GEZİTTA DERGİ RÖPORTAJ

GEZİTTA DERGİ RÖPORTAJ
08 Tem
11:29

GEZİTTA DERGİ GEZİ TOZU RÖPORTAJ

Temmuz 2015 sayısında GEZİTTA DERGİ GEZİ TOZU RÖPORTAJ yazımı ücretsiz okuyabilirsiniz.

Gezitta Dergi Roportaj

http://www.gezittadergi.com/

Sosyal medyada Gezi Tozu olarak bildiğimiz ve Brezilya-Orta Amerika-Meksika gezisiyle hepimizin an be an takibe aldığı, videolarıyla ve sempatik yorumlarıyla kah eğlendiren kah heyecanlandıran Burcu Canbulat’ı daha yakından tanımak, gelecekteki destinasyon hedeflerini öğrenmek ve bir kadın olarak yalnız seyahat etmenin püf noktalarını öğrenerek, ilham vermesi için güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Umarız herkese ilham veren, faydalı bir söyleşi olmuştur.

Panama Gezitta

GEZİTTA DERGİ GEZİ TOZU RÖPORTAJ

Merhaba Burcu Hanım, GEZİTTA DERGİ GEZİ TOZU RÖPORTAJ için öncelikle kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

İlk kez 15 yaşında dil kursu için yurtdışına çıktığımda çok yadırgamıştım. Üniversite yıllarında harçlık kazanabilmek için hosteslik yaptım. Mezuniyetten sonra da kendimi ihracat alanında bir kariyerde ilerliyor bulunca yurtdışı ziyaretleri kaçınılmaz hale geldi. Gezi virüsü artık bulaşmıştı ve iş toplantılarından sonra gittiğim ülkenin 1-2 yerini görmeden dönmüyordum.

Eşimle salsa kursunda tanıştık, kayak yaparken aşık olduk, balayına dalış yapmaya Mısır’a gittik. Sonraki yıllarda Endonezya’da volkan kraterlerine tırmandık, Tanzanya Serengeti’de safariden önce Zambiya’ya 24 saatlik tren yolculuğu yapıp Viktorya Şelalalerinde yüzdük. Tencere-kapak birbirimizi bulduk diyebiliriz.

Türkiye’nin büyük şirketlerinden birinde herkes gibi yıllık izinlerle çalıştıktan sonra kariyere belirsiz süreliğine ara verip, Temmuz 2014’te istifa ettim. Daha fazla gezmek ve gezi virüsümü bulaştırabilmek adına Gezi Tozu bloğumu ve sosyal medya hesaplarımı açtım.

kahire-piramitler-deve

Gezi Tozu’nun çıkışı nasıl oldu? Misyonu, hedefleri, planları nedir?

Günün birinde bir arkadaşım Endonezya’da İjen volkanına nasıl ulaşabilirim diye sorduğunda hatırlayamadım. Sosyal medyada şahsi profilimde seyahatlerimi, gittiğim yerlerle ilgili bilgileri sürekli paylaşıyordum, ama sonuçta sosyal medya geçici, blog kalıcı. Artık benim hafızam olacak, başka insanlara da ip ucu verecek, hatıranın yanında ulaşım, konaklama gibi konularda da fikir sahibi olmanızı sağlayacak bir blog oluşturayım istedim.

Çok geç kalınmış bir proje aslında ve yolun daha çok başındayım. Bana yol gösteren diğer gezi bloğu sahibi arkadaşlar olmasa daha da başlayamazdım. Çok Okuyan Çok GezenKeşfetseneDrummer LizardUzak RotaYolda Olmakİsmail AcarGezgin Ruhi’nin emeği çoktur üzerimde.

Bugüne kadar ayak basılmış 42 ülke var. Gezip tozmaya, gezi virüsünü bulaştırmaya devam.

Ijen Gezitta

Seyahat sizin için ne demek?

Seyahat artık benim için hayatımın amacı ve en büyük mutluluğu. Bazı kadınlar alışveriş yapmaktan, güzellik salonlarında vakit geçirmekten hoşlanır; bense havaalanında rötarlı da olsa uçak beklemekten, bilmediğim ülkenin bilmediğim sokaklarında kaybolmaktan, az gidilmiş destinasyonlarda değişik deneyimlerden hoşlanıyorum. Köpek balıklarıyla dalmak, volkan kraterine tırmanıp kum kayağı yapmak yada aktif lav fokurtusu duymak çok değişik deneyimler. Hele Serengeti’de çadırımızın etrafında sırtlanlar dolaşırken uyumaya çalışmanın nasıl bir his olduğunu hiç sormayın. Bunları evde otururken yaşayamıyorsunuz. Hayatın anlamını çözdüm: “Seyahat”

Genel olarak planlı mısınızdır; rota, yapılacaklar, yapmadan dönme gibi bir liste oluşturur musunuz?

Aslında çok planlı, organize, dakik bir karakterim; ama nedense son yıllarda yolculukta tam tersi oluyor 🙂 Belki günümüzde seyahat etmek artık çok kolaylaştığı için; belki de yolda hiç aklımıza gelmeyen bir aksilik çıkar diye kendimizi sınırlandırmamak için uçak biletimizi alıp gidince bakıyoruz nerede kalacağız, neler yapacağız. Genelde bir fikrimiz oluyor tabi ki; diğer gezgin arkadaşlardan takip ettiğimiz rotalar, belgesel kanallarında izlediğimiz programlar, seyahat blogları esin ve bilgi kaynağımız. Keyfimiz ne isterse, zaman ve bütçe ne elverirse geziyoruz. Elbette eksik kalanlar oluyordur, onlar da ilerde 2. kez o ülkeye gitmek için sebebimiz olacak belki de…

Meksika-cenote-dalis 

En son gittiğiniz Orta Amerika’yı ne kadar sürede ve öncesinde nasıl bir hazırlık yaparak gezdiniz? Planlı mıydı seyahatiniz?

Çocukluk yıllarımda, Kosta Rika’dan üzerinde rengarenk tukan kuşu deseni olan bir t-shirt ve Guatemala’dan rengarenk bir kemer hediye ile başladı hayallerim. Çalışma hayatım boyunca zaman kısıtı dolayısıyla Amerika kıtasına geçme fırsatı bulamamıştım. İşten ayrılmışken, Varuna Gezgin ekibi de Orta Amerika’ya belgesel çekimine gidecekken yolculuklarının bir bölümüne dahil olmak istedim.

Hiçbir hazırlık yapma fırsatım olmadı, hatta sırtçantamdaki eşyaları bile gittikten sonra yolda ayarladım. Ocak ayında baya hızlı gelişti; Pazartesi karar verdim, Çarşamba uçak biletimi aldım, Cumartesi Rio de Janeiro’da denize giriyordum.

Rota çok kabaca belliydi. 16 Ocak 2015’te Brezilya Rio de Janeiro’ya uçulacak; Iguazu Şelalaleri gezilecek, sonra Varuna Gezgin ekibi ile buluşulup Guatemala’dan Panama’ya kara yolculuğu yapılacak, 26 Mart 2015’te de New York’tan Türkiye’ye dönülecek şeklindeydi. Eşim de yıllık iznini bir şekilde ayarlayabilirse, benimle buluşmaya bir yerlere gelecekti. Ben yoldayken şekillendi; Meksika’yı buluşma noktası olarak belirledik. Panama’dan Meksika’ya, Meksika’dan da New York’a uçak biletlerimi yoldayken aldım.

Orta Amerika’da nereleri gezdiniz? Sizi en çok etkileyen yer neresi oldu?

Genelde herkes Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyini komple Güney Amerika zannediyor; ancak yanlış. Benim gittiğim Guatemala, Belize, Honduras, El Salvador, Nikaragua, Kosta Rika ve Panama ülkeleri “Orta Amerika” olarak adlandırılıyor. Brezilya Güney Amerika; Meksika ise Kuzey Amerika ülkesi.

66 gün çoğunuza uzun bir süre olarak gözükebilir, ama yolda karşılaştığım yabancı gezginler bana deli gözüyle baktılar. 13 ülkeye ayak basmak gerçekten çok hızlı oldu. Gittiğim yerlerde genelde 2 gece kalabildim, 3. gün eşyaları toplayıp yeni bir şehre geçmek zorunda kaldım. Ama böylece bir sürü değişik macera yaşama fırsatı buldum.

Dünyanın en büyük şelalelerinden Brezilya’daki İguazu Şelalelerini gördüm. Maya uygarlığının Meksika, Guatemala ve Honduras’taki en önemli antik şehirlerini gezdim. Belize’de hemşire köpek balıklarıyla, Meksika’da sarkıt ve dikitlerin olduğu sualtı mağaralarında dalış yaptım. Nikaragua’da volkanlara tırmandım. Kosta Rika’da Monte Verde ormanında odamın camına gelen maymunlarla oynadım. Panama’da nerdeyse ıssız denilebilecek bir adada kaldım; adanın muhteşemliğinden aklım uçmuş; pasaportumu kaybettim sandım, 24 saat ıssız adadan kurtulma macerası atlattım.

Hepsinin yeri ayrı, ama sanırım Nikaragua hem maliyetler ve güvenlik anlamında, hem sunduğu doğal güzellikler ve aktiviteler anlamında, orta gelişmişlik seviyesiyle Orta Amerika’da benim favori ülkem oldu.

Nikaragua-Volkan-Kayagi

Orta Amerika dışında daha önce hangi ülkelere gittiniz?

Bugün itibariyle toplamda 42 ülkeye giriş çıkışım var. Tabi aralarında hakkını vererek gezdiğim ülkeler sayılı. Seyahat özgürlüğünü sınırladığı için Schengen vizesi istemeyen ülkeleri tercih ediyorum artık.

Avrupa genelde iş seyahatleri sebebiyleydi. İngiltere’ye dil kursu için, İrlanda’ya ailemle birlikte nehir turu yapmak için gittim. Doğa hayranı olduğum ve tropik suları sevdiğim için Güney Doğu Asya favorim. Özellikle Endonezya en beğendiğim ve eksik kalan yerlerine de gidebilmek için 2. kez gitmeyi düşündüğüm nadir ülkelerden.

İngiltere, İrlanda, Almanya, İsviçre, Fransa, Macaristan, Avusturya, Slovakya, İtalya, Bulgaristan, Hırvatistan, Bosna, Karadağ, Kıbrıs, Rusya, Özbekistan, Gürcistan, Mısır, Ürdün, Lübnan, İsrail, Tanzanya, Zambiya, Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Kamboçya, G. Kore, Brezilya, Arjantin, Peru, Kolombiya, Guatemala, Belize, Honduras, El Salvador, Nikaragua, Kosta Rika, Panama, Meksika, ABD.

 

Tanzanya-Safari-Serengeti

Karşılaştığınız zorluklar ve kadın olarak gezmenin avantaj ve dezavantajları neler oldu? Neler hissettiniz? Kendi başına seyahate çıkacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

Kadın olarak gezmek tehlikelidir diye bir görüş var, ancak bence kadın da olsanız erkek de, çok avare turist modunda gezinirseniz, gece geç saatlerde kimseciklerin olmadığı sokaklarda dolaşırsanız, çevrenizi rahatsız edecek aykırı davranışlarda bulunursanız, Türkiye’de bile tehdit altındasınız demektir.

El Salvador’da bir akşam hostelin yolunu kaybettiğim için dönüşüm hava karardıktan biraz sonraya kalmıştı. Laf atanlar oldu; ama kendimden emin adımlarla yürüyüp gidince kimse bir şeye yeltenmedi. Oysa yolda tanıştığım Cory, erkek olmasına rağmen gece geç saatte yolculukta olduğu için sırtçantasını çaldırmıştı.

Biraz şans da önemli bir etken; bunun yanı sıra hangi saatte, hangi sokakta, kaldırımın hangi tarafında yürümeniz gerektiğini hissetmek sizin özel yeteneğiniz olmalı. Gittiğiniz zaman şehir size turistik alanların neresi olduğunu zaten gösteriyor, ben dışına çıkmamayı tercih edenlerdenim.

Yalnız gezmek ise özgürlük anlamına geliyor. Canınız saat kaçta uyanmak istiyor, ne zaman nereye gitmek istiyorsunuz tamamen kendinize bağlı, diğer kişinin hazırlanmasını beklemenize gerek kalmıyor. Çoğu insan “yalnız başıma sıkılırım” zannediyor, oysa ki sırtçantalı yola çıktığınız zaman bir sürü gezginle tanışma fırsatınız oluyor. Size lazım olan en güzel bilgiyi de diğer gezginler kolaylıkla alabiliyorsunuz.

Günümüzde akıllı uygulamalar sayesinde yol ya da kalacak yer bulmak o kadar kolay ki. İnternet olan her yerde, ki Orta Amerika boyunca 1 tane bile internetsiz şehir görmedim, anında bilgi elinizde. Hatta internet olmadan bile çalışan harita uygulamaları sayesinde kaybolmuyorsunuz. Bu uygulamaları sadece erkekler kullanabilir diye bir kısıtlama yok, dimi?

 

Gelecek seyahat planlarınız, destinasyonlarınız neler?

Soğuk mevsim pek sevmiyorum. 2015 kışını Orta Amerika’da atlattım, 2016 kışında da Güney Amerika ya da Filipinler var aklımda. Henüz planlanmış bir şey yok. Uçak bileti araştırmalarındayım. Seyahatin en pahalı kalemi olan uçak biletine de bi çözüm bulduk mu tutmayın gezginleri.

capuchin-maymun-monte-verde

Sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

« »
1 Comments

    Kadir Pirasoğlu

    8 Temmuz 2015 at 11:29

    Rica ederiz efendim.. Her zaman keyifle… Ama 42 giriş mi? Kıskandım valla… Daha nice giriş-çıkışlara, gezmelere diyelim o zaman..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: