Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi Aktiviteler

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi Aktiviteler
03 Ağu
2:00

Zambiya ve Zimbabve sınırındaki Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi’ne (tek parça) gittiğinizde; şelale gezisinden başka yapabileceğiniz aktiviteler de var. Bütçenize ve zamanınıza göre istediğinizi seçip beğenip alabilirsiniz. Bazılarına kendi kendinize gidebileceğiniz gibi, bazılarını da konakladığınız otelden ya da internet üzerinden bulacağınız tur şirketlerinden alabilirsiniz.

Aktiviteler dışında nasıl gidilir, maliyetler gibi rehber bilgileri diğer yazılarımda bulabilirsiniz. Victoria Şelalesi yolculuğunuzun önüne ya da arkasına Tanzanya Serengeti’de safari ve Zanzibar Tropik Ada tatili ekleyebilirsiniz. DEVAMINI OKU… ?

victoria-selalesi-nerede

afrika-zambiya-tanzanya-zanzibar-turu-fiyatlar

ucuz-balayi-adasi-zanzibar

masai-masa-serengeti-safari-nedir

Yazı içeriğinde belirttiğim noktaları Gezi Tozu FourSquare Listelerimde harita üzerinde işaretledim. Zambiya’ya gidecek olursanız internet bağlantınız varsa haritam üzerinden yol tarifi alarak kendiniz gezebilirsiniz.

Zambiya-Foursquare-Gezi-Tozu

 

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi

Aktiviteler

 

1- Victoria Şelalesi

 

1,7 km genişliği ile tek parça halinde dökülen Dünyanın En Büyük Şelalesi Victoria Şelalesi Mosi Oa Tunya Ulusal Parkı içerisinde yer alıyor. Park giriş ücreti Zambiya tarafından 20USD, Zimbabve tarafından 30USD. Sabah 6’dan akşam 6’ya kadar gezilebiliyor. Ulusal parkın girişine yürüyerek gidebilmeniz biraz zor ve güvenli değil, Livingstone’dan taksi ile 10 dakikada gidiliyor.

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi’nin etrafında yürüyebileceğiniz patikada dinlenme ve seyir noktaları oluşturmuşlar. Sonuna kadar yürümek isterseniz su buharından ıslanmamak için yağmurluk giymenizde fayda var. Şemsiye işe yaramaz; çünkü su buharı yukardan, aşağıdan dinlemiyor.

Şelalenin bir yakası Zambiya’ya diğer yakası Zimbabve’ye ait. Dolayısıyla şelaleyi Zambiya’dan da Zimbabve’den de görebilmek mümkün, ama şart değil. Bizim gözümüzün görebildiği kadarıyla manzara çok değişmiyor. O sıcakta, 1 gün içerisinde Zambiya tarafını dolaşmak bize yetti. Siz illa dolaşcam diyorsanız 2 günlük süre lazım. Her iki tarafı aynı gün içinde görmek isterseniz ya sağlam tempolu yürüyüş yapmanız ya da taksiye binmeniz gerekli.

Zambiya ve Zimbabve arasında uluslararası geçiş için bir köprü var (fotoğrafta solda). Söylenilene göre pasaportunuzu memura emanet bırakarak vize parası ödemeden köprü üstüne çıkabiliyormuşsunuz, biz denemedik.

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi

 

2- DEVIL’S POOL (Şeytanın havuzu)

 

Asıl hayalini kurduğum ve Zambiya’ya gitmemizdeki en büyük sebep olan Devil’s Pool (ya da Armchair) şiddetle tavsiye edeceğim bir aktivite. 100 mt yüksekten dökülen şelalenin tepesinde oluşan doğal havuzda yüzebiliyorsunuz. Tabi kurak sezonda gitmeniz lazım. Yağmurlu sezonda nehrin seviyesi 4-5 metre yükseliyor, havuzlar kayboluyormuş. Victoria Şelalesi’ne ne zaman gidilir

Su birazcık bulanık, dip gözükmüyor. 10 metre derinliği olduğu söylenen havuza çivileme atlamak çok eğlenceli.

İki şekilde ulaşabilmek mümkün;

* Livingstone ada turu satın alarak tekne ile konforlu ama pahalı bir şekilde (60USD),

* Şelalenin girişindeki rehber çocuklardan yardım alıp yürüyerek ucuz bir şekilde (25USD).

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi

 

3- Microlight ve Helikopter Turu

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi yüksekten döküldüğü için gökyüzüne inanılmaz miktarda su buharı yükseliyor. Muhteşem yer yarığını ve yükselen su buharını izlemenin en güzel yolu üzerinde uçmak. Azıcık pahalı tabi ki, 2011’de 15 dakikası 100USD civarıydı, şimdi 150USD’lere yükselmiş. Biz bütçemizi başka aktivitelere ayırdık.

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi

 

4- Bungee Jumping

 

Zambiya ve Zimbabve arasındaki köprüde bungee jumping yapmak mümkün, 1 atlayış 160USD civarı. 111 mt. yükseklikten atlamak tam adrenalin işi.

1990 yılından beri binlerce atlayış arasında 2012 yılında kaza geçirip, Zambezi Nehri sayesinde kurtulan Avustralyalı bir kız olmuş. İp kopmuş ölmemiş, timsahlarla dolu nehre düşmüş ölmemiş, Allah uzun ömürler versin.

İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Zambiya-Zimbabve-Bungee-Jumping

 

5- Gorge Swing & Flying Fox

 

2011’de biz gittiğimizde günlük limitsiz aktivite 100USD idi, 2015’te 160USD’ye yükseltmişler. Güncel bilgileri thezambeziswing.com sitesinden inceleyebilirsiniz.

Bungee jumping alternatifi olarak ayaklarınızdan değil de vücudunuzdan bağlanarak atlayış yaptığınız bir aktivite Gorge Swing. Ayrıca aynı arazide iple duvar inişi ve flying fox-high wire denilen başka atraksiyonlar da var.

Gorge swing için ekipmanlar bağlanıyor, uçurumun kenarına geçiliyor. 3-2-1 geri sayım ve büyük bir adım ileri atarak 3,5 saniyede 70 mt. yüksekten serbest düşülüyor 🙂 Yaklaşık 1 dakika ipin ucunda salınım yaptıktan sonra yavaşlayınca sizi aşağı indiriyorlar ve patikadan yarım saat yürüyerek yukarı çıkıyorsunuz. Aşağı inmesi kolay da çıkması zor. Başaran’ın söylediği kadarıyla hayatındaki en büyük heyecanlar listesinde 1 numaraya oturmuş durumda. O gün içinde toplam 3 atlayış yaptı, ama hayatta bi daha yapmam diyor 🙂

Videonun sesini çok açmasanız iyi olur; çığlık sesi yankılanıyor da…

 

En başından beri “100 USD de olsa atlayacağım” diyen ben, uçurumun kenarına gelip, titremeye ve soğuk terler dökmeye başlayınca “üzerine bana 1.000USD de verseniz atlamayacağım” diyip vazgeçtim. Onun yerine yine 70 mt yüksekten 135 mt. genişlikteki vadinin iki yakası arasına çekilmiş çelik halat üstünde karşıdan karşıya uçtum.

1998’de açıldığından beri hiç ciddi kaza yaşanmamış.

batoka-vadisi-flying-fox

 

6- Zambezi Nehri Rafting

 

Victoria Şelalesinde beyaz su raftingi dünyaca ünlü. Özellikle Temmuz-Şubat arası tavsiye ediliyor. Şelale su seviyesinin yükseldiği aylarda rafting de tehlikeli hale geldiği için yapılamıyor. Zorluk dereceleri 3-6 arasında değişen yaklaşık 25 ayrı rapid var. Günlük fiyat 150 USD civarları.

viktorya-selalesi-rafting

 

7- Gün batımında Zambezi Nehri Turu

 

Akşam gün batımında bir şeyler yapalım diyorsanız; Zambezi Nehri Sunset Cruise turuna çıkabilirsiniz. Zambezi Nehri ve civarında yaşayan hipopotamlar, timsahlar, filler eşliğinde yemek yiyip, içiyorsunuz. Boğazda çok lezzetli bir yemek mi; Zambezi Nehri’nde idare eder lezzette, bu manzara karşısında yemek mi derseniz, ben Zambezi’yi tercih ederim…

Bir kaç ayrı tekne var, ama hepsinin de olayı aynı; otelinizden alıyorlar, limitsiz içki ve yiyecek servisiyle nehirde 2-3 saat güneş batana kadar dolaştırıyorlar. Aralarındaki tek fark; bi tekne 3 katlı, diğeri 2 katlı, diğeri 1 🙂 Bu önemsiz farka rağmen fiyatlar 10USD oynuyor… Biz tek katlı ama en ucuz olan tekneden son derece memnun kaldık. Hatta limitsiz içki fazla bile geldi 🙂 2011’de fiyat kişi başı 45USD idi.

Zambezi-Nehir-Safari

 

8- Zambezi Balık Turu

 

Zambezi nehrinde devasal balıklar olduğu söyleniyor. Balıkçılık seviyorsanız atın oltayı gitsin. Yalnızca turlar azcık pahalıydı diye hatırlıyorum. Nehir-balık bedava, tur parayla. Tuttuğunuz balıkları sonrasında ne yapabilirsiniz bilemiyorum.

 

9- Livingstone Müzesi

 

Livingstone şehir merkezinde gezilecek çok bir yer yok. Cadde boyunca dolandıktan sonra, 15 dk gezeriz diyerek Livingstone müzesine girdik, 2 saatte çıktık. Çağlar öncesinden başlayıp bugüne kadar gelen tarihi, canlandırmalarla çok başarılı şekilde anlatmışlar.

Livingstone-Muze

 

 10- Livingstone Sokakları

 

Öğle sıcağında değil ama akşam üstü Livingstone sokaklarında dolanmak, turizmle iç içe yaşamaya alışmış yerel halkın arasına karışmak keyifli. Hediyelik eşya satan bir sürü dükkan yan yana göreceksiniz. Sattığı ürünler de birbirinin aynısı, hatta bizim Eminönü’ndeki hediyelikçilerde de var. Yerel halka kazanç olsun niyetindeyseniz oralardan alıp taşıyabilirsiniz ki biz öyle yaptık.

livingstone-sokaklari-hediyelik

 

11-  Zambiya Safari Turu

 

Afrika’ya gelmişken safari yapmadan dönmek olmaz. Zambiya’daki birkaç safari parkı ismi; Luangwa Vadisi, Lower Zambezi ve Kafue. Biz Tanzanya Serengeti’de safari yapacağımız için Zambiya’yı es geçtik. Hayvan yoğunluğu açısında Serengeti daha mı iyidir tartışılır, siz Zambiya’ya şans verebilirsiniz…

zambiya-safari-haritasi

Victoria Şelalesi’nde kaldığımız 5 gün boyunca yüzlerce fotoğraf çekmişiz. Kendimce en beğendiklerimden bir video hazırladım. Umarım siz de beğenirsiniz.

 

 

Dünyanın En Büyük Şelalesi Zambiya Victoria Şelalesi ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Jambo

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

Seyahat Tarihi: 2-6 Eylül 2011

Yazı Tarihi: Ağustos 2015

 

« »
5 Comments
 • Pingback: ZAMBİYA VİKTORYA ŞELALESİ REHBERİ | GeziTozu

 • hüseyin palıt

  22 Temmuz 2016 at 02:00

  merhabalar emegınız için teşekür ederim güzel bir çalışma olmuş istanbul dan ulaşım hangi havayolları ile yapılmalı star alliance uyesi havyolları ilk tercıhım dır ve şelale deki melek ve şeytan havuzunda hangı dönemde problemsız gırış yapılmaktadır

  Löplöpçüler

  17 Ağustos 2016 at 02:00

  Burcu; Namibya’da yaşamaya başladığımız zaman, daha ilk ayda önümüzdeki 2 senenin programını çıkartmıştım. 1 ay sonra kısmetse Kuzey Namibya Caprıvı Strip, Livingstone, Victoria Falls, Chobe, Maun, Okawango Delta yolcusuyuz. Bu yazının da faydası çok oldu, teşekkürler.
  Vize konusunda son durum şu şekilde, TC pasaportuna Zambiya girişinde tek giriş vize 50USD, Zimbabwe girişinde 30USD.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: