Filipinler Honda Bay Ada Turu Hayal Kırıklığı

Filipinler Honda Bay Ada Turu Hayal Kırıklığı
14 Mar
5:47

Türkiye’de kışın ortasındayken tropikal Filipinler’e ilk vardığınızda siz olsanız ne yaparsınız? Biz kendimizi beyaz kumsallara, palmiye gölgelerine ve ılık denizlere bırakmak için Filipinler Honda Bay ada turu yaptık. Gitmeden önce fotoğraflarına bakıp iç geçirmiştik ancak gidince hayal kırıklığı oldu.

 

Ya Şubat sezonu olduğu için deniz pek kıvamında değildi, çok bulanıktı ya da biz şanssız günümüzdeydik. Birkaç gün sonra gidecek olduğumuz El Nido’nun o kadar muhteşem bir yer olduğunu önceden bilseydik Honda Bay ada turu için 1 gün vaktimizi harcamazdık. Ya da bilseydik Dos Palmas adası için bastırırdık parayı 1 gece balayı tazelerdik. Sadece en eğlenceli yer bizim için Luli adasındaki tramplen oldu. 1 saat boyunca çocuklar gibi şendik 🙂

 

 

Hadi diyelim sizin bol vaktiniz var ya da El Nido’ya gitme fırsatınız yok o zaman Filipinler Honda Bay Ada Turu ile ilgili lazım olabilecek bilgileri paylaşayım sizinle. Adaların detayları aşağıda, belki siz beğenirsiniz.

Filipinler Honda Bay Ada Turu

Filipinler Honda Bay Nasıl Gidilir?

 

Puerto Princesa şehir merkezinden 16 km mesafede bulunan Sta.Lourdes Honda Bay Wharf’tan kalkan teknelerle ada turuna çıkılıyor. 2 alternatif var:

 

1- Özel turla:

Özel turlar sabah 07:00 gibi otelden alıyorlar, akşam 17:00 gibi otelinize bırakıyor. Gidiş-dönüş 2 saatiniz yolda geçiyor. Tur kaydınızı en az 1 gün önceden yaptırmanız gerekli.

Kalipayan Tours and Travel ile Puerto Princesa’ya vardığımız ilk akşam görüştük ancak tur saati bize erken geldiği için o yorgunlukla çok zor geldi. Geç uyanıp, öğle saatlerinde kendi imkanlarımızla gitmeye karar verdik. E-mail: circonbusinessmansinn@gmail.com

Otelden klimalı minivan ile ulaşım, banca teknesi, 3 ada turu, açık büfe öğle yemeği dahil (içecek hariç) kişi başı 1.300 Peso.

 

Filipinler Honda Bay Ada Turu

 

2- Kendi imkanlarınızla:

Honday Bay Wharf’a gitmek için Palawan Glass Terminal 1’den kalkıp Rizal caddesinden her 10 dakikada bir geçen Sta. Lourdes jeepney binmeniz gerekiyor. Yol yaklaşık 1 saat sürüyor.

Biz saat 11:00 civarlarında iskeleye vardığımızda sessizlik hakimdi. Banca tekne sahipleri kıyıda bekliyordu. Yönetime kaydınızı yaptırıp, tekne kiralama bedeli ve çevre vergisini ödedikten sonra tekne emrinize amade. Aşağıdaki adalardan 3 tanesini seçmeniz gerekiyor. Seçiminizi yolda da değiştirebiliyorsunuz ama genelde kaptanlar sizi istedikleri şekilde yönlendiriyor.

Biz 6 kişi kapasiteli 3 silindirli tekneyi; etrafta paylaşabileceğimiz kimse olmadığı için 2 kişi kendimize kapattık. Kişi sayısı 6’ya çıkarsa tekne ücretini bölüşebileceğiniz gibi maliyet daha da düşüyor. Maske-Şnorkel + Palet kiralayabiliyorsunuz (50+100 Peso). Adaların giriş ücretlerini adaya vardığınızda ödüyorsunuz.

2 kişi olduğunuzda maliyet avantajı çok olmuyor ama keyif avantajı oluyor. Hangi adada ne kadar süre kalacağınızı kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Jeepney 25+25 Peso

Banca tekne kirası 650 Peso

Çevre vergisi 40 Peso

3 ada girişi 50+60+75 Peso (Pambato, Luli, Cowrie)

Bakkaldan yiyecek içecek 175 Peso

                                                                                                              

Kişi başı toplam 1.100 Peso

 

Honda-Bay-Ada-Turu-Fiyat-Listesi

 

Honda Bay Ada Turunda Gezilebilecek Adalar

 

Tekne turlarına sadece 3 ada dahil. Karar vermekte çok zorlanmayacaksınız. Kısaca detaylar aşağıdaki şekilde. Tekne kaptanlarına bırakırsanız ana karaya en yakın olan Pambato resifi, Cowrie adası ve Luli adasına gidip dönüyorlar. Bu adalar arası geçiş ortalama 15 dakika sürüyor. Bugünkü aklım olsaydı Luli adası ve Snake adasına uğradıktan sonra 1 gece Dos Palmas adasında kalırdım.

Rüzgarın ve dalganın şiddetine göre çok az ıslanma riskini var.

Eğer daha yüksek ücret ödemeyi göze alıyorsanız bazı adalarda yiyecek içecek bulabilirsiniz. Örnek: bira ana karada 45 Peso, adada 130 Peso. Biz yiyeceklerimizi karadan götürmeyi tercih ettik.

 

Pambato Resifi: Denizin ortasında yüzen bir platform yapmışlar, şnorkel için platformdan atlıyorsunuz. Kaplumbağa var dediler ama su o kadar bulanıktı ki denize girmem ve çıkmam bir oldu. Dediklerine göre biz öğlen saatinde vardığımız için rüzgar ve dalga artmış, onun için su bulanıkmış… Su bulanık olmasa bile mercan resifi korunmamış; renkli mercanların yanında ölü mercanlar da görüyorsunuz 🙁

Filipinler Honda Bay Ada Turu Pambato-Resifi

 

Luli adası: Kumsal çok güzel, fotoğraf çekmek için ideal. Yanınızda biraz ekmek götürürseniz kocaman balıklar görebilirsiniz. Tramplen yapmışlar, ada turunun en eğlenceli kısmıydı.

Filipinler-Honda-Bay-Ada-Turu-Luli-Adasi

 

Cowrie adası: Adamlar baya tropik tesis yapmışlar. Restoran, bar, palmiye şemsiyeler, plajda masaj, jet ski, vs… Düğün organizasyonları da yapıyorlarmış. Adanın çevresini yürüyerek turlayayım derseniz sadece 15 dakika sürer. Sahil boyunca ücretsiz banklar yerleştirmişler. Biz ağaç gölgesinde olan bir tanesinde yayıldık.

Filipinler-Honda-Bay-Ada-Turu-Cowrie-Adasi

 

Starfish adası: Sahilde çok güzel kırmızı büyük deniz yıldızları varmış ancak biz geç saate kaldığımız için rüzgar arttı ve gidemedik.

Pandan adası: Adını pandan ağaçlarından alan adada tesis de var, konaklama için resort da. Honda Bay’deki en kalabalık ada olduğu söylenen ada için bizim kaptan sezon dolayısıyla kapalı dedi ama pek inandırıcı gelmedi. Mesafe olarak diğer adalara kıyasla uzak olduğu için bizi vazgeçirmenin bir yoluydu sanırım. Palawan bölgesindeki ada turlarında görüp görebileceğiniz tek şezlonglar bu adada. Ben gidemediğimize üzülmedim.

Bat adası: Yani yarasa adası. Yarasa görmek pek ilgimizi çekmedi. Kuş gözlemcilerin ise tek hedefi bu ada.

Snake adası: Kumsal bir yılan gibi upuzun olduğu için adına Yılan Adası demişler. Dalgalı denizde teknenin ulaşması yarım saatten fazla sürdüğü için bizim kaptan yine gitmeye yanaşmadı. Aslında Honda Bay’de görmek istediğim tek adaydı.

Dos Palmas adası: 4 yıldızlı resort ve spa merkezi bulunan Arreceffi adasına grup turlarıyla gidemiyorsunuz. Balayı için ideal.

Isla Puting Buhangin adası: Dos Palmas adasında konaklayanların kullandığı adacık gibi bir konumu var. Normal grup ada turlarıyla gidemiyorsunuz. Ada o kadar küçük ki, yüzerken bir ucundan diğer ucunu görebileceğiniz bir cennet.

 

Filipinler-Honda-Bay-Ada-Turu-harita

 

FİLİPİNLER GEZİLECEK YERLER için tıklayınız.

 

Filipinler Honda Bay Ada Turu ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 02.02.2016

Yazı Tarihi: 15.03.2016

1 TRY = 16 Peso

 

« »
2 Comments

  Mustafa Akan

  17 Mart 2016 at 17:47

  Burcu hanim, doviz degistirirken havaalani kurunun en iyi oldugu söyleniyor. Bu dogru mu?

   GeziTozu

   18 Mart 2016 at 17:47

   Evet, biz Manila havalimanında bozdurmuştuk. Puerto Princesa havalimanında döviz bürosu var mı emin değilim. Şehir merkezinde de kur fena değildi. El Nido ve Coron gibi küçük yerlere geçince kur baya düştüydü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: