Filipinler Unesco Dünya Mirası Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Filipinler Unesco Dünya Mirası Puerto Princesa Yeraltı Nehri
12 Mar
12:47

Filipinler Unesco Dünya Mirası Puerto Princesa Yeraltı Nehri; Palawan bölgesinde koruma altında olan Subterranean River Ulusal Parkı’nda bulunmaktadır. Filipinler’in Unesco dünya mirası listesindeki 6 kalemden biri olduğu için ve dünyanın yeni 7 harikası listesine girdiği için burayı ve mağara içinde yaşayan binlerce yarasayı görmeden Filipinler’den dönmek olmaz.

 

underground-river-cave

Filipinler Unesco Dünya Mirası Puerto Princesa Yeraltı Nehri

 

Meksika’daki yeraltı nehri keşfedilene kadar, dünyanın en uzun yeraltı nehri olarak kayıtlara geçen bu 8 km. uzunluğundaki doğal güzelliğin bulunduğu ulusal park çok güzel organize edilmiş. Günlük ziyaretçi sayısını sınırlandırarak, mağaranın olduğu bölgeye sadece kendi yetkili banca teknelerinin girmesine izin vererek, mağaranın içinde kendi yetkili rehberlerini görevlendirerek, tur şirketlerinin ve ziyaretçilerin her adımlarını kontrol altında tutuyor ve böylece doğayı koruyabiliyorlar.

 

Filipinler Unesco Dünya Mirası Puerto Princesa Yeraltı Nehri

 

Mağaranın giriş bölgesinde her kanoya 8 yolcu ve 1 ulusal park kano rehberi olacak şekilde sırayla ziyaretçileri alıyorlar. Nehir dediklerine bakmayın, su neredeyse göl kıvamında dingin. Yine de kanodan düşen olur diye can yeleği ve kask kullanımı zorunlu. Turuncu turuncu yakışıyor doğrusu 🙂

 

Filipinler Unesco Dünya Mirası Puerto Princesa Yeraltı Nehri

 

Mağara tamamen karanlık olduğu için her rehberin elinde fener var. Siz bir yandan audio kulaklıktan coğrafyayı dinlerken, diğer yandan kano rehberiniz bahşiş kapmak için sarkıt dikitleri bir şeylere benzetip sizin hayal gücünüzü zorluyor.

Arada bir espri de patlatıyor kendince: “Mağarada ağzınızı kapalı tutun; tavandan 2 şey damlayabilir. Biri sıcak, biri soğuk. Soğuk ise sudur, sorun yok; sıcak ise yarasa dışkısıdır…” (kikirdeme)

 

puerto-princesa-yeralti-magarasi-sarkit-dikitler

 

Ziyarete açık olan 2 km.’lik mağara içerisinde kano turu yaklaşık 40 dakika sürüyor. Sabahtan akşama yolculuktu, sıra beklemekti, öğle yemeğiydi derken bu aktivite için tüm gününüzü ayırıyorsunuz ama bence sarkıt dikitlerin büyüleyiciliğini ve binlerce yarasayı görmek paha biçilemez. Video hazırladım ancak çok karanlık olduğu için gidip o büyüleyiciliği kendi gözlerinizle görmeniz gerek.

 

 

FİLİPİNLER UNESCO DÜNYA MİRASI

PUERTO PRINCESA YERALTI NEHRİ’NE NASIL GİDİLİR?

 

Mağaraya Puerto Princesa şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Sabang kasabasından tekne yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Ulusal Park koruma altında olduğu için özel izin şart ve günlük ziyaretçi limiti 1.200 kişi.  2 alternatif var:

1- Özel turla: Bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından biri haline geldiği için tur şirketi bulmakta zorlanmayacaksınız ama kişi sayısı limitli olduğu için rezervasyonunuzu erken yaptırmanızda fayda var. Biz hafta içi gündüz Puerto Princesa sokaklarında yürürken Kalipayan Tours and Travel ofisine denk geldik ve hemen ertesi güne kaydımızı yaptırabildik. Telefon: 0908 869 3241 E-mail: circonbusinessmansinn@gmail.com  Adres: Circon Commercial Complex, Ground floor, Valencia St. Rizal Ave.

Tur şirketlerinin hizmet kalitesi ve fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynı. Klimalı minivan ve banca teknesi ile ulaşım, izin, park girişleri, kano, audio kulaklık ve rehber, açık büfe öğle yemeği dahil kişi başı 1.500 Peso ödedik.

Sabah 06:30 gibi otelinizden sizi alıyorlar. Virajlı yollardan gidiş 2 saat sürüyor. (Araba tutuyorsa mide bulantısı için mutlaka ilaç alın.) Sabang iskelesine vardığınızda rehberiniz kayıt işlemlerini hallederken siz ufak dükkanları geziyorsunuz. Mağaranın olduğu koya banca teknesi ile ulaşım, audio kulaklıklar, can yelekleri, mağaradaki rehberlik hizmeti ve mağara içindeki kano organizasyonu zaten ulusal park yönetimi tarafından yapılıyor. Öğle yemeği için iskele civarlarında sadece 1-2 restoran var, bütün turların müşterileri aynı yerde yemek yiyor. Açık büfe gayet başarılı. Dönüş yolculuğu da 2 saat sürüyor ve 15:30 gibi otelinize ya da şehir merkezinde istediğiniz yere sizi bırakıyorlar.

Eğer akşam El Nido’ya geçecekseniz ve tur operatörünüze güveniyorsanız dönüşte şehir merkezi ile Sabang arasında Salvacion yol kesişim noktasında inip El Nido aracının sizi alması için bekleyebilirsiniz. Filipinler’de “tam zamanında” kavramı yok. O sıcağın altında otobüs durağında kaç saat bekleyebilirsiniz sizin maceracı ruhunuza kalmış.

Ulusal park içerisinde zip line yapılan bir yer de varmış ama minivandaki yolcuların en az yarısının kabul etmesi lazım ki araç beklesin.

Özel turlar ulusal parkın bulunduğu ormanı gezmek için zaman ayırmıyor. Nehirden ziyade ormanı da görmek istiyorsanız kendi imkanlarınızla gitmeniz lazım.

 

puerto-princesa-yeralti-nehri

 

2- Kendi imkanlarınızla: Özel izni; gitmeden önce Puerto Princesa City Coliseum’dan ya da Sabang iskelesine vardığınızda kendiniz de alabiliyorsunuz ama bölgenin ana geçim kaynağı olan tur paketini satın alasınız diye bu bilgiyi çok kişi paylaşmıyor. Sabah Sabang iskelesinden kalkan banca teknelerinde de öncelik tur gruplarının olduğu için tekne sırası size gelene kadar saatlerce beklemeniz gerekebiliyor.

1 gün önceden Sabang’a gidip, iskeleden izinlerinizi ayarlayıp, oradaki güzel plajlı otellerden birinde kalıp, ertesi sabah tur grupları gelmeden önce banca teknesinde yer bulmaya çalışmanız akılcı olabilir.

Puerto Princesa San Jose otobüs terminalinden normalde 2 saat mesafedeki Sabang’a (Cabayugan) jeepney ile gidiş; köylere uğradığı için 3 saat sürebiliyor. Ya da klimalı minivan araçlar da kalkıyor, ancak gidişte de dönüşte de yer bulabilir misiniz biraz şansınıza bağlı. Kişi başı gidiş-dönüş 400 peso.

Giriş 250 Peso + environmental fee 40 Peso + audio kulaklık ve rehberlik 85 Peso (zorunlu) + 6 kişilik tekne 1.100 Peso. + öğle yemeği 200 peso (2016 fiyatları)

Sabang civarlarında konaklayabileceğiniz yerler gördüm ama içeri girip bakmadım. Balay Balay Travel Lodge ve Dayunan Tourist Inn direk iskelenin karşısında. Bambua Nature Cottage deniz kıyısına varmadan ağaçların arasında. Sheridan Resort pahalı-denize sıfır. Hill Myna Cottage ve Blue Bamboo Sunbird Cottage ucuz-denize sıfır.

Puerto Princesa Gezi Notları yazımı da okuyabilirsiniz.

Seyahat Tarihi: 3 Şubat 2016

Yazı Tarihi: 12 Mart 2016

 

subterranean-underground-river-national-park

 

Filipinler Unesco Dünya Mirası Puerto Princesa Yeraltı Nehri ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

« »
5 Comments

  burcu erdoğan

  19 Eylül 2016 at 12:47

  öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler.Aralık ayında 4kişi Palawan Bölgesine gideceğiz.Uçak iniş saatimiz 7.30 ve orada yeraltı turunun erken başladığını okudum.Sabang a kendimiz gitsek gün içerisinde tur a dahil olabilirmiyiz? 2.olarak dönüşte el nıdoya geçmek istesek ne yapabiliriz?

   Gezi Tozu Burcu

   19 Aralık 2016 at 12:47

   Geç cevap için özür, sağlık sorunlarım sebebiyle mesajlara pek bakamadım. Sorunuzun cevabı kısmen yazımda var zaten. Belirttiğim e-mail adresi ile iletişime geçerseniz onlar size havalimanı-Sabang transferi, akşam da El Nido transferi ayarlayabilir diye düşünüyorum. Sabang’a varış saatinizi çok geciktirmeyin, öğleden sonra hava durumuna bağlı olarak deniz dalgalandığı için dönüşünüz çok zorlu ve ıslak olabilir. Sabang’a geç varırsanız, El Nido’ya varışınız da gece yarısını bulabilir. Belki ilk gece Puerto Princesa ya da Sabang’da kalıp, El Nido yolculuğunu ertesi güne bırakmanız daha kolay olur sizin için.
   İyi gezmeler tozmalar.
   El Nido’ya keşke bi daha gidebilsem!!!

  Elvan duruk

  29 Ocak 2017 at 12:47

  Merhaba ,
  Güzel bilgileriniz için teşekkür ederiz.b
  Sizedir sorum olacak biz 1 yaşındaki bebeğimizle gidiyoruz önümüzdeki hafta bebekle yeraltı turu yapamayız .Ama sırayla içeri girebilme şansımız olur mu diye merak ettik.siz katıldığınız için bir fikriniz vardır diye size soralım istedik çocuk ile o tur çok mu zor olur?birimiz vazgeçip diğerimi gitmeli ?biletimizi tur şirketleri aracılıyla erken alalım diye düşündük internet üzerinden ama çocukla ilgili şüphelerimiz var .Bize bu konuda tavsiyeniz olabilir mi

   Gezi Tozu Burcu

   30 Ocak 2017 at 12:47

   Bence mümkün. Mağaranın olduğu yere kadar zaten tüm tur grupları motorlu teknelerle gidiyor. Sonra mağaranın giriş bölgesinde ayrı bir organizasyonla 8 kişilik motorsuz botlarla mağaraya giriliyor. Tur şirketiyle konuşun çocuklu aileye öncelik vereceklerdir bence; ilk botla siz girersiniz, çıkınca diğer grup botla da eşiniz girer.

  Hayat ve Seyahat

  28 Kasım 2017 at 12:47

  Benim de bu aralar aklimda, bir degisiklik olmazsa onumuzdeki yilin baslari icin biletleri alicam insallah. Eline saglik Burcucum, rehberler cok bilgilendirici olmus.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: