GEZGİNLER BULUŞUYOR 2015

GEZGİNLER BULUŞUYOR 2015
04 May
11:20

GEZGİNLER BULUŞUYOR 2015

Büyüklerimiz anlatır ya; “bizim zamanımızda bu imkanlar yoktu” diye, benim üniversite yıllarımda (1998-2002) ya bu imkanlar gerçekten yoktu ya da benim gözüm açılmamıştı, imkanları bi şekilde göremedim.

Erasmus vardı ama bu kadar yaygın ve kolay değildi. Fulbright bursu vardı kabul edilmedim. İnterrail vardı hiç param yoktu. Hava Yollarına hostes olarak gireyim dedim yaşın küçük, seneye gel dediler, azim ettim seneye girdim. İnternet- wifi-akıllı telefon- uygulama teknolojisi ilerlememişti Ericsson’un takoz modellerinden birini kullanıyordum. THY dışında havayolu nerdeyse yoktu, rekabet yoktu, uçak bilet fiyatları bildiğiniz uçuyordu.

Şimdi yeni neslin imkanları var, ancak çoğunun da gözü açılmamış durumda. Bugüne kadar gezdiğim ülkelerde yolda olan gezginlerin %80’i 20-28 yaş arası gençler + %20 kariyerine ara vermiş ya da emekli olmuş meraklı, keşifçi, maceracı olgunlar, çiftler, arkadaşlar, yalnız gezginler. Türkiye’ye baktığınız zaman bu istatistiklere giren birey sayısı çok az. Yolda bir sürü İngiliz, Kanadalı, Alman, Polonyalı, Rus ile karşılaşırken neden Türk ile sık karşılaşmıyoruz? Bir yerlerde eksiğimiz var. Bir şeyleri bilmiyoruz, beceremiyoruz, tıkanıyoruz, cesaret edemiyoruz. Tek sebep para değil!

“Gezmek için nerden başlamak lazım?”

“Bu cesareti nerden buluyorsunuz? Korkmuyor musunuz?”

Belki birilerine ilham veririm, onların da yola düşmesini sağlarım, onlar gezdikçe ben de gezerim umuduyla ilk kez bir üniversitede konuşma yapacağım.

İnterrail Türkiye’nin Gezginler Buluşuyor organizasyonuyla, Kemerburgaz Üniversitesi’nde 11-12 Mayıs 2015’te gerçekleştireceği etkinlikteki 9 konuşmacıdan biri de benim. Program akışına göre 12 Mayıs Salı 12:00-12:45 arası benim sıram, ama size uyan herhangi bir saat dilimine katılmaya çalışın derim. Diğer konuşmacılar kaçmaz.

Gelin size de anlatalım, varsa sorularınız cevaplamaya çalışalım.

http://gezginlerbulusuyor.com/

Program, konuşmacılar, hediye imkanları, iletişim, ücretsiz konferans bileti ve ücretsiz ulaşım bilgileri için siteyi inceleyebilirsiniz.

11-12 Mayıs'ta Interrail Türkiye organizasyonuyla Kemerburgaz Üniversitesindeyiz

11-12 Mayıs’ta Interrail Türkiye organizasyonuyla Kemerburgaz Üniversitesindeyiz

 

GEZGİNLER BULUŞUYOR ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

« »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: