Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?
05 Eyl
2:55

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir? Vahşi doğada paranın satın alabileceği en pahalı aktivitelerden biri sanırım. Sizin bütçenizi bilmem ama bizim nerden biraz daha kısarız da Tanzanya Serengeti’de safari için para biriktiririz dediğimiz ve son kuruşuna kadar değdiğini düşündüğümüz bir maceraydı. Aslanların, zebraların, fillerin olduğu arazide çadırda uyudum, bufalolarla yemeğimi paylaştım ya ölsem de gam yemem…

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

 

Afrika’da safarinin en popüler olduğu ülkeler; Tanzanya ve Kenya. Türkiye’den giden organize ve lüks turlar olduğu gibi Tanzanya ve Kenya’daki yerel safari şirketleriyle anlaşarak da safari yapabilirsiniz. Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

SERENGETİ MİLLİ PARKI NEREDE – MASAİ MARA NEREDE?

 

Her yıl taze otlak bulabilmek için bir kuzeye bir güneye göç eden öküz başlı antiloplar ve onları takip eden zebralar ülke sınırı tanımıyorlar tabi ki. 16.500 km2 genişliğindeki araziyi mevsime göre dolaşıyorlar. Tanzanya ülke sınırlarında bulunan 15.000 km2 (İstanbul’un 3 katı) büyüklüğündeki araziye “Serengeti”, Kenya ülke sınırlarında bulunan 1.500 km2 araziye ise “Masai Mara” deniliyor.

 

Öküz Başlı Antilop

 

SAFARİYE HANGİ SEZON GİDİLİR?

 

Daha popüler olan Serengeti’de büyük göçleri izlemek istiyorum diyorsanız en ideal aylar Aralık-Ocak-Şubat. Nisan-Mayıs yağışlı mevsim olduğu için düşük sezon olarak geçiyor, hiç tavsiye etmem. Haziran-Ekim arasında gitmeyi planlıyorsanız Tanzanya’ya giderseniz hayvanlar Serengeti’nin kuzeyine doğru çıktıkları için asfalt bile olmayan yollarda helak olabilirsiniz; Kenya tarafına gitmeniz daha mantıklı. Antilopların Mara Nehri geçişine denk gelmek istiyorsanız Ağustos başı-Ekim başı arası Kenya tarafında şansınız daha yüksek.

Küresel ısınma ile birlikte yağmurlar da değiştiği için yeşil otlak alanların durumu ve buna göre hayvanların takip edeceği aylar da farklılık gösterebiliyor.

Belirttiğim tarihler dışında gidecek olursanız hiç hayvan göremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Biz mesela kurak sezon olmasına rağmen Eylül ayında Serengeti’ye gitmeyi tercih ettik ve 2. günden sonra aslan, zebra, antilop görmeye doymuştuk.

 

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

Büyük göçler haritası

 

SERENGETİ MİLLİ PARKI’NA NASIL GİDİLİR?

 

Tanzanya Dar Es Salaam (DAR) ya da Kilimanjaro (JRO) uluslararası havalimanına uçmanız gerekiyor.

Safari turlarının başlangıç noktası olan Arusha şehri; Dar Es Salaam Havalimanına 650 km, Kilimanjaro Havalimanına 60km uzaklıkta.

Dar Es Salaam’dan kalkan yerel Tanzanya hava yolu şirketleri: FLY540, Precision Air, Regional Tanzania, Air Tanzania, Coastal Aviation, Zan Air, Auric Air… Bazıları yol üzerinde Zanzibar’a inip, dolmuş gibi yolcu indirip bindirip, Arusha’ya devam ediyorlar.

Dar Es Salaam’dan Arusha’ya Dar Express ya da Kilimanjaro Express otobüsleri ile de ulaşım var ancak zorlu Afrika şartlarında uzun bir otobüs yolculuğunu biz tercih etmedik.

Serengeti arazisinde pırpır uçakların inebileceği Seronera Airstrip ya da Kirawira Airstrip havalimanı da var ancak uçuşlar sırt çantalı bir gezginin bütçesini aşıyor.

Tanzanya Serengeti ve Kenya Masai Mara arasında ülke kara sınır geçişi çok sıkıntılı. Isebania sınırına kadar gitmeniz gerekiyor. Buna tur şirketleri pek yanaşmıyor.

 

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

 

MASAİ MARA’YA NASIL GİDİLİR?

 

Kenya Nairobi Jomo Kenyetta (NBO) Uluslararası Havalimanı’na uçmanız lazım.

Ülke manzaralarını görmek istiyorum diyorsanız kara yolundan 6 saatte Masai Mara’ya ulaşılabiliyor. Narok’a kadar olan ilk 2 saatlik yolculuk gayet düz ve rahat, sonraki 4 saatlik yolculuk ise çılgın bir arazide ilerliyor.

Bütçemi ayarladım, uçak alternatifi daha kolay geldi diyorsanız; Nairobi Wilson (WIL) Domestik Havalimanı’ndan pırpır uçaklarla gidebiliyorsunuz. Yolcuların konaklayacakları yere göre uçak savana da birkaç ayrı noktaya iniş yapabiliyor. Yerel havayolu firma önerisi: Air Kenya, Safari Link

 

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

 

TANZANYA VİZE, KENYA VİZE

 

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları girişte, evraksız formalitesiz, 50USD karşılığı tek girişli turistik vizeyi kolayca alabiliyor.

SAFARİ KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ NELERDİR?

 

* Safari Lodge: Oda, banyo, teras ve bazen mutfağı olan, bungalov türü konaklamadır. Kendinizi doğanın bir parçasıymış gibi hissetmenizi amaçlayan mimari anlayışları vardır. Havuzlu, 5 yıldızlı otel yerine geçen lüks bir konaklama şekli olduğu için fiyatları da yüksektir.

Serengeti’de: Seronera, Lobo, Sopa, Serena, Bilila Lodge.

Masai Mara’da: David Livingstone, Keekorok, Mara Serena, Royal Mara, Ngerende Lodge.

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

Safari Lodge konaklama örnek

 

* Lüks Çadır: Otel de değil, çadır da değil; ikisinin arasında bir şey. Yatakta yatıyorsunuz. Bazılarında ortak banyo tuvalet bazılarında çadıra özel banyo tuvalet var, mutfağınız yok, duvarınız yok. Çadırlar her zaman sabit bir arazide duruyor, sökülüp başka yere taşınmıyor.

Serengeti’de: Serena Kirawira, Mbuzi Mawe, Ndasiata Migration Camp, Grumeti Tented Camp, Kusini, Mbalageti, Mapito, Mwanga Moto, Serengeti Migration, Kensington

Masai Mara’da: Kilima Camp, Neo Classic Camp, Karen Blixen Camp

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

Lüks çadır konaklama örnek

 

* Çadır: Bildiğiniz uyku tulumu, mat, çadır üçlüsüyle gecelerinizi geçiriyorsunuz; şanslıysanız şişme yatak ve yastık veriyorlar. Her gün yer değiştirdikçe çadırlar sökülüyor, bir sonraki kamp alanına gidiliyor, siz safari turu yaparken tur görevlisi çadırları tekrar kuruyor. Çadırı bazen bir otelin bahçesine kuruyorlar bazen kamp alanına. Kamp alanı dedimse de çitlerle çevrilmiş özel bir alan beklemeyin. Savananın ortasında bölge belirlemişler, mutfak olabilecek bir alan ve duş-tuvalet yapmışlar, olmuş sana camp site. Duş için sıcak su yok tabi ki; 4 duvar içinde 1 borudan su akıyor işte. Tuvaletler günde 1 kez temizleniyordur umarım.

Kamp alanının en güzel yanı hayvanlarla aynı arazide uyuyorsunuz. Bir gece uyurken çadırın dışından çatır çutur sesler geliyordu, çıktım bir baktım filin biri ağaç dallarına dalmış, diğer akşam da zebranın biri çadırımızın başucunda otluyor…

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

Çadır konaklama örnek

 

SAFARİ MALİYETİ NE KADARDIR?

 

Tanzanya ve Kenya’daki yerel safari şirketlerden alacağınız fiyatlar gecelik belirleniyor. Tercih edeceğiniz ulusal parklara, kaç gece kalacağınıza ve tercih edeceğiniz konaklama alternatifine göre değişiyor. Ortalama gecelik kişi başı her şey dahil safari lodge olursa 350USD, lüks çadır olursa 250USD, normal çadır olursa 150USD rakamlarını referans verebilirim. Uçak biletleri hariç; yemek, konaklama, jeep safari, ulusal park girişleri ve rehber dahil. Bahşiş oranı %10.

Safari rezervasyonunu teyit etmek için kapora ödemesi talep ediyorlar haklı olarak. Biz duyulmamış bir şirketten rezervasyon yaptığımız için güvenemedik, bir sürü bahane uydurup adamları ve jeep’i gözümüzle görene kadar ödeme yapmadık.

Tüm Afrika yolculuğumuzun maliyetleri için sayfanın aşağısındaki linke tıklayabilirsiniz.

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

SAFARİ İÇİN HANGİ TUR ŞİRKETİNİ SEÇMELİ?

 

Tanzanya tarafına gittiğimiz için Serengeti safari şirketleri ile ilgili araştırmamı paylaşacağım. Yaklaşık 20 şirketle yazışıp, Trip Advisor yorumlarını okuyup, fiyatları ve detayları öğrendikten sonra 6 gece, 5 gün çadır konaklama Tarangire, Serengeti, Ngorongoro, Lake Manyara dahil kişi başı gecelik 120USD UHURUTREKS.COM da karar kılmıştım.

Arusha’ya gittimizde safari şirketleri ile pazarlık yapar anlaşırız diye bir umudunuz varsa;
1- Arusha büyük bir şehir ve tur şirketlerinin bazılarının ofisi bile yok. Evden internetten işleri yönetiyorlar.
2- Sizinle aynı tarihe denk gelecek grup ayarlamanız uzun sürebilir. Oturup Arusha’da grup bekleyeyim diyorsanız bol vaktiniz var ve canınız hiç sıkılmıyor demektir.

Eski beyaz yaka alışkanlık; 2011’de oluşturduğum tablo aşağıda. Bütçe kısıtımız sebebiyle en ucuzunu seçtik ama etin yahnisi de bol oldu… Fiyatlar USD bazında olduğu için yıllar içerisinde çok değişmiyor.

 

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir?

 

SAFARİ ŞİRKETİ SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

 

Konaklama: Safari şirketlerinin maliyet kalemindeki en büyük değişken konaklamadır. Lodge ya da çadır konaklama seçiminize göre fiyat çok değişir. Fiyat teklifi alırken hangi lodge’da kaç gece konaklayacağınız bilgilerini isteyebilirsiniz.

Yemek: Ulusal parklarda araçtan inmek kesinlikle yasak, sadece park yönetiminin belirlediği piknik ve kamp alanlarında inebiliyorsunuz. Eğer çadır konaklamalı safari turu aldıysanız öğle yemeklerini piknik alanında “lunch box” olarak yiyorsunuz genelde. Akşam yemeklerini ise aşçınız pişiriyor, seyyar sofrayı kuruyor.

Safariye başlamadan önce araç bir süpermarkete yanaşıyor. Yalnızca araçta ve kamp alanlarında soğutucu imkanı çok olmadığından bozulabilecek şeyleri ilk gün tüketmeniz lazım. Özellikle Serengeti’de yola bir çıktınız mı, ana kara, asfalt yol ve bakkal çakkal dönene kadar görmeniz mümkün değil.

safari-oglen-yemegi-piknik-alani

Öğle yemeği; lunch box

Bizim her öğün yemeğimizde patates ve pilav vardı. Spagetti de bol bol yedik. Çadır konaklama tercih ettiyseniz o sıcakta savanada jeep ile gezerken buzdolabı bulmak pek mümkün değil. Hem arazi şartlarının zorluğundan, hem de gıda zehirlenmesinden hayatımda unutamadığım bir gece yaşadım. Başaran’a hiçbir şey olmadı.

Tur şirketinizden yemek menüsü isterseniz biraz abartmış olabilirsiniz ama bünyeniz hassas ise çekinmeyin sorun.

Jeep: Safari boyunca asfalt hiç görmeyeceksiniz. Stabilize yollarda, saatlerce yolculuk yapacağınız için şirketin size sunduğu araç modeli ve aracı kaç kişi ile paylaşacağınız önemli. Ekipman taşıdıklarını da düşünürseniz 8 kişilik aracı 8 kişi paylaşmak çok konforlu olmayabilir. Çok az sayıda kişiyle paylaşmak da maliyeti yükseltebilir. Naçizane tavsiyem 8 kişilik araca 5-6 müşteri idealdir. Biz 8 kişilik aracı 4 kişi paylaştık, çok ferahtı ama jeep modeli biraz eski olduğu için bir sabah çalışmayınca itmek zorunda kaldık…

ngorongoro-safari-jeep-aslan

Dürbün: İlk okuyuşta alakasız gelebilir ama safariye çıktığınızda kalitesi yüksek bir dürbünün ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Eğer kolum uzunluğunda teleobjektifi olan bir kameranız varsa (ki safariye çıkanların genelde var) dürbüne çok ihtiyacınız olmayabilir.

Ulusal Parklar: Tanzanya’da Serengeti, Tarangire, Ngorongoro, Lake Manyara rotalarından hangilerinin tur programına dahil olduğu önemli. Sadece Serengeti’nin İstanbul’un 3 katı büyüklüğünde olduğunu düşünecek olursanız sizi hangi noktalara götürmeyi taahhüt ettikleri maliyetleri ve safari süresini etkiliyor. Özellikle belirteyim ki bizim gittiğimiz Eylül ayı Flamingo sezonu olmadığı halde Lake Manyara’ya gitmemiz çok gereksiz olmuştu, keşke gitmeden önce iyi araştırsaydık.

Parklarda neler gördüğümüzü Serengeti’de Safari Belgesel Değil Gerçek yazımda okuyabilirsiniz.

Kenya Masai Mara’da safari düşünüyorsanız Çok Okuyan Çok Gezen’in Jambo Afrika yazısını okuyabilirsiniz.

afrika-tanzanya-kenya-safari-ulusal-parklari

 

KENDİ BAŞIMA SAFARİ YAPABİLİR MİYİM?

 

Hadi jeep kullanabiliyorsunuz, “kendim çadırımı kurarım, yemeğimi pişiririm” dediniz, yolu nasıl bulacaksınız? Çok sağlam GPS ve haritalar lazım. Bırakın tabelayı bazı yerlerde stabilize yol bile yok. Savananın için de yardırıyor şoför, kaybolsa bile bir şekilde yolunu bulabiliyor. Ayrıca safari şoförleri hayvanların nerede olduğunu biliyorlar ya da telsizle haberleşerek öğreniyorlar, siz nasıl bulacaksınız? Safari turuyla da gitseniz, kendi başınıza da gitseniz park ücretlerini ödemek zorundasınız. Üzerine bir de Tanzanya ve Kenya Ulusal Park yönetimlerinden alınacak izinlerle uğraşacaksınız. Benzin konusuna hiç girmiyorum. Eğer kendi başınıza safari yapmayı başarabilenlerdenseniz lütfen benle iletişime geçebilir misiniz?

 

SAFARİ: BÜYÜK BEŞ NEDİR?

 

Aslan, leopar, fil, bufalo, gergedan beşlisine Afrika’da Big 5 deniliyor. Malesef gergedanların nesli tükenme tehdidi altında.

bufalo-safari

Afrika bufalosu

 

MASAİ KABİLESİ KÖYLERİNİ ZİYARET ETMEK İSTİYORUM

 

Serengeti’de de, Masai Mara’da da safari tur programlarına mutlaka ekstra Masai Köy ziyareti koyuyorlar. Kişi başı 15 USD.

Bölgede turizm çok yaygınlaştığı için artık kabilelerin hayatı turizme endeksli hale gelmiş. Sabah şov yapmak ve sizle fotoğraf çektirmek için yerel kıyafetlerini giyiyorlar, akşam kot pantolon spor ayakkabı, masanıza sohbete gelebiliyorlar. Başlık parasından yırtmak için en yükseğe zıplayanın kazandığı söyleniyor ama bize yapılan tamamen turistik bir gösteri.

 

serengeti-masai-kabilesi

 

SAĞLIK

 

Sıtma hapları ve sarı humma aşısı şart. Danışma için Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. www.seyahatsagligi.gov.tr

Biz sarı humma aşımızı yaptırdık, ne tekim Zanzibar girişinde sordular. Sıtma hapı ise bende baş dönmesi ve mide bulantısı gibi yan etkiler yapınca bıraktım. 3 hafta Afrika yolculuğumuz boyunca Off Max sprey sıktım, uzun kollu kıyafetler giydim ve çarşafı boğazıma kadar çektim. Sıtma için antibiyotikler (Malarone veya Riamet) Tanzanya’da, Kenya’da eczanelerde reçetesiz satılıyor. Alın, çantanıza atırın, Türkiye’ye getirin. Sıtma normalde öldürücü bir hastalık değil, sadece Türkiye’de antibiyotik yok ve doktorlar bu konuda deneyimsiz olduğu için teşhis koyamıyorlar.  1-2 hafta kuluçka süresi geçip, belirtiler başlarsa hemen doktora danışıp, Afrika’ya gittiğinizi belirtin ve yanınızda getirdiğiniz antibiyotiklerle ilgili bilgi isteyin. Doktor kullan derse kullanın.

KİLİMANJARO’YA DA TIRMANABİLİR MİYİM?

Eğer zamanınız varsa; Tanzanya tarafından tabi ki evet. Kenya tarafından tırmanış yok. Arusha ya da Kilimanjaro havalimanına uçmanız lazım.

Teknik bilgi ve ekipman gerektirmeden dünyada tırmanması en kolay rotalardan biri olan Afrika’nın çatısı Kilimanjaro Zirvesi’ne (5.895 mt) 5 günlük bir rota ile çıkabilirsiniz. Marangu rotası dedikleri Moshi’den çıkılan rota çok kolay olduğu için ben bile yapabilirdim aslında ama zamanımız yetmedi.  Diğer ünlü rota ise 6 günlük Machame rotası.

1. gün: Marangu Gate (1920m) – Mandara hut (2720m)

2. gün: Mandara hut (2720m) – Horombo hut (3720m)

3. gün: Horombo hut (3720m) – Kibo hut (4700m)

4. gün: Kibo hut (4700m) – Uhuru Kilimanjaro ZİRVE (5895m) – Horombo hut (3720m)

5. gün: Horombo hut (3720m) – Marangu Gate (1920m)

Kilimanjaro tırmanışı merak ediyorsanız Hayata Notlar’ın yazısını okuyabilirsiniz.

SAFARİ SONRASI ZANZİBAR ADASI’NDA TATİL

 

Serengeti’ye de gitseniz Masai Mara’ya da gitseniz Tanzanya Zanzibar adasına uçmanız kolay ve fiyatlar gayet uygun. Yukarda bahsettiğim havayolu firmalarını kontrol edebilirsiniz.

En çok soru “Sadece yaz tatilinde 10 günlük iznim var, nasıl rota yapmalıyım?” şeklinde geliyor. Nairobi gidiş, Dar Es Salaam dönüş uçak bileti alıp, 5 gün Masai Mara’da safari, 4 gün Zanzibar’da tropik ada tatili yapabilirsiniz.  Ya da Nairobi gidiş dönüş uçak bileti alıp, Zanzibar’a yerel havayolu kullanabilirsiniz.

Zanzibar’a nasıl, zaman gidilir, neler yapılır gibi soruların cevaplarını da Zanzibar Adası Gezi Rehberi yazımda bulabilirsiniz. Ayrıca dünyanın tek parça en büyük şelalesi Victoria Şelalesi’ne 2 gün süren ve Afrika manzaralarıyla dolu tren yolculuğu yapabilirsiniz. Tüm bunların maliyetini merak ediyorsanız aşağıdaki linkleri tıklayın. DEVAMINI OKU… ?

tropik-zanzibar-adası-gezi-rehberi

victoria-selalesi-gezi-rehberi

afrika-darusselam-victoria-selalesi-tren-seyahati

afrika-zambiya-tanzanya-zanzibar-turu-fiyatlar

 

Afrika Tanzanya Kenya Safari Nedir? ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz; beğendiğiniz yazılarımı sosyal medyada paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Hakuna Matata

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi:  8-14 Eylül 2011

Yazı Tarihi: 5 Eylül 2015 (Fiyatlar USD bazında olduğu için yazı günceldir)

 

« »
4 Comments

  Sena Elrafie

  5 Ağustos 2016 at 14:55

  Oldukça faydalandım tsk ederim 🙂

  Nilay Kahyaoğlu

  27 Aralık 2016 at 14:55

  Burcu her iki parkta da kendi aracınla safari yapmak yasak. Güney Afrika Kruger’da yapılabiliyor.
  Sevgiler

   Gezi Tozu Burcu

   5 Ocak 2017 at 14:55

   Teee biz gittiğimiz zaman ufak araştırdıydık, o zamanlar mümkündü sanki. Hatta düşündük kendimiz bu işe kalkışsak mı diye… Tanzania National Parks sayfasında başvuru ücretleri ve bilgileri hala var. Güncel bilgi için teşekkürler Nilay’cım.

  Ebru

  8 Haziran 2017 at 14:55

  Süper bir yazı hazırlamışsınız, tebrikler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: