Afrika Zambiya Tanzanya Zanzibar Turu Rota Maliyetler

Afrika Zambiya Tanzanya Zanzibar Turu Rota Maliyetler
21 Eyl
11:07

Eylül fabrika tatilinin bayramla birleşip toplam 3 hafta olmasını fırsat bilip, eşimle her zaman gidilmesi kolay olmayan, değişik bir yere gidelim diyerek, uzun araştırmalardan sonra, Tanzanya ve Zambiya’ya gitmeye karar verdik. “Tazmanya canavarları var orda” diyen çok oldu, ama yok Tazmanya Avustralya civarlarında başka bir yer 🙂 Seyahatimizin üzerinden zaman geçmiş olmasına rağmen fiyatları USD bazında tuttuğum için kontrol ettim; Afrika Zambiya Tanzanya Zanzibar Turu Rota Maliyetler hala güncel gibi gözüküyor.

3 hafta Zambiya Victoria Şelalesi, Tanzanya Serengeti safari , Zanzibar adası için rotamız ve tüm harcama kalemleri bu yazıda. Siz de kendiniz gitmek isterseniz; ne zaman, nasıl gidilir, nereler gezilir gibi rehber bilgiler diğer yazılarda. DEVAMINI OKU… ?

victoria-selalesi-gezi-rehberi

masai-masa-serengeti-safari-nedir

tropik-zanzibar-adası-gezi-rehberi

afrika-darusselam-victoria-selalesi-tren-seyahati

 

Afrika Zambiya Tanzanya Zanzibar Turu Rota Maliyetler

 

 ROTA

Sıralamayı neden aşağıdaki şekilde yaptık diye sorarsanız valla emin değilim, o günün şartlarında doğaçlama bu çıktı ortaya.

2 gün süren Tanzanya’dan Zambiya’ya tren yolculuğunun maceralı olacağını ve tarihler konusunda sıkıntı çıkabileceğini düşündüğümüz için ilk başta yapalım dedik.

Victoria Şelalesi‘ne kaç gün ayırmamız gerektiğini bilmediğimiz için ortaya koyalım dedik, 1 hafta yetti.

Serengeti safari turu maliyetini azaltabilmenin yolu olarak grup turuna katılmak gerektiği için ve yazıştığımız safari şirketinin müşterilerinin rezervasyon tarihi 8-13 Eylül olduğu için, “peki bize de uyar” dedik.

Onca tren-uçak-jeep yolculuğundan sonra, iş hayatına dönmeden önce tropik adada dinlenmek için Zanzibar Adası‘nı en sona bıraktık.

Aşağıdaki tabloda gün be gün nerede ne kadar zaman geçirmişiz rotamızı görebilirsiniz.

Zanzibar ve Victoria Şelalesi için konakladığımız, yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz veya tavsiye edeceğim noktaları Foursquare listemde toparladım. Siz de gittiğiniz zaman listelerimi açıp akıllı telefonunuzdan fotoğraf ve yorumlara ulaşabilir, haritadan online yol tarifi alabilirsiniz.

MALİYETLER

 

Belgesellerde izleyip “haydi biz de Afrika’ya gidelim” demek bize kişi başı 3.366 USD x 1,65 = 5.554 TL’ye patlamış olsa da son kuruşuna kadar değdiğini düşündüğüm 3 hafta geçirdik Tanzanya ve Zambiya’da. 2011’de biz gittiğimiz zaman USD kuru 1,65 idi 🙂

Doğa harikası Victoria Şelalesi’ne gidebilmek, Serengeti safaride hayvanların avlanmasına ve göçlerine şahit olmak, tropik Zanzibar Adası’nda yunuslarla yüzmek her zaman yakalayabileceğiniz bir şans değil. Tanzanya’nın da Zambiya’nın da en önemli gelir kaynağı olan turizme katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize.

Afrika Zambiya Tanzanya Zanzibar Turu Rota Maliyetler

 

Tanzanya para birimi Şilin ve Zambiya para birimi Kwacha cinsinden tutmadım notları, çünkü en büyük gider kalemleri olan uçak bileti, safari gibi harcamaları USD cinsinden yaptık. Aşağıda bahsedeceğim tüm maliyetler kişi başıdır.

 

Afrika-Zambiya-Tanzanya-Zanzibar-Turu-Maliyetler

Tanzanya uçak bileti hariç

ULAŞIM

 

Afrika az gelişmiş bir rota olduğu için başımıza neler geleceğini bilmediğimizden sadece gidiş-dönüş Tanzanya uçak bileti cebimizde çıktık yola. Gittiğimizde bir problem olursa ya da keyfimiz başka bir şey isterse esnekliğimiz olabilsin diye yerel uçak ve tren biletlerini almayı son ana bıraktık. İstanbul-Kahire aktarmalı Dar Es Salaam gidiş-dönüş uçak biletimizi 700 USD’ye, Egypt Air web sitesinden yolculuktan, 2,5 ay önce aldık.

Uçak biletini millerle de alabileceğinizi varsayarsak 3 hafta boyunca kişi başı ulaşım maliyetimiz 968 USD oldu. Detayları:

Tanzanya’dan Zambiya’ya uçakla değil, Afrika manzaraları seyrede seyrede 2 gün trenle geçtik. 2 saat süren 255 USD’lik uçak bileti yerine, 2 gün süren 100 USD’lik tren bileti alarak maliyeti gidişte yarıya indirdik.

Gitmeden önce araştırmalarımızda Afrika genelinde erken bilet satış kampanyasıyla uçak bileti satan havayolu pek bulamadık. 3 gün sonraki uçuş için de 3 ay sonraki uçuş için de bilet fiyatının aynı olduğunu görünce şansa bırakalım dedik ve şansımız 1 kez güldü. Zambiya Lusaka Havalimanı’nda uyumak zorunda kaldığımız gece; Proflight Havayolları’ndan 200 USD yerine 60 USD’ye Livingstone son dakika uçak bileti fırsatı yakaladık. Bu şans sayesinde hayatımızda ilk defa 25 yolcu kapasiteli pırpır uçağa bindik ? Lusaka’ya dönüşte o kadar şanslı olamadık, otobüs yolculuğu yapıp, 20 USD’ye mal ettik. Lusaka’dan Dar Es Salaam’a oradan da safari için Arusha’ya ve son olarak Arusha’dan Zanzibar’a aldığımız son dakika uçak biletleri 455 USD’ye patladı.

Afrika Zambiya Tanzanya Zanzibar Turu Rota Maliyetler

 

1 kez Zambiya New Kapiri Mposhi’den Lusaka’ya otostop çektik, 200 km’lik yolculuğu bedavaya getirdik. Kamyonet kasasında da olsa gayet güvenliydi.

1 kez Zanzibar Jambiani’de otostop çektik. Bindikten sonra fark ettik; ot içiyorlardı, biz inelim diyene kadar gideceğimiz yere geldik.

Şehir içi ulaşımlarda zaman sıkıntımız dolayısıyla toplu taşıma maceralarına pek girmeyip taksilerle dolaştık. Araba, bisiklet ya da motosiklet kiralamayı hiç denemedik. Zanzibar’da motosiklet kiralamak mantıklı olabilirdi.

KONAKLAMA

 

O zamanlar konaklama konusunda daha hassas olan ben, hostellere gitsek bile özel odada kalmayı tercih ettim. Eşimle 2 kişi olduğumuz için özel oda maliyeti, yatakhane odasında 2 ayrı yatak tutmaktan çok az daha pahalıya geldi.

Toplam 23 günlük yolculuğun 2 gecesini havalimanında uyuyarak, 2 gecesini tren yolculuğu yaparak, 6 gecesini safaride geçirdik. Geriye kalan 13 gece otel konaklaması için kişi başı 240 USD harcadık. Yatakhane odasında kalırsanız biraz daha uyguna, 4-5 yıldızlı otellerde kalırsanız baya pahalıya mal edebilirsiniz.

 

zambiya-lusaka-havalimani

 

YEME İÇME

 

Yerel lezzetleri tatmaya cesaret edemediğim zamanlarda fast food ya da bildiğimiz spagetti, pizza yemeyi tercih ediyorum ben. Siz hostellerde kendi yemeklerinizi pişirerek maliyeti düşürebilirsiniz. “Söylediğimi yap, yaptığımı yapma” 🙂 Giderken yanımızda götürdüğümüz peynir, zeytin 1 hafta idare etti. Götürdüğüm lokumları da Masai’lere dağıttım, 5 dakikada sildiler süpürdüler. Yemek için 340 USD yazdım gitti.

 

serengeti-masai-kabilesi

1 kutu lokum karşılığı fotoğraf çektirdik

 

AKTİVİTELER

 

Zambiya’ya kadar gitmişken Zambezi Nehri turu yapmamak, Tanzanya’ya gitmişken Serengeti safari turu yapmamak olmazdı. Asıl amacımız olan Victoria Şelalesi’nde yüzmek hayatımızın en unutulmaz anılarındandı. Victoria Şelalesi üzerinde helikopter turu bütçemizi çok aştığı için anca içimizde kaldı. Zanzibar bence balayı için gidilebilecek en uygun tropik adalardan bir tanesi. Tüm turlara kişi başı 248 USD harcadık. Çadır konaklama sevmediğim halde maliyet düşsün diye safaride 5 gece çadırda kaldık… Düşe düşe anca bu kadar düştü. Hayatımın en pahalı aktivitesi olan 6 günlük safari için kişi başı 720 USD ödediğime pişman değilim.

Devils-Pool-Selalede-Yuzmek

Victoria Şelalesi Devil’s Pool

 

 

AFRİKA SERENGETİ SAFARİ TURU DAHA UCUZA GETİRİLEBİLİR Mİ?

 

Tek ihtimal devasal coğrafya olan Serengeti’ye 6 gün değil de, doğru sezonda Kenya’ya giderseniz safari süresini 3-4 güne kısaltarak toplam bütçeyi düşürebilirsiniz. Türkiye’den hareket eden tur şirketlerinin de üzerine kar koyduklarını unutmayın. Kendiniz safari programı yapmak istiyorsanız tüyolarım için Tanzanya Kenya Safari Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

TANZANYA VİZE ZAMBİYA VİZE

 

Tanzanya da Zambiya da vize işlemi konusunda formalite ile uğraştırmıyor ama her girişte 50 USD vize ücreti alıyorlar. Bizim rotamız gereği Tanzanya’ya 2 kez, Zambiya’ya 1 kez giriş yaptık ve kişi başı 50 x 3 = 150 USD vize parası ödedik. 2 kişi olduğumuzu düşünürseniz o para ile neler neler yapılabilirdi… Eğer yeşil pasaport sahibiyseniz Tanzanya vizesinden yırtabilirsiniz ancak Zambiya vize ücretinden kaçış için tek yol; iş görüşmesi yapacağınızı ispatlamak.

Excel tablosunu açmak için tıklayınız ? Afrika-Zambiya-Tanzanya-Zanzibar-Turu-Rota-Maliyetler

Afrika-Zambiya-Tanzanya-Zanzibar-Turu-Rota-Maliyetler

Kişi başı maliyetler

 

Afrika Zambiya Tanzanya Zanzibar Turu Rota Maliyetler ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Jambo

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi:  28 Ağustos – 14 Eylül 2011

Yazı Tarihi: 21 Eylül 2015

 

« »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: