Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları Cennetten Köşe

Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları Cennetten Köşe
26 Mar
10:41

Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları: Palawan adasının kuzeyinde yer alan El Nido; ada turlarıyla (island hopping) ünlü bir tatil destinasyonu.  Yüksek sezonda günde ortalama 2000 kişi ada turlarına katılıyor. Cennet muhtemelen böyle bir yer olmalı. Özellikle Miniloc ve Matinloc adalarının çevresindeki koylara tekne yanaştığı zaman, acaba karşınıza bu sefer nasıl bir lagün çıkacak diye merak ediyorsunuz. Kayalıkların arasında hiç ummadığınız ufak bir deliğin arkasından bembeyaz kumsallar, mercanlarla dolu turkuaz sular çıkıyor.

Dalgalı denizde sallanan banca teknesinde ıslana ıslana yaptığınız yolculuğa, kayalıkların arasındaki o küçücük delikten girebilmek için beklediğiniz sıraya, mercan kayalıklarını aşıp plaja çıkabilmek için dizinizi yaralamanıza değiyor.  Umarım bu güzelliği korumak adına işi kolaylaştırmazlar yoksa yine biz çekirge sürüsü insanoğlu, oraları da istila eder mahvederiz.

 

Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları

Matinloc Shrine

Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları

==============================================

EL NİDO: Süpermarket yok, bakkal var, çeşit yok.

Yüzlerce tur satış noktası var, aralarında fiyat farkı yok.

Hastane yok.

Bankamatik var ama aslında yok, çünkü çalıştığını gören hiç yok.

Kredi kartı uygulaması çok yok, olsa da %8 komisyon var.

Nakit candır, gelmeden önce mutlaka nakit stoğunuzu yapın, çaldırmayın.

===============================================

FİLİPİNLER EL NİDO ADA TURU (ISLAND HOPPING)

 

Gün geçtikçe dünya çapında ünü yayılan bu tekne turlarını çok standart hale getirmişler. 20 ayrı noktayı bölgesine göre A-B-C-D olarak günlük turlara ayırmışlar.

Filipinler-El-Nido-Ada-Turu-Harita

 

El Nido ada turu için hangi tur şirketini seçmeli?

 

El Nido’da bakkal dahil 100’e yakın tur satış noktası vardır herhalde. Verdikleri fiyatlar da +/- 10TL aynı. Fark yaratan konu; hizmet kalitesi ve tekne kapasitesi (10-20 kişi). Trip Advisor yorumlarını okuduysak da hangisi en iyisi karar veremedik.

Biz Bacuit Bay Sands Inn pansiyonu, fiyat konusunda biraz daha ucuz olduğu için tercih ettik ancak ucuz etin yahnisi bol oldu. Tur sabahı 08:30’da diğer tekneler teker teker kalkıp giderken, bizim teknemiz ancak 11:00’da geldi. Tura geç başlamanın dezavantajı; koylarda geçirebileceğimiz zaman kısaldı ve güneş erken battığı için karanlığa kaldık.

Spur Travel ve El Bacuit Travel Trip Advisor yorumlarında ön sıralara çıkıyordu. Bir daha gitsek resmi turizm belgesi olan bu şirketlere şans veririz.

 

Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları

 

Bölgedeki en butik turları yapan şirket; güzel bir restoran işletmesi de olan Boutique Art Cafe.

En değişik ve çılgın tekne turu ise Party Boat. Sonuna kadar müzik, dans, içki, eğlence diyorsanız online rezervasyon bile yaptırabiliyorsunuz. 1.500 peso kişi başı 1 içki dahil. What happens on the party boat – stays on the party boat!!!

 

El Nido’da özel tur yapabilir miyim?

 

Söylenilene göre sahilde, sağda, solda tekne sahibi amcalar görürseniz güzel bir pazarlıkla size özel tur yapıyorlarmış. Kendi yemeğinizi paket yaparsanız, 3-4 arkadaş birleşirseniz, tur acentesi hizmeti ve güvencesi beklemezseniz turu daha ucuza getirebilirsiniz dediler.

 

El Nido ada turunda hangi turu seçmeli?

 

Turların 2016 fiyatları fotoğrafta yazıyor. Zamanınız bizim gibi kısıtlı ise herkes bize A ve C turlarını tavsiye etti, biz de size tavsiye ediyoruz.

 

Filipinler-El-Nido-Ada-Turu-Fiyatlar

 

1. öncelik C turu: Matinloc adası civarı;

Secret Beach girişi denizin ortasında ve çok dalgalı olduğu için korkudan can yeleği ile yüzdük ve kamerayı yanımıza almadık. Delikten içeri girince şok şok şok; bu kadar küçük alanın içerisinde ağaçlar, kumsal, mercanlar nasıl oluşmuş inanamadım. Rica edip fotoğraflarımızı çektirdiğimiz Alman abi bize hala fotoğrafları mail atmadı 🙁

Hidden Beach tekne ile giderken bu kayaların arkasında böyle bir kumsal var demezsiniz. Gece orada kalabilseniz Lost adasına düştüm zannedersiniz. Kesinlikle favorilerimden.

Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları 

Helicopter Island adanın şekli helikoptere benzediği için bu adı vermişler. Kumsal pek etkileyici gelmedi.

Star Beach’te öğle yemeği yedik. Başaran mercan resifinde maske-şnorkel balık kovaladı, ben kumsalda dolandım.

el-nido-star-beach

 

Matinloc Shrine tepesindeki manzara muhteşem!…

 

Not: C turu deniz dalgalıysa biraz yorucu, hatta biraz korkutucu. Yaklaşık 40 dakika dalgalarla boğuşulan bir bölüm var ki ıslanmadan geçmeniz mümkün değil.

 

2. öncelik A turu: Miniloc adası civarları;

 

Small Lagoon ve Big Lagoon turkuaz rengi mutlaka görülmeye değer. Gölde kano ile kürek çekmek çok keyifli. Klasik fotoğraf pozları vermeden dönmemeli.

el-nido-small-lagoon

 

Shimizu Island sadece öğle yemeği için durduk. Diğer yerlerin yanında sönük kalıyor.

Komando Beach kumsala uzanıp bira içmelik bar var. Konaklamak isterseniz bir de butik otel.

filipinler-el-nido-7-commandos-beach

 

Secret Lagoon Küçücük deliğin başında 15 dakika sıra bekleyip içeri girebildikten sonra biraz hayal kırıklığı yaşadım ama yine de çok değişik bir oluşum. Beyaz kumsalı ve palmiye ağaçları için mutlaka görülmeli.

El Nido ada turları için hazırladığım videoyu izleyebilirsiniz. Görüntülerde biraz fazla ben olmuşum. Kameramanımız Başaran öyle uygun görmüş 🙂

 

 

Overnight camping nedir?

 

Seçeceğiniz 2 ayrı günlük turu Cadlao adasındaki bir koyda çadır konaklamalı bağlıyorlar. Öğlen, akşam, sabah, öğlen olmak üzere 4 öğün açık büfe yemek dahil. Biz A turunu yaptık, akşam adaya bıraktılar, ertesi sabah C turuna devam ettik. Kamp için, turlara ek sadece 100 peso ödedik.

Filipinler’in yerel içkisi rum, koladan daha ucuz olduğu için limitsiz veriyorlar. Gece rum seviyesine ve gezgin turistlerin çılgınlık derecesine göre parti havasına girebilirsiniz. Bizim gittiğimiz akşam yaklaşık 20 kişiydik, reggie müziğin sesini sonuna kadar açıp, içki içirmeceli oyunlar oynadılar.

Biz Başaran’la çadırı az uzak köşeye kurup, yıldızların altında kumsala uzanmayı tercih ettik.

Duş, tuvalet yok. Tüm ihtiyaçlarınızı denizde gideriyorsunuz, bilmem anlatabildim mi 🙂 Yanımda bir sürü yedek eşya, diş fırçası, yiyecek, içecek alıp gittim, oysa hiç gerek yokmuş. İnsan 1 gün bunlar olmadan da yaşayabiliyormuş.

 

el-nido-issiz-ada-cadir-kampi

 

Tekne turları ile ilgili bilmeniz gereken önemli noktalar

 

* Eğer deniz dalgalıysa banca teknesinden inip, mercan kayalıklarında kendinizi yaralamadan lagüne gidebilmek için ya iyi bir yüzücü olmanız ya da bazılarında kano kiralamanız gerek. Denizin ortasında 2 kişilik kano kiralamak lagün başı 300 peso. Kanoyu şehirden daha ucuza kiralayıp, teknenin kenarına bağlatmayı da deneyebilirsiniz. Biz yüzmeyi ve dizi yaralamayı tercih ettik 🙂

* Kano kiralasanız bile deniz ayakkabısı ya da sandalet şart. Kayalıkların arasında ufacık bir delikten eğilerek içeri giriyorsunuz. Çıplak ayak baya acılı olur.

* Maske-şnorkel hem su altı manzarası için hem kendinizi kayalıklardan korumak için lazım. 

* İskele olmadığı için tekneye inip binerken yerine göre belinize kadar, yerine göre tüm vücut ıslanıyorsunuz. Varsa denizde su geçirmeyen çantanızı yanınıza alın.

 

el-nido-tekne-turu

 

El Nido ada turunda yemekler nasıl?

 

Yemekleri teknede, teneke kutu içerisinde, kömür üzerinde pişirdiklerini ve plajda servis ettiklerini düşünecek olursanız bence gayet iyiydi. Siz hijyen konularına takılıyorsanız bu ortamı facia da bulabilirsiniz. Yanınızda kutu noodle, cips, bisküvi ve meyve suyu vs. götürebilirsiniz.

Menü: Günün balığı, şahane soslu karides, yengeç, domuz eti, patlıcan salatası, bazen haşlanmış sebze, salatalık ve tabi ki pilav.

Sabah kahvaltısında genelde reçel ve meyve verirler; bizim kahvaltıda ekmek, krem peynir, yumurta ve 3’ü bir arada kahve görünce mutluluktan havalara uçtum.

Şişeli içme suyu istiyorsanız kendiniz alın. Teknede sular damacanadan, damacanadaki su allah bilir nereden.

 

filipinler el nido turu yemekler  

FİLİPİNLER EL NİDO’DA BAŞKA NELER YAPILIR?

 

NACPAN PLAJI: Kalabalık ve deniz anası var dediler, gitmedik. Sadece fotoğraf çekmek için güzelmiş. Yakınlarındaki kamp alanında çadırda kalmayı tercih edebilirsiniz.

EL NİDO TREKKING: Merkezde 67 mt. rakımdaki seyir terasına 45 dakika trekking yaparak orman içinden çıkılıyor. Kişi başı 300 peso. Rehber ve kask veriyorlar. Tepeden El Nido manzarasını izlemek harika.

DALIŞ: Şubat plankton sezonu olduğu için dalışta görüş mesafesi pek iyi olmaz dediler. Bizim de çok zamanımız olmadığı ve zaten Coron’da batık dalışı yapacağımız için burayı pas geçtik. Palawan Divers; hocaları güvenilir, ekipmanları yeni, ofisi etkileyici gözüküyordu. hello@palawan-divers.org.

KANO TURU: El Nido sahilde denize girmek pek keyifli değil. Kol kaslarınızı da geliştirmek istiyorsanız El Nido kıyılarında dolanabilirsiniz. 2 kişilik kano günlük 700-900 peso civarları.

LAS CABANAS PLAJI: El Nido merkezden Corong Corong tarafına tricycle ile 150 pesoya gidebilirsiniz. Halka açık plajda bir kaç tane restoran var. Şezlonglarını kullanabilirsiniz. Zip line ile deniz üzerinde uçuşu deneyin derim.

 

filipinler-el-nido-zip-line

 

FİLİPİNLER EL NİDO’YA NASIL GİDİLİR?

 

El Nido’ya ulaşım için 4 yol var:

1- Otobüs:

Palawan bölgesinin başkenti Puerto Princesa’dan Ro-Ro Bus, Cherry Bus, Eulen Joy Liner, Fort Wally, Lexus gibi otobüs firmalarının gündüz saatlerinde seferleri var.

Puerto Princesa San Jose otobüs terminalinden kalkan otobüs, yol üzerindeki şehirlerde dura dura 8-9 saatte El Nido’ya varıyormuş.

Otobüsler 20-30 yolcu kapasiteli. Biz binmedik ama yolda gördük, koltuklar 3 + 2 = 5 kişilik sıralar halindeydi. Ne kadar konforludur bilinmez. Klimalı ve klimasız otobüsler var.

Bilet fiyatı yaklaşık 450 peso.

 

el-nido-roro-bus

 

2- Minivan:

Puerto Princesa’dan gündüz belirli saatlerde kalkan minivanlar, gelip sizi otelinizden alıyorlar. Kaldığınız otelden kayıt yaptırmanız yeterli. Biz Camarih minivan ile gittik.

Maximum 10 kişi alacak o ufacık koltuklara 12 kişi sığdırmak gibi bir yetenekleri var. Araçların klimalı olması şahane ancak bazen derin dondurucuya dönebiliyor; üzerinize mutlaka uzun kollu bir şeyler alın.

Kişi başı fiyat 600 peso, pazarlıkla 500’e bağlayabilirsiniz.

Şehir içi trafik, virajlı yollarda yolculuk ve çok vasat bir tesiste yarım saatlik ihtiyaç molası dahil yaklaşık 7 saat sürüyor.

Eğer gündüz Puerto Princesa yeraltı nehrini gezip akşam El Nido’ya geçmeyi düşünüyorsanız yolculuk süresini kısaltmanın yolu var. Tur operatörünüze güveniyorsanız dönüşte şehir merkezi ile Sabang arasında Salvacion yol kesişim noktasında inip El Nido aracının sizi alması için bekleyebilirsiniz. Filipinler’de “tam zamanında” kavramı yok. O sıcağın altında otobüs durağında kaç saat bekleyebilirsiniz sizin maceracı ruhunuza kalmış. Biz Puerto Princesa şehir merkezine döndük, saat 17:00 minivanı ile yolculuğa tekrar çıktık.

 

el-nido-puerto-princesa-minivan

 

3- Banca Teknesi:

Manila’dan Coron’a, Coron’dan da banca tekneleri ile 6-7 saat süren maceralı bir yolculuk yapabilirsiniz. Tüm kaderiniz rüzgarın ve dalgaların durumuna bağlı. Coron’a vardığınızda ancak hava iyiyse yolculuk yapabiliyorsunuz. Biletleri Coron’a gittiğinizde alabiliyorsunuz.

 

el-nido-coron-bunso-boat

 

4- Uçak:

El Nido’da pırpır uçakların inebildiği ufak bir pist var. Uçak biletleri pahalı ve çok önceden ayarlamalısınız. Air Swift havayollarının sezona bağlı olarak uçuşu var. El Nido Boutique and Art Cafe hem restoran işletmeciliği hem tur organizasyonu hem uçak biletleme işleri yapıyor. flights@elnidoboutiqueandartcafe.com  

 

FİLİPİNLER EL NİDO’DA NEREDE KALINIR?

 

Merkez dediğiniz yer küçücük ve kalabalık. Oteller ve pansiyonlar da ona göre küçük ve pahalı. Yüksek sezonda rezervasyonsuz giderseniz seçim alternatifiniz çok az.

Biz daha sakin, daha ucuz ve denize sıfır otel olsun istedik; Corong Corong bölgesinde Telesfora Beach Cottage‘da kaldık. Tricycle ile El Nido’ya ulaşım 10 dakika, 50 peso. 2 kişilik oda fiyatı 1.500 peso kahvaltı dahil. Yakınlarında backpacker hosteller de vardı, mesela Dormitel PH yeni açılmış.

 

telesfora-beach-cottage-el-nido-corong-corong

Telesfora Beach Cottage

 

Las Cabanas Beach Resort 5 yıldız bungalow arayanlar için 1 numaralı tercih. Corong Corong’dan biraz daha uzak, Tricycle ile El Nido’ya ulaşım 20 dakika, 150 peso.

las-cabanas-beach-resort-cotage

Las Cabanas Beach Resort

 

Merkezde kalmak istiyorsanız;

Kentsel dönüşüm projesi yeni tamamlanmış, deniz manzaralı Ocean Vista Hotel 2 kişilik oda fiyatı 3.000 peso.

Orta bütçeli geziyorsanız denize sıfır Rainforest Hotel’de bayan arkadaşlar kaldı. Memnun gibilerdi.

Düşük bütçeli geziyorsanız denize sıfır Sands Inn Hostel var. Gecelik 2 kişilik oda fiyatı 600 peso. Gel gör ki ortak banyo facia.

Gomez Pension merkezde ve biraz daha sessiz, sakin, konforlu olabilir. 2 kişilik oda fiyatı 1.500 peso. pgomezpension@gmail.com

Spin Designer Hostel bir tasarım oteli. Adam esirgememiş tasarlamış, değişik bir hava katmış. Adı hostel ama özel odaları da var.  Gecelik kişi başı dorm room fiyatı 1.000 peso. Biz gittiğimizde hostel doluydu onu için kalamadık.

 

el-nido-spinner-hostel-lobi

Spin Designer Hostel Lobi

 

FİLİPİNLER EL NİDO’DA NEREDE YEMEK YENİR?

 

Benim gibi sokak yemeği yiyemeyenlerdenseniz El Nido merkezde Marbers Restaurant, Art Cafe, Habibi Restaurant, Trattoria Altrove Pizza önerim.

Trip Advisor’da ilk sıralarda çıkan Corong Corong tarafında Sunset Republic Bar gün batımı manzarası için saat 5’ten sonra tıklım tıklım doluyor. Menü çok ahım şahım değil. Karnınızı doyurduktan sonra da eğlenmeye marş marş Happiness Bar’a.

el-nido-sunset-republica-restaurant

Sunset Republica Restaurant

 

Yazıda bahsettiğim konakladığımız, yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz veya tavsiye edeceğim noktaları Foursquare listemde toparladım. Siz de gittiğiniz zaman Gezi Tozu Filipinler Listemi açıp fotoğraf ve yorumlara ulaşabilir, haritadan online yol tarifi alabilirsiniz.

 

Filipinler-gezilecek-yerler

 

Filipinler hakkında gözlemler, Filipinler’e ne zaman gidilir, Filipinler vizesi ile ilgili bilgi için Filipinler Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

filipinler-gezi-rehberi

 

Filipinler Palawan Adası El Nido Gezi Notları ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 03-07.02.2016

Yazı Tarihi: 26.03.2016

1 TRY = 16 Peso

 

 

« »
1 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: