Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları

Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları
08 May
5:38

Sizi de her yolculuk öncesi gaza getiren bir fotoğraf olur mu? 7.000 küsür adadan oluşan Filipinler’de beni benden alan fotoğraf ise işte bu “Kayangan Gölü” oldu. O denizde yüzmeliyim, o kayalıkları görmeliyim diyerek Şubat 2016’da çevirdik rotayı Filipinler’in Palawan Adası bölgesine. Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları

Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları

Kayangan Gölü giriş bölümü

 

Kayangan Gölü’nün bulunduğu; Busuanga Adası’yla birlikte anılan Coron Adası’na gitmeden önceki durağımız El Nido’da da benzer manzaralarla karşılaşıp, sosyal medya paylaşımlarımı bu ve benzeri fotoğraflara boğunca;  bazı arkadaşlar “yeter artık, amma çok yüzdünüz” dese de; tekne turlarına çıkmaktan, her durakta acaba bu sefer nasıl bir lagünle karşılaşacağız demekten ve parmaklarımız buruşana, maskeler yüzümüze yapışana kadar turkuaz sularda yüzüp, mercanları seyretmekten hiç sıkılmadım. Üzerine kaplıcada dalış yapmak ve kapalı alan korkum olmasına rağmen 2. Dünya Savaşı’nda batmış Japon gemilerine dalmak gibi hayatımda ilkleri yaşadım.

Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları

CYC Beach

 

Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları

 

Eğer Filipinler’de gezilecek yerlerden Palawan Adası bölgesine gitmeye karar verdiyseniz ve 2 hafta zamanınız varsa; Puerto Princesa ve El Nido turu sonrasına Coron Adası’nı da dahil edip, öyle dönün derim. Coron için minimum 2 gün yola, 1 gün tekne turuna, 1 gün dalış turuna zaman ayırmanız lazım. Hava bozar da deniz ulaşımı iptal olursa diye günleri esnek tutmakta fayda var. Benden söylemesi…

filipinler-gezilecek-yerler-kayangan-golu

Kayangan Gölü

 

 

Palawan Coron Adası Görülecek Yerler

 

Coron’da da El Nido’da olduğu gibi bölgelerine göre gruplara ayrılmış günübirlik tekne turları var. Biz Tour B’yi tercih ettik. Kayangan Lake zaten görmek istediğimiz asıl yerdi. Onun yanında götürdükleri diğer plajlarda da yine yüzgeçlerimiz çıkana kadar yüzdük. Turkuaz suların hastasıyım ? Görsel şöleni anlatmaya çalışmak yerine videoda göstermeye çalışacağım.

 

Kayangan Lake, Barracuda Lake, Siete Pecans, Twin Lagoon, Skeleton wreck, Atwayan beach, Beach91, CYC Beach, Banana Island, Bulog Dos Island, Malcapuya island noktalarından oluşan tur gruplarının bazıları şişirme. Fiyatlar ve gruplar aşağıdaki fotoğrafta.

Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları

Coron ada turları 1 TRY = 16 Peso

 

Coron şehir merkezinde; gezilecek çok bir yer yok. Zaten sadece 1 ana caddeden oluşuyor. Mt. Tapyas diye bir tepeden gün batımını seyretmek meşhurmuş ama arazi bana pek bi çorak gözüktü, “hiç tepe mepe tırmanamayacağım” dedim. Public market biz gittiğimizde kapalıydı. San Agustin Kilisesi’ni gezin dediler onu da gezmedik. Maquinit Kaplıcası yazın sıcağında bunaltıcı geldi. Daha önceden Serengeti’de safari yaptığımız için Busuanga adasındaki çakma Calauit Wildlife Safari de çok çekici gelmedi. Kısacası deniz harika dostum ?

 filipinler-coron-island-hopping

 

Palawan Coron Adası Scuba Dalış

 

Bölge özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Japon batık gemi dalışlarıyla ünlü. Öylesine kayıplar verilen savaşlardan sonra, Coron halkı için böylesine gelir kaynağı oluşmuş olması sevindirici. Dalış okullarının çoğunun sahibi yabancı olmasına rağmen çalıştırdıkları personel yerel halktan.

 

coron-ada-turu

 

Dalış noktası olan gemilerin çoğu aynı boğazda batmış. Günübirlik dalış turlarında, dalgıçların seviyesine ve gelen taleplere göre dalınacak 3 nokta belirleniyor. Dalış noktalarının derinliklerini merak ediyorsanız aşağıdaki resimde yazıyor. Gemiler yaklaşık 120-150 mt. uzunluğunda olduğu için baş ve kıç derinlikleri aynı değil. Dalışlarda geminin içine de girildiğinden özellikle Advanced Open Water Diver dalgıçlar için daha uygun. Ancak başlangıç seviye dalgıçlar için de güzel bir plan çıkartıyorlar. İçeri girmek istemiyorsanız, grup da sizle beraber dışardan dolanıyor.

 

Coron-Scuba-Batik-Dalisi

II. Dünya Savaşı’nda Amerikalıların batırdığı Japon gemileri

 

Dalış okullarının isimlerini sayacak olursak; Neptune Dive, Sea Dive Resort, Coron Divers, Discovery Divers, Dive Calamianes (Dive Cal) gibi dalış okulları ile görüşüp Rocksteady Dive Shop ile anlaştık. Fiyatları hemen hemen hepsinin aynı ve pazarlık payı çok yok. Sadece Rocksteady bize biraz daha fazla güven verdi, ekipmanları daha yeni gözüküyordu, ertesi gün çıkacak olan gruptaki dalgıçların profili bizimkine uyuyordu, dalış okulu kaldığımız otelin dibindeydi ve çok güzel bir jeepney’leri vardı ?

rocksteady-dive-jeepney-coron-philippines

Rocksteady Dalış Okulu Jeepney

 

Ana karadan dalış noktasına tekne yolculuğu; dalgalı denizde 1,5 saat kadar sürüyor. Dönüş için de 1,5 saat harcadığınızı düşünecek olursanız bir kaç uyanık bölgeye yakın dive resort kurmuş. Tabi ki fiyatları bana göre çok yüksek ama verebilecek durumda olanlar var ki hala işliyor. Two Seasons Resort Coron.

Programımızda ilk dalışımız Barracuda Lake idi. Adından da anlaşılacağı üzere baraküda balığı olduğu için bu adı vermişler ancak şimdilerde sayıları neredeyse hiç göremeyeceğiniz kadar azalmış. Biz dalışın sonunda 1 tane giant barracuda görünce heyecandan delirdik, dalış hocamız şanslı olduğumuzu söyledi.

Bu gölde dalış tamamen farklı bir deneyim; çünkü göl yarı tatlı, yarı tuzlu sudan oluşuyor ve en önemlisi gölün tabanında kaplıca suyu kaynağı var. Şnorkel ile yüzerken kaplıca suyunun sıcaklığını hissedemiyorsunuz ancak 10-15 mt derinde dalıştayken birden kollarınız sıcak, bacaklarınız soğuk su içinde kalabiliyor. Sıcaklığın arttığı noktalarda ise zaten suyun kaldırma kuvvetinin rahatlatıcılığıyla kendinizi havada uçuyormuş gibi hissediyorsunuz.

 

Coron-Barracuda-Lake-scuba-dalis

Barracuda Gölü kaplıcada scuba dalış

 

İkinci dalışımızı Olympia Maru (Sangat) gemisine; son dalışımızı ise Morazan Maru gemisine yaptık. Hayatımda ilk defa batık geminin içine girmiş olmanın korkusu vardı. Nedense ahtapotum bir yerlere sıkışacak ya da önümde giden dalgıcın paleti maskeme çarpacak falan gibi fobilerim varken, karanlık gemi kamaralarında sakin kalıp 2. Dünya Savaşı’nı düşünmek acayip bir adrenalindi. Crocodile fish, puffer fish, stone fish, nudi branch ve coral garden görüntüleri bu noktada solda sıfır kaldı.

 

Filipinler-Scuba-Dalis-Barracuda-Lake

 

Apo Resifi Scuba Dalış

 

Dünyanın sayılı dalış noktalarından biri diye bahsedilen Apo Reef için yine zamanımız ve bütçemiz yetmedi.

Coron’dan konforlu liveaboard teknelerle, bir kaç ay öncesinden rezervasyon yaparak gidebilirsiniz. Maceracı ve düşük bütçeliyseniz Sablayan şehrine ya da Pandan Island’a gidip 6-10 kişilik grubun oluşmasını bekleyip, banca teknelerle 1 gece 2 gündüz overnight dalış turu alabilirsiniz. Banca teknesi dediğimde kamara falan yok, bildiğiniz açık havada uyuyorsunuz.

Fiyat araştırmalarımız sırasında biz Apo Reef Club, Sablayan Adventure Camp, Pandan Island Resort, Dive Cal, Ona Experience ve Rocksteady Dive Center ile iletişime geçtik. Teklifler döneme göre ve kişiye özeldir ancak fikir vermesi açısından sizle paylaşıyorum.

PANDAN ISLAND RESORT (info@pandan.com) teklifi ekte.

DIVE CALAMANIES (info@divecal.com) teklifi ekte.

APO REEF CLUB (info@aporeefclub.com) teklifi ekte.

Coron-coral-reef

Coron CYC Beach dalış noktası

 

Palawan Coron Adası’na Nasıl Gidilir?

 

Uçak ile gidiş: Coron Town’a 22 km uzaklıktaki Busuanga Francisco B. Reyes Havalimanı’na haftanın bazı günleri Manila’dan uçuş var. Philippines Airlines, Cebu Pacific, Air Philippines, PAL Express, Tiger Airways, Fly Seair, Air-Swift, Air Asia uçuşlarını kontrol edebilirsiniz. Pırpır uçağa denk gelme olasılığınız çok yüksek.

2 Go Feribotu ile gidiş: Puerto Princesa ya da Manila’dan kalkan 2Go Ferry ile yataklı deniz otobüsünde, 10 saatten fazla süren, çakma cruise gemisi yolculuğu yapabilirsiniz. Detayları Filipinler Gezi Rehberi yazımda yazdım. Bu yataklı gemiyi gidişte ya da dönüşte mutlaka deneyin, çok eğlenceli ? Yalnızca deniz yolculuğu hava durumuna bağlı olduğu için uluslararası uçuşunuzu riske atmayacak şekilde plan yapın.

D’Asean ya da Atienza Shipping gibi feribotlar da var ancak zorda kalmadıysanız konfor ve eğlence anlamında tavsiye etmiyorum.

 

 

El Nido’dan ya da San Jose’den Tekne ile gidiş: 50-80 yolcu kapasiteli banca tekneleri her sabah saat 7-8 gibi hareket ediyor ve dalgalı denizde yaklaşık 6 saatte Coron’a varıyor.

El-Nido-Coron-Bunso-Banca-Teknesi

M/V Bunso 1B

 

Hava şartları kötü olduğu için bizim banca teknesi kalkışı 2 gün üst üste iptal edildi ve El Nido’da fazladan vakit geçirmek zorunda kaldık. Bize acenteden bir bayan yardımcı oldu; telefonu 0918 280 28 07.

el-nido-coron-bunso-banca-boat-schedule

El Nido limanında asılı olan Coron tekne saatleri

 

Tekne biletleri Coron’da, El Nido’da, San Jose’de her yerde satılıyor. Biz acenteden değil, direk limandan alalım diye niyetlendik. El Nido limana sabah 7 gibi gittik, biletler bitmişti. 2 saat bekledik, bileti daha önceden acenteden almış ve bekleyen bir sürü yolcu olduğu için ek sefer koymak zorunda kaldılar.

el-nido-coron-san-jose-bunso-schedulePG 

Palawan Coron Adası Konaklama

 

Şubat yüksek sezon olduğu ve El Nido’da kalacak uygun fiyatlı yer bulmakta zorlandığımız için, Coron’a gitmeden önce rezervasyon yapalım dedik ve internet üzerinden Jim’s Castle Inn için 1 gecelik double oda ayarladık.

jims-castle-inn-hotel-coron

Jim’s Castle Inn Hotel

 

Ancak El Nido’dan Coron’a giden tekne iptal olunca, yaptırdığımız rezervasyon şartları gereği yandı diye düşünürken yine de otelle iletişime geçtik ve 1-2 gün geç giriş yapacağımızı söyledik. O an yazışmalarda “tabi ki, sorun olmaz” cevabını alınca şaşırdık ama gidince gördük ki, otel bir aile işletmesi. Filipinli bir aile tüm varını yoğunu ortaya koymuş; Coron’un tepelerine doğru 10 oda kapasiteli 2 katlı bir bina yapmış. Resepsiyona da yeğenlerini koymuş. 3 gece konaklamamız boyunca Manuel ve eşi Keys ile akraba gibi olduk. Feribot bileti, masaj randevusu, tekne turu gibi konularda da çok yardımcı oldular bize.

 

jims-castle-inn-coron-otel

 

Coron’daki tek ana cadde üzerinde bir de Marleys Guesthouse dikkatimi çekti. Tam backpacker hosteli ve çakılı doluydu. Deniz kıyısındaki hosteller için baya karanlık, dar ve pis kokulu sokaklardan geçmeniz gerekiyor.

Busuanga Island Paradise ise merkezin dışında, yeşillikler içinde, orta bütçeli gezginler için uygun olabilir.

Yazıda bahsettiğim konakladığımız, yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz veya tavsiye edeceğim noktaları Foursquare listemde toparladım. Siz de gittiğiniz zaman Gezi Tozu Filipinler Listemi açıp, internet bağlantınız olan yerlerde, akıllı telefonunuzdan fotoğraf ve yorumlara ulaşabilir, haritadan online yol tarifi alabilirsiniz.

Filipinler Palawan Coron Adası Dalış ve Gezi Notları ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 8-11 Şubat 2016

Yazı Tarihi: 8 Mayıs 2016

 

« »
6 Comments

  Şükran

  16 Haziran 2016 at 17:38

  Verdiğin bilgilere bayıldım. Şimdiden gitmiş kadar oldum ve çok heyecanlandım. Ocak ya da şubat ayında 10 günlük bir gezi planlıyoruz. Şu anda bilet almak ve rotayı belirlemek için araştırma yapıyorum. Bu harika site için çok tebrik ederim seni. El Nido, Palawan, Cebu gibi bir plan yaptım şimdilik. Sence nasıl?

   Gezi Tozu Burcu

   16 Haziran 2016 at 17:38

   Ben de okumanıza ve beğenmenize çok sevindim. 10 gün hem El Nido, hem Cebu için az olur. El Nido ve Coron için deniz yolculuğunu tercih ederseniz zorlu yerler. Şimdiden iyi yolculuklar.
   Bu arada; Palawan şehir değil, bölgenin adı.

  Sevil Mert

  2 Ocak 2019 at 17:38

  Detaylı bilgileri için teşekkürler

   Gezi Tozu Burcu

   13 Ocak 2019 at 17:38

   Rica ederim. Sıcak demeyip Filipinler’e ne zaman gideceksiniz çok merak ediyorum 🙂

  sultan

  9 Ocak 2019 at 17:38

  merhaba öncelikle yazınız için cok teşekkürler, bende gidiş dönüş toplam 10 gun manila coron ve el nido olarak dusundum ama bu adalar arası uzun yolculuklar benı baya bı korkuttu açıkçası yani stres olucakmısım gibi gelıyor ya bilet bulamazsam ya ıptal olursa vb…önceden alma gibi bir sistem var mı biliyor musunuz?

   Gezi Tozu Burcu

   13 Ocak 2019 at 17:38

   Ben de okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂 Coron-El Nido arası geçiş sıkıntılı olabiliyor. Hava durumunun kötü olduğu günlerde karşılıklı tüm seferler iptal olabiliyor ve bu durum son anda belli oluyor. 1-2 gün esnek planlamak lazım.
   Coron’a uçakla geçiş fiyatları bana az pahalı gelmişti ama deniz yolculuğundan daha az riskli iptal edilme konusunda. Aklıma gelen son olasılık da eğer tarihleriniz denk geliyorsa sıralamayı Manila-Puerto Princesa-El Nido-Coron-Manila şeklinde yapın, Coron’dan 2 Go gemisiyle Manila’ya dönün. 2Go’lar büyük gemiler, genelde iptal edilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: