Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj

 

Olaya iyi yanından bakarsak, elzem ihtiyaçlarımızı karşılamak amaçlı 100USD tazminat cebimizdeydi ve taşımamız gereken 20’şer kiloluk iki yük yoktu artık 🙂 Elimizi kolumuzu sallayarak havalimanından çıktık ve yolumuza devam ettik.

2 günlük yolculuğun sonunda akşam vakti Lusaka havalimanına ulaştığımızda; havalimanının kapıları kilitliydi. Evet yanlış okumadınız kapılar kilitlenmişti. Zambiya’nın başkenti Lusaka’nın uluslararası havalimanından o gece 1 tane bile uçuş olmadığı için, güvenlik görevlileri otomatik kapıları kilitlemişti. Dışarda dolanırken bizi gördüler ve neden bu saatte havalimanına geldiğimizi sordular. Bagajlarımızın Kahire’de kaybolduğunu Lusaka’ya gönderileceğini söylediğimizde direk “Mrs. Burku” diye ismimi telaffuz ettiklerinde bir kez daha şaşırdım. Bagajlarımızı teslim etmek üzere bizi bekliyorlardı sanki ?

Ertesi gün Livingstone’a sağ salim inip, sırt çantalarımız yanımızda hostele giriş yaptığımızda maceranın 1. bölümü bitmişti artık. Gece temiz bir uyku sonrası; Afrika’nın güzelliklerinin tadını çıkarmak zamanı gelmişti. Bekle bizi Viktorya Şelalesi, bekle bizi Serengeti’de safari, bekle bizi Zanzibar ? Anılarımızı ve tavsiyelerimi okumak için tıklayınız ?

zambiya-victoria-selalesi-turu

serengeti-safari-turu

ucuz-balayi-adasi-zanzibar

afrika-turu

**********************************************************************************************
ŞİMDİ GELELİM İŞİN DERSLER KISMINA

Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj

 

* Eğer aktarmalı uçak bileti almak zorundaysanız, bizim gibi aktarma süresi düdük kadar olan uçuşları tercih etmeyin. Varsın 3-4 saat aktarma süreniz olsun. Havalimanında dolanır, sağa sola bakınırsınız.

* Eğer mümkünse bagajınızı kabin boyut ve kurallarına uygun olacak şekilde hazırlayın. Böylece kabin içine alabilir, kaybolma riskini sıfıra indirir, uçuş sonunda konveyör beklemek zorunda kalmazsınız.

* Çoook ihtiyacınız olacak eşyalarınız varsa (ilaç gibi) kabin çantanıza koyun. Elektronik eşyalarınızı zaten çalınma riskine karşı uçak bagajına vermiyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Eğer bagajınız kaybolduysa 2 sebebi vardır;

1- Akıllının biri; sizinkinin tıpkısının benzeri bavulu, kendisinin zannederek alıp eve gitmiştir. Jeton ancak; evde çantayı açıp sizin çamaşırlarınızla karşılaşınca düşer. Eğer bagajınızın üzerine adınızı, telefon numaranızı ve e-mail adresinizi belirten bir kart iliştirdiyseniz; akıllı arkadaşın sizi arayıp bulması için dua etmeye başlayabilirsiniz.

2- Havalimanında kaybolmuştur. Allah kolaylık versin.

Bagajınız Havalimanında Kaybolduysa;

* Her şeyden önce sakin olun. Ortalıkta bulduğunuz görevli adamlara bağırıp çağırmak size çok bir şey kazandırmaz. Sadece kararlı ve mağdur olduğunuzu belli edin yeter. O adamcağızlar da günde yüzlerce yolcuyla muhatap olan emekçi insanlar.

* Olası ihtimallere karşı, havalimanındaki diğer bagaj bantlarına göz atın, belki bir şekilde yanlış konveyöre karışmıştır. İndiğiniz havalimanı büyükse yer hizmetlerinin servis vermesi de yavaş sürebilir, biraz oyalanın, dolanın, bakının bakalım.

* Yok eğer bavulunuz hala kayıpsa ikinci önemli nokta; umarım check-in işlemi sırasında size verilen bagaj etiketine bir kağıt parçası muamelesi yapıp çöpe atmamışsınızdır. (Hani şu koltuk numaranızı gösteren kağıdın arkasına yapıştırırlar genelde). Üzerindeki barkod sayesinde bagajınızın bulunma ihtimali yüksek.

* Her havalimanında “kayıp-bulunan eşya bürosu” (Lost & Found) ya da “bagaj hizmetleri” kontuarı vardır. Bagaj etiketiniz, uçuş bilgilerinize ve kimliğinizle birlikte kontuara başvurun. PIR bagaj gecikme raporunu doldurup, görevliden kayıp bagaj tutanağı tutmasını isteyin. PIR formunu doldururken bilgilerin bagajın rengi, belirleyici özellikleri ve içerisindeki eşya listesi sizden istenecektir.

* Bagajların uçağa yüklenip boşaltılması yer hizmetleri firması tarafından yapılır. Dolayısıyla ilk araştırma sorumluluğu yer hizmetlerindedir. Kayıp başvurunuzu yaptıktan 7 gün içerisinde bagajlarınız çıkmazsa uçtuğunuz havayolu ile iletişime geçmeniz ve bagaj etiketi, PIR formu, kimlik ve bilet fotokopilerini göndermeniz gerekir.

* Eğer bagajınız bulunduysa, havayolu firması tüm masrafları karşılayarak adresinize kapı teslim ulaştırır.

* Eğer bagajınız 30-45 gün içerisinde bulunamıyorsa; havayolu firması size kayıp bagaj tazminatı ödemesi gerekir. Bizim durumumuzdaki gibi bazı havayolları hemen ödeme yapar, bazıları ödeyene kadar kırk dereden su getirttirir. Tazminat miktarı da havayolu şirketine göre değişiklik gösterebilir. (kabaca rayiç: bagaj kilo başına 20USD civarlarında)

* Bagajınıza kavuştuğunuzda üzerindeki barkod etiketlerini söküp mutlaka çöpe atın. Atmazsanız bir sonraki uçuşunuzda barkodlar karışabilir, bavulunuz yeniden kaybolabilir, geçmiş olsun 🙂

Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Hakuna Matata

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: Eylül 2011

Yazı Tarihi: Temmuz 2015

 

« »
3 Comments

  kadir seyhun

  30 Mayıs 2015 at 02:00

  Güzel tanzanya yazinda cok faydali bilgiler vermissin. Zevkle takip ediyorum. Tam da tanzanyadayken cok işime yaradi.

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  15 Ekim 2015 at 02:00

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler, bir kere de bizim başımıza geldi, biz tazminat alamamıştık, bavullar ertesi gün bulunmuştu ama neyse ki. Sorun aktarmalı seferde arada unutulmuş olmasıydı. Şaşkın İspanyollar sadece bizimkileri değil 20 bavulu unutmuşlardı aktarma sırasında. Bundan sonra umarım aynı şeyi bir daha yaşamayız ama sizin önerilerinizi de aklımda tutacağım, ne olur ne olmaz, çok gezenin başına birden fazla kez gelebilir tabii bu. O günden beri hep bavullar kaybolursa diye kabin bagajıma en önemli ve gerekli şeyleri, yerine parayla koyamayacağım herşeyi koyuyorum, korktum bir kere. Yazı için tekrar elinize sağllık…

   GeziTozu

   15 Ekim 2015 at 02:00

   İnsan başına gelince dersler çıkartıyor işte 🙂 ve evet tekrar kaybolmayacağının garantisi yok. Geçmiş olsun sana da…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: