Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi Tren Seyahati

Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi Tren Seyahati
08 Tem
1:00

“Bu yaz kesin yapıcaz” diye diye üniversite yıllarımı İnterrail yapamadan geçirdim ya ona yanıyorum. Acısını başka tren yolculukları ile çıkartayım dedim; Serengeti’de Safari ve Zanzibar Adası öncesi Afrika kara kıtanın en değişik tren yolculuklarından biri olan Tanzanya’dan Zambiya’ya 2 gün süren 1.860 km’lik Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi Tren Seyahati yaptım. Afrika’yı hissetmek istiyorsanız köylerden geçen bu tren yolculuğu mükemmel bir deneyim.

 

 Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi Tren Seyahati

 

Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi  Tren Seyahati

 

Tanzanya’nın başkenti Dar Es Salaam ile Zambiya’nın büyük şehirlerinden biri olan New Kapiri Mposhi arasında tren yolcu taşımacılığı yapan, ayrıca başka iş kollarında da hizmet veren bir şirket Tazara.

 

Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi Tren Seyahati

 

Bu hatta çalışan 3 çeşit tren var:

* Ekspres Tren: M2 Mukuba Express ve K1 Kilimanjaro Express seferleri her Salı karşılıklı hareket ediyor. Yemek servisi var. Yemekli vagon var. Planlı yolculuk süresi 44-45 saat.

* Standart Tren: M11 Mukuba Standart ve K12 Kilimanjaro Standart seferleri her Cuma karşılıklı hareket ediyor. Yemek servisi yok. Yemekli vagon var. Planlı yolculuk süresi 48-49 saat.

* Özel Tren: Rovos treni ve Shongololo treni Tanzanya ile Güney Afrika Cumhuriyet’ini bağlayan Tazara tren hattını kullanıyor. Otel hizmeti seviyesinde, özel konforlu kompartımanlarda, lüks tur şeklinde yolculuk imkanı sunuyor.

Klimanjaro” Tanzanya’ya ait, ülkenin en önemli turistik atraksiyonu Kilimanjaro dağından; “Mukuba” ise Zambiya’ya ait, Afrika’nın en önemli bakır madeninden alıyor ismini.

 

TREN BİLETİ, KOMPARTIMAN SINIFLARI, HAREKET SAATLERİ, RÖTAR:

 

En detaylı bilgileri ve yorumları dünya çapında tren yolculuğu içeriği paylaşan SEAT 61 sitesinde bulabilirsiniz. Biz tamamen bu sitedeki yorumları okuyarak yola çıktık. Sitede belirtilen telefon numaralarına ulaşmaya çalıştığımda hat sürekli kesilmişti. Fax çekmiştim cevap gelmemişti. E-mail adresi falan hiç yoktu.

Şimdi tazarasite.com yenilenmiş, ama hala online bilet satışı yok. En azından e-mail ve cep telefonu numaraları paylaşmışlar. psichinga2014@hotmail.com ya da sichingapeter1@gmail.com

 

Tazara-Hareket-Saatleri-Fiyatlar

 

Biz onca çabaya rağmen ulaşamayınca, Tanzanya’ya gidince alırız diyerek, Dar Es Salaam’a iner inmez Tazara tren istasyonunun yolunu tuttuk. İstasyona vardığımızda ertesi gün için bilet sorduk. Gişedeki bayan kurşun kalemle yazdıkları bir deftere baktııı baktı baktı; bize M2 Mukuba Express 1. sınıf kompartımanda yer buldu.

 

Dar-Es-Salaam-Tazara-Tren-istasyonu

 

Aile değilseniz kadın ve erkek yolcular aynı kompartımana alınmıyor. Eğer birlikte seyahat etmek istediğinizi söyleyip tüm yatakların parasını öderseniz komple kompartıman kapatabiliyorsunuz. Nitekim biz Başaran’la 4 yatak parası ödeyerek yaklaşık 200TL’ye 1. sınıf kompartıman kapattıydık. Bugün kurlardaki artışlar sebebiyle fiyatlar artmış. Yan kompartımanda 4 ayrı ülkeden 4 erkek vardı. Bugünkü aklım olsa kompartıman kapatmaz, diğer gezginlerle bir arada yolculuk yapmak için bırak kompartıman kapatmayı, 6’li kompartımandan yatak alırdım 🙂

 

Tazara-Yatakli-kompartiman

 

Bu arada ekspres dedikleri yolculuk ile standart yolculuk arasında süre açısından gerçekte çok bir fark yok. Çünkü trenler karşılıklı hareket ediyor ama sadece 1 tek tren rayı var. Trenler yolda 2 rayın olduğu bir durakta buluşuyor (genelde Mbeya) ve yolcularını indirip bindirdikten sonra karşı istikamete tek raydan devam ediyorlar. Bu birbirini bekleme işi 6-8 saat sürebiliyor. “Afrika’da zaman kavramı pek yoktur, zaten ilk duraktan da 2 saat rötarlı kalkmıştık, dolayısıyla varış saatlerine çok güvenmeyin 🙂

 

Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi Tren Seyahati

 

SINIR GEÇİŞİ – ZAMBİYA VİZE

 

Tanyanya’ya ya da Zambiya‘ya girişte gümrük memurlarının trene binip pasaportları teker teker kontrol etmesi yaklaşık 2 saat sürüyor. O süre içerisinde kompartımanınızda oturup sıranızı beklemeniz gerekiyor. Sıra size geldiğinde 50USD tek girişli vize ücretini tahsil edip, pasaportunuzu kaşeleyip gidiyorlar. Çok girişli vize almanız mümkün değil.

Bi de trene elinde koca para tomarlarıyla simsarlar biniyor. Kuru düşük söylüyorlar ama tren sınırı geçtikten sonra Tanzanya Şilini ve Zambiya Kwachası arasında geçiş yapmanız gerekiyor. Trende yiyecek, içecek alabilmek ve indikten sonra gideceğiniz yere ulaşabilmek için bir miktar para bozdurmanız şart. Biz 50USD bozdurduk mesela.

 

AFRİKA TAZARA TREN YOLCULUĞU İMKANLAR

 

1. sınıf kompartımanda battaniye, yastık, nevresim, 1 adet tuvalet kağıdı, 2 adet sabun ve 2 şişe su trene bindiğinizde yatağınızın üzerinde hazır oluyor. 2. sınıf kompartımanlarda yok.

Her 1. sınıf vagonda 1 lavabo kabini, 1 tuvalet kabini, 1 duş kabini var.

Duş dediysem sıcak su akmıyor tabi ki 🙂 Musluğu açtığınızda bir borudan su geliyor işte. Yolculuk süresince tanklardaki su bittikçe, duraklarda hortumla yeniden dolduruyorlar. 2 günlük yolculuk süresince gündüzleri sıcak olduğu için duş serinletici oluyor 🙂

 

Tazara-Tren-Tuvalet-Banyo

 

Ekspres hatta kompartımana günde 3 öğün yemek servisi var ancak menü seçeneği yok. Patates, pilavın yanında et yada tavuk tercih edebiliyorsunuz. Etler biraz kayış gibi olabilir, ama yapcak bişey yok, yiyeceksiniz. Sabah kahvaltısında da 2 dilim İngiliz tost ekmeği (kızarmamış), yumurta (beyaz renkli), kızarmış börek, kahve ve şanslıysanız sosis var. Biz motoru bozmadan sağ salim indik trenden, sıkıntı yok. Öğün fiyatı bilet fiyatına dahil değil; ekstradan 5’er TL ödemiştik galiba.

 

Tazara-Tren-Aksam-Yemegi

 

Ekspres trende de, standart trende de 1. sınıf ve 2. sınıf yolcular için ayrı yemekli vagonlar var. Menü ve alternatif yok; ana yemek, alkol ve su satılıyor. Yemek yemeseniz bile oturup diğer gezginlerle muhabbet edebiliyorsunuz. Televizyon da var, video film falan izleyebiliyorsunuz ama biz manzara seyretmeyi tercih ettik.

 

Tazara-Yemekli-Vagon

AFRİKA TAZARA TREN YOLCULUĞU MANZARALAR

 

Afrika-tren-yolculugu

 

Tren duraklara yanaştığı zaman çocuklar yiyecek, içecek, giyecek verirsiniz umuduyla koşup trenin yanına geliyor. 1 tane domates için bile kavga ediyorlar, güçlü olan domatesi kapıp gidiyor… Ne yaptıklarını sonradan öğrendim; boş pet şişeye bile muhtaçlar, meğersem ezip ayakkabı tabanı yapıyorlarmış. Pet şişesi olmayan yalın ayak yaşamaya zaten alışmış.

 

Afrika-manzara

 

Çocuklar sizden bir şeyler dilenirken, yetişkinler de bir şeyler satmaya çalışıyor. Kadınlar evde yaptıkları hamur işlerini, erkekler de bahçelerden topladıkları üzümleri ya da daha önceki yolculardan çocukların topladığı 2. el eşyaları.

 

Afrika-manzaralari

 

Global ısınmanın giderek arttığı dünyamızda Afrika’da susuzluğun ne olduğuna şahit oluyorsunuz. Çamurlu suya bile muhtaçlar, kendilerince arıtma sistemlerini kurmuşlar bir şekilde o suyu kullanıyorlar.

 

Afrika-susuzluk 

 

NEW KAPİRİ MPOSHİ – LUSAKA ULAŞIM

 

Zambiya’nın başkenti Lusaka ama Tazara treni New Kapiri Mposhi’de sonlandırıyor yolculuğu. Buradan sonra Lusaka’ya daha 200 km yol var aslında. Ulaşım için alternatifler:

* Tren: New Kapiri Mposhi değil, 2 km uzağındaki Kapiri Mposhi tren istasyonuna gidip, Zambiya Tren Yolları ile 7 saatlik tren yolculuğu yapabilirsiniz.

* Dolmuş: Trenden indiğiniz yerde bekleyen minibüsleri göreceksiniz. Dur kalk 6 saat sürüyormuş. Fiyatı çok uygun.

* Otostop: Zambiya’da gündüz vakti otostop çekmek güvenliymiş J Emin miyiz? Evet; yaptık, gördük. Şanslıysanız 3 saatte Lusaka’ya varabilirsiniz, bizim 5 saat sürdü.

Trende Peace Corps gönüllüleri Amerikalı Kevin ve Carl ile tanıştık. 1-2 yıldır Zambiya’nın köylerinde yaşıyorlarmış, yerel halkın kalkınması için projelerde çalışıyorlarmış. “Beyazları, beyazlar yolda bırakmaz” dediler, biz de onlara takıldık. Tren istasyonundan 50 mt ötedeki ana yola çıkıp elimizi kaldırmamızla hemen bir kamyonet durdu. Çok şanslıydık; atladık kamyonetin kasasına, 60 km ötedeki Kabwe’ye 1 saatte ulaştık. Lusaka’ya devam etmek için otostopa devam etmek lazım, ama 2 saat boyunca bir türlü araç durmayacağı tuttu bu sefer. Sonunda bir kömür kamyoneti durdu; akşam hava soğuk, kamyonet kasası rüzgarlı ve simsiyah tozlu. Yapcak bişey yok atladık kamyonetin kasasına 140 km-2 saat sonra Lusaka’ya sağ salim vardık.

 

Zambiya-otostop

 

Böylesine bir tren yolculuğu Afrika’nın gerçeklerini görmek için ulaşabileceğiniz en kestirme yol. İnsan oraları gördükten sonra haline şükretmeyi öğreniyor, az tüketip tasarruflu olmanın yollarını arıyor.

 

Tüm fotoğraflarımızdan ve o zamanki görüntü kalitesi ancak bu kadar olan cep telefonumuzla çektiğimiz videoyu beğenirsiniz umarım.

 

Afrika Darüsselam Victoria Şelalesi Tren Seyahati ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz çok sevinirim.

DEVAMINI OKU… ?

 

victoria-selalesi-nerede

zambiya-victoria-selalesi-turu

victoria-selalesi-neler-yapilir

afrika-zambiya-tanzanya-zanzibar-turu-fiyatlar

 

Herkese iyi gezmeler tozmalar

Burcu Canbulat

www.gezitozu.com

 

Seyahat Tarihi: 30-31 Ağustos 2011

Yazı Tarihi: Temmuz 2015

 

 

« »
2 Comments

  Murat

  14 Ekim 2017 at 01:00

  Harika bir tecrube olsa gerek. saygilarimla

  http://hayalinaninolsun.blogspot.com.tr/

  gökberk gürdal

  26 Mart 2018 at 01:00

  bilgiler harika.. emeğine sağlık.. ağustos ayında kenya tanzana gezisi düşünüyorum ama biraz farklı aktiviteler arıyordum seçenek olarak.. bu tren yolculuğu cidden kültür tanımak için birebir görünüyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? Tıklayın, Abone olun :)

%d blogcu bunu beğendi: